Hittade ett sådant fint gammalt nothäfte på loppis som jag bara var tvungen att köpa med mig. Otroligt fina illustrationer på omslaget. Jag kan inte spela piano men det kan ju Jakob så jag räknar iskallt med att han står för användningen av detta onödiga plock. (Onödigt plock är det bästa jag vet!)
Är förresten så himla förtjust i julkalendern i år. Fyraåringen älskar också. Jag gillar att man blir smartare av den. Vi har ju pratat en del om fattigdom sista tiden, med tanke på världsläget. Och jag har försökt förklara svält och krig och allt det där. Abstrakta saker för en liten kille. Men i avsnittet där ett av barnen får äta ett gammalt skärp i brist på annan mat blev det väldigt tydligt alltihop. Tänk att det bara var ungefär 150 år sedan norra Sverige drabbades av svår missväxt sista gången och vi fick göra just det – äta gamla skor och skärp, mossa och bark. Fruktansvärda perspektiv. 150 år kan kännas väldigt långt bort – men när jag betänker att min gammelfarfar faktiskt levde då – känns det obehagligt nära.
26 svar
Jag gillar oxå kalendern! Även vi vuxna kan ju få ut något av den och lära oss något nytt om historien. Jag tycker den har fått oförtjänt mycket kritik.
Åh nostalgi! Lärde mig spela julsånger på pianot med det där häftet som var min mammas när hon var barn! Här gillas julkalendern starkt, helt i min smak vet att jag hade tyckt mycket om den som barn. Dottern 8 år tycker också om den och vi ser den tillsammans varje morgon. Då vi bor i London, och dottern har aldrig bott i Sverige känns det extra roligt att hon får lära sig lite mer om Sveriges historia. Måste också passa på att säga att jag verkligen gillar din blogg och ditt hem är helt underbart, speciellt nu med allt julpynt. Känns lite som att kika in hos mina far och morföräldrar igen. Tack for en inspirerande blogg, bland den bästa helt klart! Ha en riktigt God Jul.
ja kalendern är kul. Men känns mer som en vuxenkalendern och inte mig emot. bästa ever var ju mysteriet på greveholm men då var du inte född antar jag. men anyway så är den bäst
Bara nyfiken över på vilket sätt tycker du att det känns som en vuxenkalender? 🙂 Jag tänker att det måste inte vara mysteriet och sagor för att intressera barn – när jag var liten till exempel så älskade jag Hjärnkontoret, som ju också är fakta för barn 🙂 Tycker för övrigt också att det är svårt att stå sig mot Greveholm, men årets kalender är riktigt rolig 🙂
Jag tycker också att kalendern är för större barn i alla fall. Det är ju så makabra saker som i en film hade varit från äldre åldrar (halshuggningar och ingående om sex).
Jag gillar den för egen del och min son tittar på den men ibland undrar jag hur de tänkte egentligen och har helt enkelt dragit slutsatsen att den ska vara för äldre barn?
greveholm sändes -96, Clara är snart 30. god jul !
Håller med dig om julkalendern, har lett till många diskussioner om hur det var förr i tiden med 4- o 7-åringen!
Jag tycker den är grym. Lättare för barnen att förstå och lättare att prata om det med dem. För min egen del också som är född på 80-talet att se hur min mormor och mamma växte upp. Tycker de är grymma!
Åh, det där är den bästa jullåtsboken. Så himla himla fina arrangemang!! 🙂 Och den roligaste låten är: Du tycker du är vacker men det tycker inte jag 😛
Jag älskar också årets julkalender! Tycker att man får bra perspektiv på hur otroligt kort tid vi levt på det sätt som man lätt kan få för sig att ’vi alltid’ levt. Den här typen av historielektion skulle jag hellre haft när jag gick skolan.
Åh, den har jag! Den åker fram varje år..
Ja, och som sagt ännu närmre med tanke på hur det ser ut i världen på många håll fortfarande 🙁
Älskar den boken, kommer fram varje år, finns många bisarra texter i den.. min favorit är Å jänta å jag, inte så bisarr men söt!
För dottern (3,5 år) var det värsta när de slängde skräp i vattnet i 60-talsavsnittet. ”Men, man får inte…” ”Man ska inte slänga skräp till fiskarna, de blir smutsiga”. Hon har gillat att se den, jag är förvånad när hon ändå är så liten. Även hon noterar mönster och blev förvånad när de började att inte få gröt hela tiden.
Onödigt plock och såpade golv – jag ligger verkligen efter! Och ska ha gäster på jul så att komma iordning med både det ena och det andra är ett måste. Mitt emellan jobb och tvätt, barnkalas att besöka och 70-åring att uppvakta. Phu. Ge mig några fina vinterbilder från norr som energi, snälla!
Den hade jag! (Ellet inte jag, utan mer korrekt min mamma) och tyckte den var så fin, men öppna och titta i den fick vi inte. Den var ( påstått av min mamma) så skör så nej det fick vi inte. Så den låg dår hemma i en hög med andra sånghäftrn och användes aldrig 🙁
Det där är en härlig bok med många klassiker jag minns från barndomen. Tog fram den idag och klinkade lite för mig själv så tack för inspirationen till det!
Ja årets julkalender är verkligen så himla bra. Här har åttaåringen frågat enda sen 1800-talet om det var det året jag och hennes pappa föddes. Så imorgon blir hon nog nöjd när hon äntligen får se hur folk såg ut då vi var små. Dock är vi födda under åttiotalets andra hälft så vi minns inte själva så mycket av det årtiondet./Ida
Min son tror att jag är född på vikingatiden.
Vi får väl kanske tänka att vi är hyfsat välbevarade med tanke på vår aktningsvärda ålder 🙂
Jag tyckte avsnittet med de finska flyktingbarnen som kom hit ensamma också var ett ”bra” avsnitt. Jag och sexåringen har pratat mkt kring kriget i Syrien och ensamkommande flyktingbarn. Och nu var det så tydligt för henne ( och mig) hur otroligt utsatta de barnen är!
Ett sånt nothäfte fick jag som barn på 60-talet, å vad glad och ivrig jag var att få lära mig spela alla julsångerna.
När pianot efter många år såldes fick köparen alla mina nothäften, tänk om det är just det du köpt på loppis 🙂
I början av 1900-talet var det insamling i Europa till de fattiga i Sverige. Väldigt svårt att förstå nu! Fin bok!
Man blir väl knappast smart, lite mer allmänbildad kanske.
Du har kanske världens jul-mysigaste hem!
Tycker också julkalendern är jättebra! Ja det är otroligt hur mycket som har hänt i Sverige på kort tid,, Bara detta att barn såldes på auktion för 100 år sedan och att kvinnor inte hade rösträtt,, Och att Sverige var Europas fattigaste land på den tiden. Jag tänker på det ibland när jag ser historieätarna också att mycket av det som de beskriver som ”dåtid” fortfarande pågår i en del andra länder. Och det är ju inte konstigt. Sverige har haft extremt bra förutsättningar, fred under 200 år och en ekonomi efter andra världskriget bl a som gjorde det möjligt att bygga upp ett välfärds samhälle och ett omfattande utbildningssystem medans en del andra länder haft ett flertal krig under samma period. Och alltså befinner sig i tillstånd som liknar det Sverige befann sig i för 150 år sedan eller så,,
Apropå världsläget så kan det kännas hoppfullt att lyssna på Hans Rossling bl a. Han tar t ex upp att världen aldrig varit så fredlig som den är idag och att den svåra fattigdomen (men även mindre svår fattigdom) gått stadigt neråt. Jag tror det skulle vara väldigt positivt ifall den typen av info spreds mycket mera. Det är lätt att tro att världsläget försämrats ifall man lyssnar till merparten av det som media rapporterar om (,då media överlag ju är ”krisfokuserat”,) och det språkbruk som används,, Och det kan ge en känsla av hopplöshet som jag överlag inte tror är så konstruktivt,, Sen kan man givetvis må dåligt över det fruktansvärda som sker men att veta att det ändå blivit bättre tror jag kan hjälpa människor att känna sig motiverade till att engagera sig i högre grad och känna att detta (att engagera sig) faktiskt kan ge/ger tydliga resultat,,
Håller med! Julkalendern är helt fantastisk! Jag tycker det är så otroligt kul och intressant upplägg med svensk historia ihop med komedi och lite ”halvt” skådespeleri. Pappan är ju så himla rolig 😀
Jag fullkomligt älskar julkalendern i år