
Så var dagen kommen när vår gamla äckliga toalett på övervåningen skulle tas itu med. Redan förra vintern köpte jag handfat, kran och lampa men tog mig inte längre än så. Men nu var det Jakob som sa att vi bara borde leja bort projektet eftersom vi varken har tid eller ork att fortsätta med det själva. Samtidigt som vi desperat behöver en till toalett till vår familj på fem.
Det här badrummet är verkligen fruktansvärt fult. Plasttapeten i rosa med matchande toasits har rivmärken efter katt. Golvet är knasigt och trasigt och handfatet ser ut som något som används vid slakt. Det enda som egentligen är fint är det gamla elementet. Och det ska vi såklart behålla.

Så kom snickaren och började riva – och kolla vilken rar tapet som uppenbarade sig under alltihop! Synd att den inte gick att spara.

För sedan sattes gips utanpå för att få ett nytt, slätt ytskick att utgå ifrån.
Och nu är vi i full gång med renoveringen. Eller den är nog faktiskt klar i slutet av den här veckan. Jag har varit snabb på att fatta mina beslut och det har blivit något av en budgetrenovering på det sättet att den varken fått kosta för mycket pengar eller för mycket engagemang för hjärnan.
Vi fick till exempel över lite bröstpanel från köket när vi renoverade och den har legat på vår garagevind i två år. De snuttarna som fanns där räckte precis till vår lilla toa, så då använde vi dem! Kompletterade bara med golvlist och krönlist och valde exakt samma som i köket för enkelhetens skull. Panelen vi hade var målad med sandgul linoljefärg redan och vi behöll den precis så.
Och så valde jag helt sonika ut en tapet som skulle matcha den gula panelen. Inget krångel, inga provmålningar, inte tusen tapetprover. Bestämde tapet på tjugo minuter. Golvet jag valde till toaletten är samma som vi hade på nedervåningen innan det badrummet renoverades för snart tio år sedan. En rutig matta med romber. Gillade den då och gillar den nu. Tillräckligt fint var mitt motto för att orka. Jag menar – det kan ju knappast bli värre.
Men när nu handfat, toalett och spegel börjat komma på plats så ser jag att tillräckligt fint blev riktigt jädra fint. Längtar tills alla detaljer är klara så att jag kan fota och visa!











19 svar
Episk före-bild måste jag säga. Känns som att ni skulle kunna gå in och renovera med ögonbindel på och fortfarande få till en enorm förändring 😆
Ha ha! 😂
Underbart!! Ögonbindel! 😆
När jag ser förebilden så färdas mina tankar till en tävling som någon tidning brukade ha, ”Sveriges fulaste badrum” 😉. Ser framemot slutresultatet! 😊
Så fint att ni renoverar och fixar på ett sätt som känns rimligt. Så orimligt trött på influensers som gör sina överdådiga makeovers på fult fungerande kök/badrum och som kostar multum och alla ser typ likadana ut.
Vi renoverade vår lilla toalett på övervåningen när jag var gravid. Den blev lagom klar innan jag var höggravid. Sen föddes min lilla flicka därinne, på badrumsgolvet! Verkligen inte planerat och det var ju så litet att ambulanspersonalen inte fick plats där inne. Vi är väldigt nöjda med vårt badrum, men golvet blev nog lite missfärgat vid förlossningen 😬
😳🥰☺️ WOW! Vilken grej
Men åååh! Precis den tapeten finns en liten bit av i mitt hus också! 😍😍
Skulle så gärna vilja ha flera rullar av den, så jag kunde göra en fondvägg åtminstone…
Ja det var ingen skönhet:o kul att se hur det blir! Fattade inte riktigt, renoverade ni den andra toaletten 2011 och sen igen för snart 10 år sedan?
Ja precis 😅 vi byggde om toaletten till ett badrum när vi tröttnat på att duscha i källaren i en vrå. Så den toaletten har fått två makeovers och den andra ingen
Åååh, jädrar vad jag känner igen den där typen av gamla badrum! Tänk alla hus som fortfarande har ett sådant där totalt nedslitet och lite ”märkligt” badrum. Det ska bli intressant att se ert efter-resultat. 🙂
Mysryser över detta inlägg. Är så förväntansfull inför efterbilderna!!!
Så skönt att få komma igång med något man gått och väntat så länge på! När vi äntligen målade om huset hade vi skjutit upp det i 5 år, och efteråt var vi så himla nöjda🙏Det blir säkert ni också. På min blogg bjuds det på en annan insyn i dag, nämligen en dag i mitt liv. Dessa ser ganska olika ut, men pga det jag valt att göra är många av dem ganska annorlunda. Önskar dig och er alla därute en fin torsdag, här är det sol☺️
Men gud vad härligt att någon som är så fantastisk på fina och mysiga miljöer också har en skräcktoalett 😅 blev orimligt peppad av detta och ser fram emot att se hur det blev. Generös delning! Önskar ofta att man kunde få zooma ut lite på bilder för att få med nåt verklighetsstök som säkert finns där, också 😊
Skräcktoalett!!! 🤣🤣🤣
Nu kommer en riktigt fördom här men hade en konstnär med ”rätt” namn gjort konst av edert badrum, en installation hade han, (tänker mig en han) tjänat multum och ”fint” folk hade kommit och glott. 😳 Ser det riktigt framför mig. 😵💫
😂✨
Åh vad spännande!
Jag är gillar tänket ”tillräckligt bra”, jag orkar aldrig beställa hem prover etc, utan kör på magkänsla och tänker att det nog blir bra. Och det blir det ju alltid 🙂
Längtar tills vi kan renovera vår lilltoalett också! Någon tyckte det var en bra idé att kakla högt och lågt på både toalett och i badrum med resultatet att en massa plattor spruckit (eftersom det är ett gammalt hus som rör sig…).
Vi har inget ljusinsläpp så även om jag hade älskat lite murrigare färger så får jag nog tyvärr välja ljusare så det inte känns så himla klaustrofobiskt därinne… Vi har förresten Jula-kranar sedan tidigare ägare och jag avskyr att behöva laborera med båda kranarna för att få lagom varmt så jag längtar till en engreppsblandare (barnen med) 😉