
Rosiga marsinpangrisar

En slasksäker fröklocka för vinterns alla småfåglar…

Plus en hemmagjord snöglob med norrsken.

Jag och Erica har självklart ordnat ett klassiskt julpysselavsnitt för att tacka er lyssnare för finfina stunder den här hösten när inget varit som vanligt.
Tack och lov har vi er som gör oss så glada!

Den här gången gästas vi av Maria, Ericas yngsta dotter som verkar bli en riktig pysselguru. Och så minns vi tillbaka till den episka utskrattning Ericas pepparkakshus fick sist Maria gästade en julpodd…..

Slutligen dyker det upp ett lamadjur upp från ingenstans. Såg inte den komma!
Tack för en fin poddsäsong allihopa. Nu tar vi jullov och syns när vi börjat gå mot ljusare tider igen.
(musik Olov Antonsson)
18 svar
Kära Clara och Erica!
Tack för en underbar podd! I september fick jag mitt första barn, en liten kille med stort närhetsbehov. Han är väldigt missnöjd varje kväll och natt, det som funkar bäst är att stå och vagga och vagga och vagga. Det kan ibland ta ett par timmar. Under denna tiden har jag lyssnar om er podd. Det har hjälpt mig behålla tålamodet uppe när jag känt att jag stått på randen till vad jag känner att jag klarar. Att få garva åt och med er har gjort att kvällarna känns mindre tunga. Allt går i alla fall bra med bebisen, han är underbar all övrig tid hehe.
Ni är i alla fall fantastiska! Stor kram till er!
Hej och tack för er fantastiska podd! Undrar om ni har ett recept på er glögg – lät så spännande med kaffe i!
Julefrid till er båda två! Kram Katti
Tack! Vilket mysigt och på nåt sätt tröstande avsnitt, särskilt där på slutet då. God jul och ett ljusare, friskare år till oss alla!
Tack för jättehärligt sällskap när rågkakorna bakades ut och bogbladssteken av vildsvin fixades. Ni är det bästa sällskapet i köket.
God Jul till er alla 🤶🍎🎶☃️🕯❤
Natten till idag så drömde jag att min sambo var med och spelade fotboll i någon stor match (VM kanske?) och på läktaren satt Kirsten Dunst. Hon blev helt betagen av min sambo och sprang bort till mig, tog min bebis (jag har ingen bebis just nu men äldre barn) och sedan till min sambo för att ta massa kort mitt på plan. Sedan gav hon honom värsta kyssen och sprang tillbaka. Sambon klarade inte av att spela så bra efter det så de förlorade matchen och alla blev jättearga på Kirsten. Hon fick därför flytta in hos oss, och i slutet av min dröm står hon, min sambo och en lama utanför på en gräsplätt och tittar mot skogen med vinden i håret. Laman sticker ut tungan lite.
Jag fattade inte vart jag fått laman ifrån innan jag lyssnade om det här avsnittet! Haha!
Åh nej, inte poddjullov redan!
Ville ju fira hela advent med er.
Tack för den här säsongen.
Åh Anna, det ville vi också!
Tanken var att sända längre in i december men med de nya restriktionerna som nu behövs kändes det inte rätt att träffas. Och att göra just julpysselprogram när man sitter och spelar in framför varsin dator kändes knepigt, kanske mycket för att vi just gjort en grej av att vi träffas på riktigt och miljön är en viktig del av berättelsen/upplevelsen. Nåja, det kommer nya tider och nya idéer.
Stort tack själv för den här säsongen!
Underbart!
Åh, så härligt! Har den senaste veckan lyssnat på gamla jul-pyssel-avsnitt, det är kanske det mysigaste ni gör??
ÄLSKAR pepparkakshusutskrattningen! 😂
Vilken söt hemmagjord snöglob 🙂 Tänk om jag hade haft en liten dos av din pysslighet i mig 😉
Åh helt rimligt med jullov men också snyft!!
Åh, underbara podden. Har alldeles glömt bort att ett nytt avsnitt är släppt. Det ska jag grotta ner mig i ikväll när barnen sover och mannen åkt till jobbet.
Så mysigt avsnitt! Tack för det❤️
Så mysigt poddavsnitt, och stämningsfulla bilder!
Blev ju såklart nyfiken på Marias vinterbild som du fick i present, får vi se den?😃
God jul! 🎄
Åh det lovar jag 🙂 lägger upp den inom kort!
Takk for alle fine stunder med dere i høst. Det har gjort den tiden mye bedre <3
Tack för att du lyssnar Kristina!
Så fina, nu blev jag sugen på att börja pynta lite här hemma. Bor själv så jag har inte direkt någon motivation haha. Hoppas du får en fortsatt fin dag, och självklart en fin jul!