Idag har jag haft min kompis Erica (ni vet hon jag gjort Husmorsskolan i P1 med) och hennes barn på besök. Himla trevligt! Jag bjöd på mat och till efterrätt gjorde jag fruktsallad.

En vanlig sketen fruktsallad kan man piffa genom att servera den med vispgrädde med lite  florsocker och vanilj i. Dessutom strösslade jag torkade gojibär, mullbär och phsyalisbär över. Blev mycket bra. En rejäl gräddklick hamnade i kaffet också! Dricker alltid kaffe med grädde

Ungarna fick hälsa på kycklingarna vilket var väldigt populärt

Kycklingar och bäbisar är en ganska oemotståndlig kombination

Dagen avslutades med att köket fylldes med underbar kvällssol….samtidigt som jag blev smärtsamt medveten om våra oputsade fönster. Nå, utsidan är ju ingen idé att putsa eftersom hela huset ska målas om någon månad och då blir de ändå dammiga och fula. Men insidan den får jag ta itu med till helgen. Fy vale.