När jag är trött stänger jag in mig i sovrummet med barn och hund. Sedan bäddar jag ner mig i sängen och låter de leka bäst de vill, för där är allt barnsäkert och de kan inte rymma någonstans Jag håller bara ett litet öga på dem och ställer då och då upp som ställföreträdande tivoli. En väldigt bra lösning. Ibland blir vi kvar där i ett par, tre timmar.
Sängen som förut var extra hög för att kunna ta del av den vackra utsikten står nu direkt på golvet för att lillen ska kunna leka tryggt.













24 svar
Hej! Känner igen mig 🙂 Har t om en Dansk svensk gårdshund som heter Clara och hon är underbar :)))) Visst är dom härliga hundar?
Kul att kolla din blogg …första ggn jag är här.
Ah, vad mysigt det låter. Skönt att du får vila lite också!
Så man kan göra på det sättet alltså? Bra att komma ihåg tills när jag skaffar barn. Man kan ha barnsäkra rum så man får vila lite.
Smart med ett helt barnsäkert rum där ni kan stänga in er!
Härligt tips. Ska spara det tills min pojk är äldre. Nu är han så liten så om jag är trött under dagen tar jag bara och sover bredvid honom. Skönt dock att få krama om den lilla kroppen i flera timmar i sträck.
Det låter som en toppenlösning, mina barn är dock för stora för den varianten. De har dock kommit upp i sån ålder att man faktiskt kan säga att nu är mamma trött och behöver vila lite och så får man faktiskt vila en liten stund.
Sköt om dig och ha en bra dag
/Helena
Mysigt det låter! Det brukar jag göra med min hund ibland. Jag vilar och han kan hoppa och leka i sängen som han vill. Sen brukar han tröttna och vilja vila han med. Supermysigt.
Smart! Min pappa brukade låtsas att hans hand var en råtta så jag kunde leka med den och han fick sova efter jobbet. Ibland väckte jag honom med ”Men pappa! Råttan snarkar ju”
Jag lade madrassen från spjälsängen på golvet under ett bord i sonens rum när han var runt 2år…han älskade det,bästa lekplatsen ever!!!
Jaa,ännu skulle det säkert vara roligt men nu har lillebror madrassen under sej så…
Mycket smart! På mornarna när vår unge vaknar tidigare än vi hade önskat så får hon åla omkring mellan oss i sängen. Det underhåller henne ganska bra, men hon är bara 5 mån 😉
Underbar polisbil, snygg retroleksak
Hoh! En sån där polisbil hade jag också när jag var liten!!! =)
Den gick på batteri och sade i frenetisk hastighet ”hnrunuruframsidanhnrunurubaksidanTUT-TUT-TUT-TUT…”
Först när batterierna gick mot sin bleka död kunde man höra en grötig röst säga ”Alla radiobilar, larmet har gått på Sparbanken! 17-11 kör till framsidan, 18-13 kör till baksidan! Ja, 17-11, uppfattat! TUT-TUT TUT-TUT…”
Ack ja, dessa minnen från min barndoms somrar i Burträsk!
I 40-årspresent fick jag av min hulda moder och blida fader en nyrenovering av denna gamla klenod! Tyvärr hade renovatören även justerat hastigheten, så nu hör man vad de säger redan med nya batterier…
Kan du beräfta att ni har en likadan bil? =)
Känner också igen bilen och den där frasen! Tror att den finns kvar hemma hos mamma, men ljudeffekten tror jag inte fungerar längre.
Det lyder som en god løsning, og sødt at han kan lege med Melker 🙂
Själv brukar jag slockna i soffan hux flux, tur man har stora barn också som håller ordnng på en 😉
Underbart!
Jag la också en madrass i sonens lekrum när han var liten. Där kunde jag slumra och han kunde leka och klänga på mig bäst han ville. Härliga minnen som väcktes till liv av din text!
*skrattar*
Oj va kul att du skriver om detta just idag.
Efter att ha vart uppe en hel del med barna i natt av olika anledningar så var jag otroligt trött nu i em. Då gick vi in i sovrummet, jag, barna och vovven, jag la mig i sängen och somnade med en gång medans barna bankade saker i huvet på mig, pillade mig i munnen och lekte glatt med varandra, ibland vaknar jag till å hjälper dom med nåt som ska fixas, nån som ska pussas eller nån nalle somska a en tröja på sig. Efter en kvart i halvdus så kan man hoppa vidare i livet. Kul å höra att man inte är ensam 😉 Ta hand om dig! kram
Jag avundas dig som har barn som roar sig i ett rum i så många timmar!!
Det fungerar kanonbra det! Och är dessutom väldigt mysigt. Nuförtiden går det inte att stänga in mina små någonstans men däremot att vila tillsammans, idag fick det bli i hängmattan.
Väldigt smart, jag känner igen det, jag låg och halvsov och kom med glada tillrop ibland 🙂
Bra tips, brukar jag också använda mig av ibland 🙂
Det gör du rätt i! Så gjorde jag också när mitt äldsta barn var litet. Nu är det alltid fullt ös hur jag än gör, men på något sätt vänjer man sig vid det också. Man får göra det bästa av varje situation.
Tack för att du påminde mig om den tiden!
Vad härligt ni verkar ha det :o)
Själv har jag gjort iordning en myshörna i lillgrisens rum.
Madrass å kuddar direkt på golvet. Här kan jag ligga och filosofera slött, läsa en tidning eller hålla A´s bok så att han kan bläddra fram och tillbaka, fram och tillbaka. När jag är i närheten kan han sitta och plocka med sitt i timtal.
Härligt och avslappnat… när man är på det humöret.
Madrass på golvet i barnens rum, blev en myshörna hos oss också.