
Här kommer det utlovade receptet på den lyxiga chokladtårta jag tidigare bloggat om. Det här är en riktigt maffig sak med vuxen smak – mina barn orkade knappt äta upp sina smala bitar. Trots att tårtan är så otroligt enkelt att göra har den känslan av en riktig konditoritårta. Receptet tror jag är Anna Bergenströms ursprungligen – och det verkar rimligt. För som allt hon gör är det smått genialiskt i sin enkelhet.
Botten blir seg och god när den får stå över natten med fyllning – så mitt tips är att göra tårtan dagen innan den ska ätas.

Lyxig lättlagad chokladtårta med rostad mandel
Ingredienser
- Botten
4 äggvitor
400 g mandelmassa
- Fyllning
4 Äggulor
1 1/2 dl strösocker
1 dl vispgrädde
150 gram mörk choklad av god kvalitet
150 gram mjukt smör
flagad mandel
Gör så här
- Vispa äggvitorna till ett hårt skum i en rostfri bunke. Riv sedan mandelmassan på ett rivjärn och blanda ihop smeten försiktigt.
- Vänd upp och ner på en mattallrik och rita upp en rundel på två olika bakplåtspapper. Lägg pappren på varsin plåt och bred ut äggvitan med mandelmassa i rundlarna. Grädda plåtarna i ugnen på 175 grader i ca 15 minuter eller tills de fått lite färg. Byt plats på plåtarna efter halva tiden om du inte har en varmluftsugn.
- Ta ut ur ugnen och ta loss bottnarna från pappret innan de svalnat helt.
- Häll äggulor, socker och grädde i en kastrull och sjud tills det börjar tjockna. Ta då bort kastrullen från plattan och bryt ner chokladen. Rör om till en jämn smet och tillsätt sedan klickar av mjukt smör.
- Låt krämen och bottnarna svalna helt. Bred sedan kräm över ena botten och lägg över den andra botten. Bred över den sista chokladsmeten och avsluta med att strössla över flagad rostad mandel. (rosta mandel gör du i stekpanna utan fett på hög temperatur tills mandeln får färg – akta så att den inte bränns)
Kakan vinner på att stå några timmar eller gärna över natten i kylskåp. Servera kakan med en klick grädde.
10 svar
Vill gärna prova att göra kakan, men hur mycket choklad ska det vara? Saknas i ingredienslistan.
Mvh, Helena
Oj hjälp! Nu har jag lagt in det. Missade visst den detaljen 😉 tack för att du uppmärksammade mig
Vet inte om mitt kaffe inte börjat verka än eller om du missat att skriva hur mycket chokladdet ska vara?
Hej!
Jag har gjort den här tårtan flera ggr, den är supergod! Perfekt att ha till större kalas osv eftersom den går att frysa. Dock minskar jag alltid sockret till 1dl och smöret till 100 g, annars blir den för mastig enligt mig. Och jag tycker att tårtan klarar sig bra utan grädde till, däremot är det viktigt att den är riktigt rumsvarm så den goda chokladsmaken kommer till sin rätt och så gärna kaffe till!
Hur mkt choklad och vilken sort passar bäst?
Hej!
Mängden choklad i fyllningen saknas i listan på ingredienser.
Mvh Jenny
Den går utmärkt att frysa också
Anna Bergström är ett geni.
Tack för receptet, Clara!🌹
Så otroligt enkel tycker jag nog inte för misslyckas troligtvis kapitalt ☹️. Gjort enligt recept inför kalas imorgon men bottnarna blev nog inte klara, mandelmassan i klumpar och krämen är inte så mycket kräm utan flyter överallt. Jaja, jag tänker äta den oavsett!