Har precis uppfunnit en knäck som är så god att ni skulle skita i brallan om ni fick smaka (nära på att jag fick byta byxor ju!) och recept utlovas så snart det publicerats i tidningen.
Mellan varven går jag ner och hugger ved i källaren. Det är så särskilt bra när man är förbannad – att hugga hårt med yxa. Svinhugg går igen tänker jag och hugger lite till.












25 svar
Vilken tidning? När kommer den??
Du är bäst btw!
Var rädd om dig själv och lilla bebben bara:)
åh verkar goa!
Ja gör det ! Är grymt sugen på att göra årets godaste godis, knäck !
Men känner att jag måste vänta lite, annars blir det FÖR många omgångar knäck i år….tsss…
Hejsan!
Det ser verkligen jätte gott ut! Måste snart också börja jul baka!
Förra året gjorde jag nog den godaste gräddkolan någonsin!
Problemet var att jag inte kunde sluta äta den=)
*har ”SETT” ska det stå förstås…
Ser grymt smarrigt ut. Jag måste bara fråga om du har Katrin Zytomierskas rädda-julen-för-barnen-kampanj?? Jag är väldigt impad. Det här med att få barn gör häftiga grejer med folk.
Impad också av vedhuggandet! 🙂
Än en gång – din blogg är verkligen underbar. Både mina döttrar och jag läser och gillar.
Allt gott önskar jag dig!
Haha, vad kul! Dessa måste jag testa när du lägger ut receptet!
Ser fram mot att prova. Tror jag. ^^
haha, ta på dig en blöja bara 🙂
Ser fram emot receptet!
Åhh längtar till receptet:-)
M @ Lit de Parade
Årets julklapp 2010: omtanke.
http://linneah.devote.se/blogs/6973581/aarets-baesta-julklapp-2010.htm
Men vem och varför är du så arg???
Vedhuggning är alltid bra för agretioner
Åh, det där ser fruktansvärt smarrigt ut!
Jag har en fråga, eller snarare efterfrågar jag ett inlägg.
I år beslöt vi oss i familjen för att inte köpa massvis med onödiga prylar till varandra i julklapp, utan lite ”enklare” saker. Det är ju ändå oftast de där små, genomtänka sakerna man blir mest glad över.
Har fixat klappar på detta tema till alla familjemedlemmar, med ett undantag: min lilla mormor. Efter lite tankeverksamhet fick systern och jag då idén att tillverka någon form av ätbar julklapp till henne. Vi vet inte riktigt vad bara, och det är här min fråga kommer in.
Din blogg är ju full av massa roliga recept och annat pyssel (som knäcken här ovan) Hade du inte kunnat tipsa om lite ätbara julklappar man kan göra själv? Gärna sånt som håller ett tag (muffins och limpor i all ära, men de ska ju helst inte hinna torka i paketet innan julafton) Vad sägs?
Hej! Jag är lite nyfiken, jag tänkte göra en julklapp till min pojkvän, och hittade det här http://www.underbaraclara.nu/128655/2008/12/06/julklappstips/
och nu undrar jag, var får man tag i de små metallburkarna som finns i sista tipset? tacksam för svar!
jag använde gamla sminkburkar men kolla på sminkaffärer, de brukar ha tomma resekitt med småburkar man kanske kan göra något utan
Svinhugg….
Det säger alltid min mormor, säger min mor..
åh så jag drabbas av längt!
Du brukar väl aldrig ha byxor 😉
haha, nääe men underbyxor 😀
smart att hugga i källaren. vi hugger i ladan för vi har ingen källare. men det lät smidigt.
själv skottar jag ryggen av mej men härligt är det att få ta i lite. och visst hjälper det mot eventuellt tillfällig agg.
Japp, det är absolut inte bra att stänga inne ilskan! Det har man igen själv framöver i livet. Hugg på du!!!
Ser jättegott ut! Men kan du hugga ved med foglossning och allt? jaja, allt som känns bra är bra säger de ju!
Kram
Ja konstigt nog kan jag det! Helt fantastiskt faktiskt. Men man rör ju inte på benen. Bara står stilla och hugger hårt med armarna så dt går fint