Någon undrade hur det går med våra odlingar och Marstorps Mat i år. Vi har ju valt bort gårdsbutiken till förmån för grönsakskassar på prenumeration och det har varit väldigt lyckat. Vi säljer också lite grönt på byns affär och till några restauranger.
Pumpor i parti och minut.
Fortfarande har vi kvar några gurkor
Och många tomater
Och tomater som ännu inte hunnit mogna helt.
Och en hel del bondbönor. Mycket skida för lite böna kan jag känna som personligen fick nog av bondböneriet en höst när jag och Albin förvällde miljarders bönor på en och samma eftermiddag.
Det är så fint att blicka ut på åkern från frukostbordet varje morgon och se växthuset och åkern bågnande fulla av grönsaker.
10 svar
Det är väldigt roligt och inspirerande att se bilder på era odlingar. Gärna mer av det här på bloggen 🙂
Grymt fin blogg. Toppen med flytten av bloggen!
Tack snälla =) Lovar bättring på odlingsfronten ska visa ännu mer av vad vi gör.
Jessica. Det finns en blogg om grönsaksodlingen. Kanske kan stilla det hela lite.
http://marstorpsmat.se
Fick min första leverans för två veckor sedan och älskar er tomater! De försvann på några dagar för de var så goda och de luktade så gott. Ser framemot nästa leverans om några dagar ?
Härligt! Fantastiskt att se hur ni har lyckats med era odlingar.
Nyfiken på hur stor plats ni odlar på?:)
Åh vad fina grönsaker. tycker att det är så häftigt att ni gör det här. Vill också!!
Vilka fantastiska odlingar! Jag är grymt imponerad. Vi har också planer på att öka upp vår odling så vi kan börja sälja, men det får ta lite tid. Försöker dessutom envisas med täckodling och permakulturprinciper, vilket är knepigt när man slåss mot kvickrot och kirskål. Har för mig om att ni också hade problem med rotogräs i början, men att ni fick bukt med det, eller minns jag fel?
Häftigt att ha så stort växthus! Spännande tanke med mer självhushåll?
Så avis på era tomater. De är ju så gott med tomater när de smakar nåt. Tomater funkar dåligt hos mig, har ingen varm vägg och har mina övriga odlingar i en annan del av stan (tagit över min mamma och pappas gamla trädgårdsland). Jag satte däremot polkabetor i år. Det var verkligen en hit! Dels smakmässigt men så gör ju polkabetor varje måltid till ett smärre konstverk.
Däremot satte jag några små gula morötter som inte blev bra hos mig. Min plan var att smakerna liksom skulle maxas pga att de var små, men det va bara jobbet som maxades.