Idag har jag ägnat mig åt att baka och laga mat. En av mina absoluta favoritsysslor för att koppla av. Lillen har i vanlig ordning varit med och hjälpt till genom att kasta mjöl, välta degbunken, stoppa kaksmet i munnen och framförallt utanför munnen och sedan kyssa mig på låret så att kjolen blev helt kladdig. Medan kakorna gräddats har vi legat i hans lilla tält och läst böcker. Favoriten just nu är Ingrid ska resa av Katerina Janouch. Mest för att det är lite av en sport att hitta Ingrids nalle på varje sida och säga -Där!
På bilden är kladdklänningen i alla fall utan kladd. Hittade den på en loppis förra veckan och tyckte att den var så fin. När jag kom till kassan tyckte gubben där att den var på tok för dyr och grymtade på bredaste västerbottniska – 70 kron? He jer hutlöst! Du fårn för 50, om he dug? Jatack!










21 svar
Ingrid-böckerna är underbara, allihopa!
Låter mysigt att baka.. dock är här nog lite för fint väder för det just nu, får ta mig ut och passa på att njuta lite av solen 🙂 Sen blir det spabesök och finmiddag för att fira 9 år tillsammans med min sambo 🙂
ha en fantastisk helg!
kram /iris
Jag älskar böckerna om Ingrid. Så fina! 🙂
Min dag har varit lite mer dramatisk. Efter att ha skumpat i nio timmar i en husbil satte värkarna igång 5 veckor för tidigt för lillan i magen.
Så det blev ett snabbt besök på Kristianstads sjukhus där läkaren konstaterade att om vi skumpat lite till i bilen hade lillen kommit ut.
Nu är det vila på schemat och då är det mysigt att titta in här hos dig.
Kram Jinni
Å hjälp! Vila låter bra och nödvändigt. Knip ihop =)
En rekorderlig mys- gubb som du handlade av fler av såna. Villken härlig dag för Bertil att få stöka på med mat och bak med mamma Clara.
Fin bild på er!
Jag önskar att jag hade tålamod att baka med mina barn. Har du några knep? Jag blir bara frustrerad över deras stök, men det kanske bara är att gilla läget?
Det är bara att gilla läget och gärna ge ungarna en egen bunke att kladda med så att de inte sabbar din smet =)
Härlig betalningsmottagare!
Apropå böcker: Har ni läst ”Knacka på” av Anna-Clara Tidholm? Min yngste älskade den i din gosses ålder och några år framåt, just för sporten.
Ja den läser vi också, en stor favorit =)
Jag blir fascinerad! Vilken dialekt 😀 jag lästa om det två gånger och uttalade i huvudet… Så härlig!
Haha, ja kom ju på att jag skulle bett dig om råd när jag va på jakt efter secondhandbutiker i Umeå igår morse. Måste ha sett ut som ett riktigt mähä när jag mötte dig. Förvirrad blick, prickig klänning och stor knut mitt på skall´n! Kom ju inte riktigt på att det va du förrän det va lite försent 🙂 Trodde först att jag kände dig och sen kom jag på, DU känner inte mig – alls! Ja ja, ett hej kunde jag ju ha klämt fram. Kul att se dig live, lika fin som på alla bilder 🙂 Hittade faktiskt till Kupan lite senare och fyndade en jättefin långklänning med stora gröna blommor i ”krymplin” (?) men jag fick minsann betala 70:- 😉
Haha, du var jättesöt och jag gick länge och funderade på om jag kände dig och borde stannat och pratat eftersom du tittade så igenkännande på mig =) Vad kul att du fick fynda lite i alla fall
🙂 finns inte finare klänningar än de med degkyssar på. Tror jag. Min är helblå och kostade skjortan. Det älskar jag. Nu.
Det är ju perfekt.. Han kanske kände igen dig?
Härligt med ombytt prutande, inte det vanligaste 🙂
Bravo Clara!
Kram Mrs G
Härligt med prutning från oväntat håll… För ett tag sedan var jag på Röda korset på Rådhusesplanaden och min dotter hittade knalliga lila pumps ala åttiotal…. Den äldre damen i kassan tittade på skorna sen på dottern och sedan sa hon tveksamt…kan hon ha dom…? Eftersom svaret på frågan var Ja fick vi dom för halva priset…jag förstod dock inte logiken… Hade det blivit fullt pris om hon inte kunnat ha dom…?
Haha, skön gubbe!
Jag vet bad du menar, älskar att baka och laga mat i timmar på helgen, så avslappnande!
Vad fina ni är!