Under rubriken LÄSARGULD samlar jag bloggkommentarer som jag tycker är extra roliga och intressant. Förra veckan skrev jag ett inlägg om att undvika undvikandebeteenden – som i förlängningen gör att livet krymper, blir trångt och litet. Det kan man göra genom att tex försöka gå mot sin sociala fobi och åka till affären fast det känns jobbigt. Eller våga ringa det där samtalet man egentligen inte vågar ringa – bara för att den inre rösten säger att det kommer att gå dåligt.
Läsaren Erica Persdotter kan konsten att vända en negativ tanke till en rolig idé. När hennes inre kritiska röst drar igång vet hon svar på tal. Barbro får på moppo!
”Jag tänker att knepet att ge sin tvivlande/kritiska/negativa röst i huvudet ett namn som man kan säga emot kanske kan funka även här? Att liksom kunna tänka ”Nehej du Barbro, nu är du allt ute och cyklar! Varför skulle inte jag klara av att åka och handla?”
Det här tycker jag är en absolut strålande idé! Att döpa den där inre neggorösten som bara vill trycka ner en eller hålla en tillbaka. Så att det inte blir ens sanna inre röst, utan snarare en obehaglig utomstående som man kan säga till på skarpen. Någon fler som har satt namn på sin inre negativa röst? Och vad heter den i sådana fall?
Jag känner spontant att min heter Berit. Inte för att jag har något emot namnet Berit, utan bara för att det ligger så bra i munnen när jag käftar emot henne. Känner att jag vill ge Berit en omgång det här året, så att hon håller käften!












46 svar
Min inre mobbare kallar jag Sandra och hon är precis som den där elaka populäraste tjejen i högstadiet. Men hon är också jag, osäker, ängslig tonåring. Så jag säger åt henne att hålla käften men sen ger jag henne en kram.
Min, eller egentligen min romankaraktär Monicas, inre kritiker heter Rutger. Han är grå och tråkig och går alltid i foträta skor. Utom när det är fullmåne två torsdagar i rad. Då tar han fram dina rödglittriga platåskor och dansar i månskenet 👠👠😁
Jag läser ikapp några inlägg här som jag missat, och går igång på detta. Min inre kritiska oroliga ängsliga röst ska få heta Märta!
Nu har hon sagt till mig på skarpen att nu tar du tag i din träning! Och sen slutar du prokastrinera saker och börjar ordna upp alla stökiga ställen i huset!
Önska mig lycka till! 🤭
Kanske för att man hör Arja Sajonmaa i huvet då hon låtit lite sådär bestämd på rösten?
F.ö. är jag själv finlandssvensk så jag kan associera till tänket. 🤭
Näe, jag har inget namn till någon inre röst, för den tystnade markant typ samma vecka jag fyllde 50. Det kan verkligen ha varit något av det roligaste jag gjort, i alla fall för min insida. Just där och då var jag rätt grinig, för jag hade tänkt ha värsta brakkalaset men det var i den delen av pandemin då 8 pers ihop var max. Det var INTE vad jag hade tänkt.
Men någonstans där minskade oron rejält, mest oron för vad andra ska säga och tycka och hur jag ska passa in, och jag upptäckte att jag går igång på att göra saker jag inte törs. Visst kan det vara läskigt, men på något sätt lyckades jag förknippa den där oroskänslan inför något utanför bekvämlighetsboxen med euforin när det var gjort. Så jag har sjungit huvudroll i musikal i kyrkan (jag som växte upp med att jag aldrig skulle lära mig ta en ton, bite my ass!) och en massa annat som verkligen gjort min lilla del av världen större. Och direkt efter påsk åker jag till Rom som jag älskar – men för första gången ensam utomlands. Det ska bli sjukt spännande och antagligen kommer jag att ångra mig när det drar ihop sig, men mest är jag smällfull av förväntan.
Fast jag måste på något sätt få till den där känslan inför gymmet. Det är dags att ta tag i det igen.
Heja dig och din inre 50-åring!! Jag håller med, det blev nån slags tant-self-power att fylla 50. Lite som att ”nu är det nog, nu kan ingen sätta sig på mig”, inte ens min inre kritiker.
Jag har inget namn för den inre kritiska rösten men väl ett namn för den peppiga, vänliga, stolta positiva rösten (Otto blev det namnet av ingen anledning alls). Ibland måste jag be Otto infinna sig, ofta ber jag hen säga sin åsikt och då och då får jag be hen ta det lite lugnt för hybris är Ottos svaga sida. Vi har det bra tillsammans.
Min mer kritiska röst: Ann-Kristin, jösses, så krävande hon kan vara!!
Men det där med också ha en röst för det fina, så en lika gärna kan be den komma fram – genialt! Tack Linda (och Otto, förstås)!
Har inte namngivit nån inre röst. Finner däremot styrka i att argumentera emot. Tex så får den där inte rösten höra att Underbara Clara minsann genast sätter igång och packar upp resväskor och fixar hemma när hon kommer hem så då kan jag också göra det. Attans så mycket bättre det känns att vakna dagen efter med lite ordning än fulla resväskor att tag i. Lite egenskap och ”men den och den gör ju så, varför skulle inte jag kunna..” funkar bäst för mig.
Efter att ha testat ”Kommandoran” byttes namnet sen till Rut! Tänker mig karaktären i Änglagård som uppstressad o upprörd av alla ”faror” far runt i mitt huvud o försöker styra upp mig! 😅😂 Vill inte låta henne ta över!
Vet inte precis om jag har en inre negativ röst, men när det behövs så brukar jag göra som Pippi, dvs att säga till mig själv på skarpen att ”Nähä du, Martina, nu får du faktiskt ta tag i dammsugningen.” Eller vad det nu är jag försöker undvika.
Samma här, när medvetenheten om undvikandet dyker upp
Silenzio Bruno!!!
Exakt min tanke! Världens bästa disneyfilm 🙂
Tenkte jeg også :-D
Precis min tanke! Det blir min nästa tatuering.
Jag döpte min till Trump. Det fanskapet blir jag arg så fort jag ser eller hör nåt om och för mig finns ingen större motivation än vrede. Är jag bara tillräckligt arg kan jag åstadkomma vad som helst!
Jag förstår ingenting?! Jag har ingen inre kritisk röst tror jag. Jag försöker verkligen fundera om det någonsin är så att jag tänkt att det inte går eller att jag inte kan. Det är klart att jag ibland kan fundera om det verkligen är en bra idé att jag ska Försöka laga och måla taket själv på huset osv. Men hur svårt kan det vara? Däremot vill jag väldigt lite. Jag vill inte äta nyttigt och jag vill inte träna. Jag vill mest ligga nedkrupen under täcket och göra ingenting. Men det är ju ingen inre röst som övertyga mig om det. Tvärtom är det min inre röst som ser till att jag kliver upp igen och går till jobbet.. jag är evigt Tacksam för den rösten! 😅 så min inre röst är nog bara bra för mig och borde hyllas.
Ängsliga Elin, arga Anna, omtänksamma Åsa, Peppiga Pia. Alla känslorna har fått namn och det hjälper ju faktiskt! Som nu, när jag ska kommentera något för första gånger på flera år pga ängsliga Elin och hennes oro för vad folk ska tycka om kommentaren, så kommer Peppiga Pia fram och säger att det går så bra så, du fixar! Och så omtänksamma Åsa som ger mig en mental kram. 🤪 vrånga Vera brukar vara framme när svärmor är i farten. Av någon anledning hör jag inte de andra då 🤭
😆👍😘
Nä där hade inte ängsliga Elin att göra, jättebra kommentar 🤩 Heja Peppiga Pia!
Min heter Eva. En snipig tunnlagd kvinna i praktisk page vars enda nöje är att röka under fläkten men det har hon slutat med för tänk om taket gulnar och det drar ner värdet på radhuset.
🤣
Jag tänker mer att den negativa lite kritiska sidan pratar finlandssvenska och den peppande rösten som ser på livet mest positivt pratar skånska.
Varför väljer du finlandssvenska?!
Kanske för att man hör Arja Sajonmaa i huvet då hon låtit lite sådär bestämd på rösten?
F.ö. är jag själv finlandssvensk så jag kan associera till tänket. 🤭
HAHAHA!
En så fantastisk idè!
När jag var liten hette min låtsaskompis Ful. Skyllde alltid på Ful när jag gjort något jag inte ville stå för.
Nu tror jag det är Ful som dykt upp igen och talar om för mig vad jag inte kan/ vågar/ klarar. Så bra att tacka Ful för omtanken eller be Ful fara åt h-vete!
Haha. Rolig idé och inlägg, men på alla tantnamns vägnar är jag lite förnärmad. Varför inte gå för något 80/90-talsnamn efter en tråkig figur i klassen? Jessica, Therese, Sara, Emma? Jessica är visst det nya Karen.
Hahaha! Sant! Angelica och Stephanie, Therese P eller Emma A. Får kanske bli något av dem!
Haha. Speciellt med första bokstaven i efternamnet – det känns väldigt 90-tal! Innan du etablerar Berit som ditt namn borde du se Berit en bättre man på SVT☺️
Typ som i låten Nu lägger du av Jörgen med Björn Rosenström, jättekul!
Jag skulle kunna tänka mig att döpa min inre röst till mitt mellannamn Karin. Det blir som mitt tråkiga alterego
Älskar det här inlägget! Min krävande sida/röst har jag döpt till Prusseluskan och min oroliga sida till Krösamaja. Prusse och Krösis brukar jag kalla dom. Kan bli arg på dom men märkt att det är mer effektivt att tacka dom för omtanken, vet att ni vill väl men jag behöver inte er hjälp! Ni kan flexa ut ta semester!
Mina heter Stören och Styggve. De driver super shit radio med husbandet the konkelberry sisters.
Så bra. Härmed döper jag dig min lille negative parvel till Persefone. Eller blir det för teatralt och mytologiskt Pia kanske är bättre?
Persefone blir perfekt! Som finlandssvensk kan jag berätta att ”perse” betyder arsle på finska, så det passar ju bra. 😀
Ja!!!!!!
Haha min heter Amygdalan Agda och jag talar vänligt till henne och tackar henne för att hon skyddar mig (hon ser alla hinder och faror överallt, mycket bra men behövs inte i alla lägen!). Då lugnar hon ner sig. Äldre kvinnonamn verkar vara populära.
Hahaha!! 😂
Härmed döper jag min röst till ”myggan” efter amygdalan.
1. Kommer alltid olägligt
2. fan så svår att vifta bort
3. Vid motarbetning blir det ännu värre
AHAHA
-”Nejhejdu, Brynhild!
Där har du helt fel ”,
kommer jag absolut säga!
Skitbra idé!!
😅❤️
Men så bra att ge den inre ”neggiga” rösten ett namn. Det första jag tänker är Agda men min bil heter Agda så blir dumt att ge det namnet en negativ klang. Älskar nämligen min bil. Kanske Asta eller Majken. Men annars rullar Berta lite bra med.
Asta är bra! Rimmar på basta! En bra uppmaning när när man verkligen fått nog. Tänk italienskt uttal: BASTA ASTA!
Ah så bra! Det är taget. 😀 Funderar redan på situationer där jag kan få ryta i.
Palle panik