I veckans avsnitt av podden har Malin blivit kontaktad av deltagare i Gift vid första ögonkastet. Ris och ros uppstod. Och jag har fått nya, djupa livsinsikter efter att ha läst alla reaktionern till det här inlägget, som handlar om när Bertil sov själv i skogen.
Det handlar om vikten av att kunna bita ihop och glädjen i att ha det riktigt, riktigt tråkigt på jobbet. Samt att hellre drunkna vid ensambad än att dö av försiktighet.
Det blir livsråd till ängsliga och mörkrädda. Samt lite om bananer. Trevlig lyssning!
8 svar
Håller med så jävla mycket om bit ihop! Var har vi hamnat när allting ska vara så stimulerande jämt? Själv har jag stor nytta av att ofta säga så här till mig själv: Det här kanske är tråkigt, men jag gör det ändå!
Och apropå samma tema, vad man stör ihjäääl sig på Rory i Gilmore Girls när hon till sist äntligen kommer till universitetet och blir stött och sur för att hon för en gångs skull inte är bäst i alla ämnen och får en refuserad artikel i tidningen! Snacka om BIT IHOP.
Hahaha!!!! Jag veeeet! Det förstörde hela min bild av Rory! Så usel karaktärsutveckling 😵💫
Apropå det. Såg att Svt play släppte alla säsonger av Gilmore girls förra veckan ☺️
Min första tanke var det där om säkerhet. Är det verkligen jättesmart att kabla ut enskilda politikers fobier? Så den som vill skapa oreda kan bara dyka upp med ett gäng bananer eller plastspindlar eller vad det nu är. Tänker att det tillhör hennes privatliv och vill hellre läsa om hennes politiska gärning.
Håller dock med ang bit ihop och triggervarning!
Det var en aspekt jag faktiskt inte tänkt på?! klart intressant!
Skrev inte hon själv först om det på X? Då var det ju hennes val att berätta det för allmänheten. Hon är ju inte en privatperson och måste väl veta att allt man skriver där är offentligt.
Såg i en artikel från försäkringskassan att de flesta som sjukskrivs för stress är 30-39 åriga mammor, tänker att det är för att vi biter ihop lite för länge.
Men bita ihop för att våga saker och få ett större liv är ett fint motto❤️
Håller med! Jag tycker generellt att en del av oss biter ihop så hårt att man går sönder. Så det går naturligtvis inte att applicera på alla. Vissa borde försöka sluta bita ihop och ändra sitt liv istället, i den mån man är förmögen till att göra detta.
Sen att barn, en del, behöver lära sig ha tråkigt, vara ostimulerade och lära sig sin egna kreativitet och gränssättning, är en annan aspekt.