Det är så härligt att slänga ut en filt på gräsmattan och liksom parkera där hela dagen. Ta ut ett fat melon och lite kallt att dricka och sedan växla mellan att ligga och slöa och öva sig att stå på händer och hjula över gräsmattan.

Jag njuter av att se barnen leka och härja. Ett krocketspel från Clas Ohlson har blivit en populär aktivitet.

Bäst att göra en enkel bana så man kommer igenom som man ska.

Vi har sedan tidigare en gunga och en hängmatta nere i rönnen men nu har jag kompletterat med en klätterstege till klätterapan.

Han är mer i luften än på marken nu för tiden.  På Clas Ohlson finns massa bra prylar för uteliv och lata sommardagar.

Förutom krocket blir det också en hel del trädgårds-yatzy storlek XL.  Är också väldigt förtjust i min Instax mini 9 som jag tar med mig överallt. I digitala tider då bilder aldrig blir fysiska känns det spännande att genast få fram bilden. Och bara ha en enda chans på sig att få till den bra.

Barn är ju alldeles för stillasittande idag – så allt som stimulerar deras lek och rörelse är av godo. Ja, även missprydande jättestudsmattor! Ju fler saker som finns som sliter dem från skärmarna desto bättre.

Detsamma gäller förstås oss vuxna. Vet ni vad jag har införskaffat? Jo en uppblåsbar kajak. Som träningsredskap men också ett sätt att göra något kul med sjuåringen. Vi har ju inget riktigt garage och svårt att förvara saker över vintern, därför tyckte jag att en uppblåsbar kajak kändes som ett bra alternativ. Och så två flytvästar. En till mig och en till sjuåringen.

Lovar att lägga upp när jag har utvärderat den lite mer!