Senaste åren har jag hållit på med ”projekt bli fullvuxen”. Alla har vi ju saker vi sopar under mattan – tankar, beteenden, föreställningar. Sånt vi inte kan släppa men inte heller vill konfronteras med. I Projekt Bli Fullvuxen har jag fläkt upp den där mattan. Och står nu och stirrar på allt som ligger där i öppen dager. Det är en bedrövlig syn.

En sak som ligger under mattan är mitt självbedrägeri. Så här kan det låta.

Jag förtjänar att äta choklad för jag har mens just nu och det är synd om mig,.

Jag orkar inte göra bokföringen fast det är bråttom. Jag lämnar in den nästa vecka.

Jag har ett så stressigt liv att jag inte har tid att träna.

Det är helt orimligt att jag förväntas städa med tanke på min arbetsbörda.

Alla dessa ”ursäkter” för mitt beteende må vara hur sanna och legitima som helst. 100 procent rimliga rentav! Ändå är det jag som kommer behöva ta konsekvensen av beteendet. Bara för att jag är för stressad för att orka träna så betyder det inte att min kropp kommer slippa konsekvenserna av en stillasittande livsstil. Mitt hus kommer inte mirakulöst bli städat bara för att jag har en för hög arbetsbelastning. Skatteverket kommer inte ta hänsyn till att jag är för trött för att göra bokföringen och kalorierna i chokladen kommer inte mirakulöst att försvinna ur kroppen bara för att jag åt dem när jag hade mens.

Inte ens när det är någon annans fel slipper jag ifrån konsekvenserna. Min värkande kropp bryr sig inte om ifall det är en dålig nattsömn, arton jobbiga småbarn, en man med kniv eller bristen på ett närliggande gym som förhindrar mig att träna. Den bryr sig inte. Den vill ha motion.

Det är en himla tråkig insikt. Men en ganska hjälpsam sådan. Som barn fanns det ju i regel någon vuxen som hjälpte en att reglera handlingarna så att konsekvenserna inte skulle bli ödesdigra. Nu är jag vuxen och måste själv ta ansvar efter bästa förmåga.

Och när jag väljer att handla på ett sätt så accepterar jag också konsekvenserna. Först när jag förstår detta samband slutar jag bedra mig själv och börjar istället uppleva inflytande över mitt eget liv. Så lätt och så megasvårt på samma gång.