
Det är så mörkt på kvällarna nu – Folke som lägger sig vid sju börjar vid sextiden fråga om han verkligen ska vara vaken mitt i natten? Men det ljus som är – det är guldigt vackert.

På verandan står en julros och pryder sin plats. Alla pelargoner har fått komma in i huset så de inte tas av nattfrosten. Nu är det höst med besked!












6 svar
Vilken härlig reflektion av Folke! 🙂
Önskar också ett inlägg om hur man sköter om sina pelargoner!! När och hur de ska klippas ner, ta sticklingar, ljust/mörkt, temperatur mm.
Bästa dagen på veckan när det är nytt podavsnitt!!
Guuud vad jag är avis på ditt hem, wow <3
Åh när du nämnde pelargoner, kan inte du berätta för en första ägare av pelargoner hur man gör nu under hösten och vintern för att att de ska leva till nästan sommar? Jag har också tagit in mina i huset och de står i fönstrena och växer så de knakar. Men inte kan de stå där hela vintern, eller?
Tack för världens bästa blogg!
Mina pelargoner står fortfarande ute men det börjar bli dags för det nu. 🙂
Så fint. Inlägget tog slut för fort. Som vanligt. (psst. Det var en komplimang).
Kram och fin kväll!