En gråmulen, lite seg måndagsmorgon. Går ner i köket, kokar en kopp kaffe och tar den och två torkade aprikoser med upp till sängen. Kaffe och sött är den bästa kombination jag vet på morgonen. Att dricka kaffet i sängen även på vardagar känns som att lura hela systemet. Idag har jag administration på schemat som alltid på måndagar. Jag ska också fila på några blogginlägg och tömma datorn på bilder. På onsdag reser jag bort en vecka för att operera mig (ett brazilian but lift) och innan dess är det en hel del som måste bli klart.

Bara två veckor kvar tills sportlov här i Västerbotten och vi kämpar på. Barnen blir mer och mer trötta för varje dag som går. Skulle vilja knäppa med fingrarna och ge dem en vecka i solen bara sådär. Minns när Jakob fortfarande jobbade som sjukgymnast i Turkiet och Malaga på vintrarna. Vi åkte ner med hålögda barn med rinnande, röda näsor – men efter bara en vecka försvann det konstanta snorandet och de blå ringarna under ögonen. Barnen fick en hälsosam brunlätt färg och massa spring i benen. Att se dem ränna runt i shorts på en strand och öva kullerbyttor och leta snäckor – sån tillfredsställelse för mammahjärtat!

Själv njöt jag mest av att gå och och handla färska, billiga grönsaker varje dag och göra stora plockfat och fruktsallader till lunch. Gammor Elsa hängde alltid med och på dagarna när Jakob jobbade tog vi bilen och utforskade omgivningarna. Det var så underbara veckor. Men det är länge sedan nu. Fyra år sedan jag senast flög räknade jag ut. Men nu när Europa börjar öppna upp igen är jag sugen på att resa. En ny tågluff i Italien skulle jag inte tacka nej till.

Nej, nu kan jag inte ligga här och dricka kaffe och blogga och drömma. Jag måste stiga upp och attestera fakturor och samla ihop kvitton till Charlotte. Skalla dagen så att säga.

ps. det är inget brazilian butt lift jag ska göra. Ville bara kolla så att ni var vakna. Jag ska operera bort min sköldkörtel äntligen!