Sedan jag målade dörröppningen mellan vardagsrum och matrum vetegrå, har jag blivit helt besatt av färgglada lister, fönsterfoder och dörrfoder. Vill måla om allt! Så mycket karaktär sitter ju i dessa lister. Och färgglada sådana istället för vita gör att hemmet ser äldre och mer ”orenoverat” ut. Och det säger jag som någonting bra.

Problemet som jag brottats med i flera år är dock var man ska dra gränsen med målningen? Målar man ett dörrfoder borde ju golvlisterna ha samma färg. Och borde inte då fönsterfodren målas om på samma gång? Och kanske också fönsterspröjsen? Och kan man göra det bara i ett rum? Då borde man väl göra det i alla angränsande rum? Och hips vips har det blivit ett alldeles för stort och krångligt projekt för att orka ta sig an…

Ägnar istället en stund åt att beundra andras färgglada snickerier. Bilder är från mitt konto @underbaraboning som samlar instagrams finaste hem.

Vi börjar i @helenastorp – där råder en fullkomlig färgharmoni. Blir lycklig av de olika fägerna ihop. De gula dörrarna, de beigegrå väggarna och det närmast turkosgrå listerna. Finaste jag sett på länge!

Och hos @villa.valborg har vit pärlspont kombinerats med färgstarka dörrar och foder, som sätter karaktär på hela tvättstugan. Otroligt snyggt.

Hemma i @malarsgarden är det så sanslöst vackert med den gamla pärlsponten, den rejäla golvlisten och dörrfodret som alla går i samma vackra duvblå färg. Tänk så tråkigt om detta hade varit vitt?!

Någon som är en fena på att använda färg, det är @myfeldt det! Så djärvt med den här gröna dörren och fodret. Djärvt och snyggt till tapeten och till ytterligare en grön färg i rummet utanför. Här kan man inte låta bli att dra på mungiporna.

Och se hur det färgglada fönstret verkligen höjer allting annat i det här rummet. Så mycket karaktär skapas av de målade fönsterna, jämfört om de hade varit vita hos @whatdecoratesmyday

I @katarinasoldhouse är lister och foder grå, vilket blir extra vackert till de gula tapeterna tycker jag.

Och se så fint i ett gammalt kök som @torparlivs, där en drickamålad bröstpanel och köksinredning fortsätter med ett likadant dörrfoder. Blir lycklig av den här synen! Önskar att hela mitt hem var drickamålat.

Och se så tjusigt det ser ut med det gula, närmast sakrala fönstret hos @starrensanna – verkligen som en tavla mitt i rummet. Kul också att lämna fönstret vitt men göra spröjsen gula.

Nä, jag får nog ta och måla om lite fler lister ändå. Friskt vågat och så vidare.