Satt och kollade PMUs instagram en kväll och fick syn på något särdeles fint på den här bilden. Svor för mig själv för att jag inte skulle hinna förbi där på flera dagar och att det fina förstås skulle vara sålt när jag väl kom dit.
Men tänk, det var det inte!
Det var den här fantastiska staken som är både pampig och skir på samma gång. Gillar den speciella foten och ljushållarna med sina spetsar. Köpte den genast och tog hem, diskade och putsade upp den. Och då använde jag förstås ketchup. Ketchup är toppen till att putsa mässing. Kände du till det husmorstipset?
Smorde in hela staken i ett lager ketchup som fick verka 45 minuter ungefär. Sedan gnuggade jag försiktigt med mjuka sidan av en svamp. Och fyllde på litegrann med ketchup där det fanns envisa fläckar.
När den fått stå ytterligare en halvtimme diskade jag upp den och polerade med en linnehandduk.
Nu skiner den och glänser så att det är rent otroligt!
Stoppade ner de enda antikljus jag hade hemma. I gult och rosa. Och nu är staken redo för att fira andra advent.
Så här putsar jag förresten silver med salt, aluminiumfolie och kokhett vatten
12 svar
Det blev jättefint! Det är ju så bra att kunna fynda på second hand.
När jag var liten så fick jag aldrig ketchup till maten. Mamma använde det endast som putsmedel. Såklart gör även jag det! Tack för alla dina blogginlägg och underbara husmoderstips!
Underbart! Vilken fin stake du hittat. Bästa husmors tipsen. För jag tror att det är husmor som kom på det. Kraaam Pia
Det funkar jag har testat det fler ggr,
Har ngn ett liknande välfungerande tips på kopparputs? Alltså så lite kemikalier som möjligt.
Ketchup fungerar också på koppar, men det kan behövas en lite större arbetsinsats. Ett alternativ är att lägga en kopparsak i ättika – det tar bort oxider. Så är det dock så, som alltid när man har med tungmetaller att göra, att det som i använd ketchup och ättika egentligen är miljöfarligt… OBS! Lägg inte mässing i ättika, då blir den kopparfärgade efter en stund (zinken reagerar med syran).
En del putsmedel är faktiskt miljömässigt bättre eftersom de kemiskt fungerar på annat sätt än ketchup och ättika (ja, ättikan i ketchupen är förstås en verksam ingrediens)
Tack för klokt svar!
Vilket bra tips. Det hade jag ingen aning om att det fungerar så bra med just ketchup.
Nyttig tips! Og en flott lysestake!
Alltså vilken dröm att komma till en loppis el second hand butik och mötas av ett helt bord med mässing! I de butiker jag brukar gå till, precis utanför Stockholms innerstad, så finns aldrig några fina grejer. Gissar att vi alla är ute efter ungefär samma saker så om det någon gång dyker upp något fint så försvinner det väl direkt.
Älskar alla fina tips och tricks du bjuder på! Så mycket både kunskap och klokskap som annars är på väg att gå förlorad. Varmt tack!
För att få bort stearinet från mina mässingstakar så lägger jag in dem i ugnen på ett bleck med bakplåtspapper, 100 grader tills stearinet är väck. Sen är de redo för puts!
Det går även väldigt bra att puts mässing med en trött citron. Skär den i båtar, putsa, skölj, torka – klart😊