Efter att ha sovit bort halva förmiddagen igår bestämde jag mig för att försöka göra något trevligt av dagen. Jag satte huckle i håret, kånkade fram bakbordet och satte tog fram smör och mjölk och mandelmassa.

Övar mig på att minnas att jag ju faktiskt kan göra saker i ett sävligt tempo också. Oftast är det bara av eller på som är mina lägen. Vila eller full farts fejande.
Men man kan ju påta på i lugn och ro och ändå få saker gjorda. Och för mig är det väldigt läkande att göra något med händerna.

Bestämde mig för att försöka mig på att baka smörblad.

Det blev gott så receptet kommer!

Tog också fram de söta pralinformarna jag köpte i Stockholm och så färgade jag lite mandelmassa och tryckte ut. Det blev så rart.

Därefter toppade jag några av bitarna i choklad.

Älskar att stå i mitt kök och lyssna på något bra radioprogram och bara vara helt uppslukad av det jag har för händerna.

Bakade smörblad, krusbärskakor, marsinpangodisar och gjorde dessutom en tranbärsmarmelad med vaniljstång, apelsinskal och mörk choklad. Receptet kommer på den också! Tror den blir toppen att lägga i en julig hallongrotta eller på skurna pepparkakor med mögelost.

Sedan tog jag fram matberedaren och gjorde en dubbel sats lussekatter.

Den här uppfinningen är suverän. Med ett enkelt drag i en hasp lyfter jag upp assistenten till köksbänkshöjd. Och medan degen jäste klädde jag på mig och gick ut med Essa.

Så fint att titta in och se stjärnorna i alla fönster.

Krasslig som jag kände mig blev det en långsam och mödosam promenad.

Men fint var det! Och när Essa fått uträtta sina behov vände vi hemåt igen.

Min röda, fina girland har blåst ner. Måste häfta fast den för att den ska sitta uppe. Det får bli ett projekt för en annan dag.

Degen hade jäst till dubbel storlek medan jag var ute. Och klart att lussekattshandduken som jag fått av Lotta Kühlhorn skulle få vara med. Hon gör mönstret till dessa fina handdukar – och kanske har hon några kvar fortfarande.

Sedan bakade jag ut degen och gräddade medan jag hade ett långt samtal, först med min syster och sedan med Erica. Därefter la jag mig raklång i badkaret med en glittrig badbomb från Lush, innan jag kraschade i säng för kvällen.
Idag skulle jag egentligen ha gått i byns luciatåg men jag känner mig inte friskare än igår så jag får ställa in. Snyft och buhu. Jag hoppas jag är pigg till barnens alla luciatåg i veckan i alla fall!












19 svar
Jag fattar inte varför, men jag läser hela tiden rubriken som ”Stillsamt bråk”… Min första förströdda tanke: wow, hos Clara där är t o m ungarnas slagsmål mysiga och harmoniska. Först efter att jag läst hela inlägget började jag undra var det där bråket blev av… Så stillsamt att det helt rann ut i sanden kanske…
Vilken bakglädje! Den fina lussehandduken påminner i stil om de tryckta s.k. gångehanddukar som producerades av Almedahls och NK:s textilkammare från 1950-talet under vinjetten Linnelinjen. Formgivare bl.a. Astrid Sampe, Marianne Nilson, Louise Carling. Några av de mest kända mönstren finns i nytryck. Annars tips att kika efter på andrahandsmarknaden!
Haha, här är inte bråken särskilt stillsamma kan jag intyga.
Håller med ang handduken =) Lotta är så bra på att fånga det där rätta vintagemarkörerna som gör att det känns modernt och gammalt på samma gång
kram
Hoppas att du snart mår bättre.
Hela grejen för mig med att baka lussebullar är att barnen ska få göra det. Så jag blir väldigt fascinerad över att du gör en dubbel sats bulldeg när dina barn inte ens är hemma… 🙂
Här går dubbel sats lussebullar åt på en vecka, typ. Blir nog fler bullbak..
@elin Kommer du sluta baka när barnen inte längre VILL baka? För tro mig – den dagen kommer. Om du gillar lussekatter skulle jag nog tänka om min kommentar, för åren utan barn som är med vid baket är oändligt många fler än de åren som barn vill vara med. 🤭
Hm vill nog påstå att det beror på hur många barn man har & hur lång det är mellan dem 😉. Hittills har jag bakat med barnen i typ 33 år 🧡.
För nån v sen var de 3 utflugna barnen +2 hemmavarande hos mig & bakade 🧡 om 33 år är jag ca 87. om jag är frisk fortsätter jag att baka med eller utan barn 😉ibland vill man baka med barnen, ibland utan 🙂
Just lussekatter och pepparkakor bakar jag bara för barnens skull, ja. Så de kommer jag inte baka sen när de flyttar hemifrån. Det är ju ett rätt stort projekt att baka lussebullar (typ 4 timmar total tidsåtgång) och det hade jag inte gjort annars.
Dock förstår jag inte varför tex Anna ovan blir helt kränkt över min kommentar. Vissa saker gör jag för barnens skull och vissa för min egen. Tål inte det här kommentarsfältet att man tycker olika?
Hela grejen för mig när mina barn var små var att baka just lussekatter när de INTE var hemma, men t.ex. pepparkakor fick de gärna vara med på. Sån tur att vi är olika 😊
Men ursäkta! Vissa saker kanske man bara ska hålla för sig själv 🤔
Gällande bak och kakor, så måste jag bara berätta något som gjort mig så glad. När jag var 14 år praktiserade jag på ett ställe där jag blev bjuden på den godaste kaka jag ätit. Vågade då inte fråga vad den hette eller be om recept. Sedan dess har jag letat, frågat runt i min bekantskapskrets om någon kan tänkas veta vilken kaka jag menar, försökt förklara hur den såg ut, seg, söt, ljus, med något mjukt i, men utan framgång. Sen fick jag syn på Renees mandelkakor via underbara vinter. Provbakade, och kakan är funnen! Denna kaka har jag alltså letat efter i mer 20 års tid, överlycklig! Tack snälla! Nu ska det bakas mandelkakor här så jag kan bjuda på dem till jul!
ÅH! Vilken solskenshistoria. Fantastiskt roligt att höra. Förstår precis varför du letat receptet i alla år. Suveräna kakor
Så fin blus (klänning?)!
Tack! En blus med några år på nacken 🤗
Ah, egenvintage! Det bästa 👌🏼😊
För mig låter det som ett rätt mastigt dagsprogram, särskilt om du kände dig lite krasslig. Men allt är ju relativt. Och inställningen är förstås viktig, just att du inte hade planerat allt detta från början utan det bara blev efterhand. Fast att sätta igång en lussekattsdeg är ändå ett åtagande där man vet att det är rätt mycket som ska göras innan det är klart.
Gott ser det ut.
Krya på dig!
Ja, precis så! Hade jag planerat allt innan så hade jag nog storknat. Men jag tog det lite pö om pö som lusten kom och hips vips hade jag hunnit massor trots sävligt tempo
kram
Clara, så skönt att läsa om en dag i lugnare tempo för dig. Ändå får du så mycket gjort! Vill passa på att tacka för din enorma hastighet på kvalitativa inlägg med kalender och allt annat.
Har din fina bok hemma och ska nog testa ett recept idag. Må så gott och krya på dig ❤️🩹
Så fint Annika! Tack snälla