
Två avsnitt kvar av julavsnitten av Wollin & Clara. De låter lite annorlunda än de vanliga avsnitten och i varje avsnitt så djupdyker vi i något särskilt ämne. I veckans podd av Wollin & Clara handlar det om att bli förälskad. När man är nitton eller trettionio. Om att känna sig för gammal och samtidigt precis som när man var tonåring. Självmedvetenheten, lyckan, oron och att plötsligt uppleva resten av livet som i en låggradig depression. Ett väldigt ärligt, roligt och fint avsnitt, om jag får säga det själv
Lyssna och lär. Du blir prenumerant på underproduktion.se och det kostar 39 kronor i månaden men är ingen uppsägningstid – så du kan välja att bara prenumerera under julledigheten om du vill. HÄR blir du prenumerant.
Och som vanligt har Malin gjort ett julrim till podden:
Att bli kär när man inte är ung
När hjärtat skriker av sjung bara sjung!
Det är pinsamt att vara kär,
så tycker Clara och berättar här.
Tänk om du har en typ, så flagrant!
tänk om du gillar någon med en mjukare kant.
Du kan aldrig veta om förälskelsen varar
Clara vet allt och svarar
Är passion ett hittepå
eller ska du välja den och gå?








11 svar
…resten av livet som en låggradig depression…
Alt?
Familie?
Venner?
Jeg ble ikke ferdig med den setningen og har lest innlegget på nytt.
Man måste nog höra avsnittet för att förstå 🤗
Føler meg privilegert som har 40 år med samme kjæreste. Der er ham jeg venter på akkurat nå, jeg skal fortelle om kvelden med barnebarn, at det går bra med 5 åringen som falt i går, at lillebror foreslo vannmelon til middag istedenfor pizza, at han synger mange sanger og lærer dem så fort selvom han bare er 2,5 år. Så skal vi planlegge morgendagen og helgen. Livet krever mindre av oss nå selvom begge er i full jobb. Tenk bare å ha seg selv å tenke på når man skal ut av huset, tenk å skulle lage middag til to og ikke seks, tenk at vi deler det beste i livet: den nye generasjonen, hvilken premie.
Ok, helt skamlöst så kommer här mina funderingar – ”gräver där man står” – varför tror jag att det är någon från matlaget som du träffar 😅 du nämnde ju inte din nya kille i din årssammanfattning om nya bekantskaper … varför blir jag så nyfiken? Haha herregud… jag har ingen i min vänkrets som jag kan diskutera din blogg med och det är som att jag typ inte vill göra det heller, ni vet på samma sätt som man inte vill att någon ska ha åsikter om ens favoritbok eller ens favoritfilm. Varför erkänner jag ens att jag är nyfiken… jaja du är bäst, er podd är bäst!!
Anna, du satte ord på pricken vad jag tänkte!
Skäms lite för att jag började fundera i ”matlagsbanor” men men..😉
Prenumererar bara på podden, inte bloggen. Men åh som jag älskar podden, grymt bra på alla vis!
Maria
Åh, tack, vad skönt att höra att jag inte är ensam ☺️
Haha, har samma dilemma! Jag är oftast inte intresserad av kändisar som Malin och Clara diskuterar, är mycket mer nyfiken på Claras kärleksliv m.m. men har ingen att diskutera det med! Obs! Vill egentligen inte att Clara ska outa mer här, tycker att hon är bra på att dra gränsen för privata saker och det är väl bra att vi inte vet allt. Men det är även naturligt att vara intresserad och nyfiken på en människa man följt länge tänker jag.
Det är kanske därför, för att man känner att hon är duktig på att dra gränser, som det blir så intressant. Kanske lite som i nån diskussion i podden (tror jag det var) om vad som är sexigt, att det är mest sexigt när man visar lite? Samma här, att om man vet inget eller allt så är det ju inte så spännande, men att få veta lite lite här och var gör det spännande!
Eller hur? Jag är inte heller intresserad av kändisar men av någon anledning av Claras liv 😁 men det beror väl som du säger kanske på att det känns som att man har liiiite mer insyn om man har hängt med länge och läst bloggen. Då blir det som att höra att en gammal kollega träffat någon ny, och Clara du är ju duktig på att väcka intresse. Men jag håller med dig Camilla, om det där med gränsen för privata livet. Men ändå nyfiken i en strut är jag!
Jag har inte lyssnat på avsnittet, utan kommenterar bara det som står i inlägget om att resten av livet upplevs som en låggradig depression. Jag har också haft lyckan att träffa en ny kärlek under hösten och han beskriver det också så. Själv tycker jag att det är tvärtom, att förälskelsen gör hela livet lite härligare och mer rosaskimrade.
Tycker er podd är så fantastisk och värd varenda krona! Ni har otrolig kemi, är roliga, bjussiga och för intressanta resonemang! <3