Ja, det är ju i tidigaste laget att tänka på gran i början av december men jag är i alla fall väldigt glad att julgranen nu är kirrad! Grannen högg och kom förbi med den. Hur snällt är inte det?!

Det är det fina med att bo i en by. Inte mindre än tre gånger har jag hamnat i diket med bilen på vintern. Inom en kvart har någon granne med traktor eller pickup dragit upp mig. Och behöver man hjälp med någonting så finns det alltid en hjälpsam typ som kommer som ett skott och lånar ut verktyg eller assisterar.

I stan hade alla en egen uppsättning av allt. Ingen delade på någonting eller lånade av varandra. Den andan fanns helt enkelt inte eftersom man ju knappast kände varandra! I en by hjälps man åt, för vem ska annars hjälpa? Så långt ifrån centralorten och alla bekvämligheter.

Här kan du se hur jag pyntade min julgran 2009 och 2014 – kolla gärna in min granna gran 2015!