
På onsdagar är Bertil ledig från förskolan. Det har inte varit alldeles enkelt att tugga i sig att alla vänner får vara där men han måste vara hemma. Man vill ju inte direkt så split och berätta att det är för att han har fått en lillebror. Idag försökte vi i alla fall att bara göra roliga saker. Vi var ute och lekt tjuv och polis i regnet bland annat.

Sedan gick vi en promenad med Melker i koppel, Folke i vagn och Bertil på sin cykel.

När vi kom hem igen klämde vi ner oss i badkaret tillsammans för att tina upp lite.

Melker låg och snarkade i vanlig ordning.

Till lunch stekte vi plättar tillsammans. Plättjärnet jag köpte på loppis i sommar var verkligen ett riktigt bra köp! Använder den jämt typ.

Det blev lite kladdigt minst sagt.

Och när kidsen sov middag slängde jag mig på soffan med Melker. En ganska bra dag blev det – trots fyra grader, regn och blåst.










50 svar
30 timmar? I Skåne har vi bara 15 timmar för de stora när man är hemma med en liten. jag har båda hemma 3 månader och 2,5 år) två dagar i veckan, annars går dottern 9-14. Men hon tycker nog om att vara hemma med oss med och lära känna lillen allt bättre.
Man kan säga att Mamma/Pappa vill vara med sin stora pojke också när denne ändå är hemma och att lillebror vill vara med sin bror. Det värmer nog även om det kommer ta ett tag innan allt är accepterat. Förändringar är ju ändå förändringar men att få ett syskon är ändå en gåva!
Vilka mysiga bilder! Ni såg ut att ha det härligt.
Det finns fler gårdshundar som gillar soffans topp 🙂
TRevligt med en liten rapport från dagen med alla godingarna med! En fin familj alla tillsammans!
Vad har du för barnvagn till Folke? Är det retro igen? Samma som till Bertil? Det vore kul om du bloggade om det
Jag har min gamla fina och en ny jättebra röd fyrahjulsvagn från kronan. Den gamla gick inte in i bilen så nu har jag två. En borta och en hemma! =)
Jag har också dottern hemma en dag i veckan, ska nog ha henne hemma två dagar nu när lillebror är lite äldre och inte bara ett knytte som vill amma. Men är i kvalet och tänker, hon haaaar ju så roligt på föris och tänk om hon saknar det. Samtidigt som jag vet att det inte alls är tråkigt att vara hemma utan hon vill det lika gärna. Och ibland känns det stressigare att lämna och hämta än att ha båda hemma 🙂
Vi får ha 30 timmar i veckan vilket jag tycker är mycket när en förälder är hemma. Jag brukar lämna mellan 8-9 och hämta mellan 14-15, beroende på lillebrors sovningar 😉
Vår föris har bara öppet mellan 7.30-15 så det är aldrig något problem att alla andra är kvar.
Hej Sofia! Jag tycker att man kan glömma bort att syskonen ska ju också lära känna varandra, det skapar en otrolig sammanhållning. Sen har vi vuxna en tendens att oroa oss i onödan om t ex ens barn ska hamna utanför etc. Barn är enkla, tjing tjong leker de fast de varit hemma eller borta. Jag har haft den förmånen att kunna jobba hemifrån samtidigt som jag haft mina tre barn hemma hela tiden, och de har aldrig haft något problem att komma in i grupper på skolan, trots att resten av barnen har gått föris tillsammans. Barn tänker inte som vi, de bara är./Mia
Det ser ut som om ni haft det jättemysigt!
En så’n fin skål har jag ärvt efter farmor! Vet någon något mer om den?
Å ja men ibland är det just 4 grader, regn och blåst som gör sånna här dagar så härliga!
http://livetarlivsfarligt.blogspot.se/
Tycker inte du också att det kan göra mer skada än nytta att barn som fått syskon måste ändra sina tider på förskolan? Vissa kommuner har så att man bara får komma kl 9 och gå kl 15. Många barn har redan grupperat sig då på föris och jag har hört flera historier om barn som blir utanför när de lämnas så sent eller hämtas för tidigt. Samma regel kan vara att man som familj inte får bestämma om man vill minska på timmar i veckan eller ha en hel ledig dag. Det kan skapa mer problem än nytta för barnet som ska gå ändrade tider. Vad tycker du?
Jo det tycker jag verkligen! Det är synd om barn som älskar förskolan och måste börja stanna hemma och kanske hamnar utanför sin grupp av vänner. Speciellt ifall det skiljer mycket i ålder mellan syskonen så att det äldre barnet hunnit gå på förskolan ett bra tag. Typiskt dumt vuxenperspektiv att rycka upp barn ifrån deras rutiner därför att det inte är ekonomiskt fördelaktigt. Sedan kan jag ju förstå det där med att det ÄR en kostnad och föräldrarna ändå är hemma med det mindre barnet så då borde man kunna ta hand om båda. Men försök förklara det för ett barn som undrar varför det inte längre får träffa sina kompisar varje dag
Annars pratas det om att förskolan inte är någon förvaringsplats, och att den inte är till för de vuxnas skull – förskolan är till för barnen, heter det då. Inte så snällt att neka dem denna förmån för att de får syskon. Allt ställs på ända därhemma, man är inte ensam om mamma och pappa längre, villkoren ändras. Då om någon gång borde de få behålla sitt egna sociala sammanhang utanför familjen så att något är sig likt. Dethandlar inte om att man som mamma inte vill/orkar tahand om barnen. Det är något man vill ge barnen – utöver det de får i hemmet. Jag håller med, det är synd om barnen.
Ja eller hur! Sedan tycker jag att vi generaliserar för mycket kring barn. Jag menar – man kan inte säga att något är bättre rakt av sådär. Mår mamman dåligt och är trött och medtagen är det kanske bättre att vara mer på förskolan. Är hemmiljön otrygg med mycket bråk och konflikter likaså. Har man en stökig förskola med alldeles för många barn kanske barnet mår bättre hemma. Har man en lugn förskolan med små barngrupper (så har vi det) så kan förskolan vara toppen. Allt beror ju på. Inte minst på barnet. Men samhället tar väldigt lite hänsyn till att barn är individer, tyvärr.
Oj 9 till 15 ä rju ändå skapligt långa dagar. Pluggade när mina var små och hade dem 9-14, tog melliset på hemvägen på plats och ibland med lekkompis med. Upplevde inte att de blev utanför, utan smidigt kom in gruppen. Hämtar man 16 och senare är det ju bara middag bollibompa oc godnatt tycker jag. Nu är de 15 och 17 och jag jobbar minsann massor och ser dem inte ens varje dag.
Mysig dag 🙂
men vilken underbar outfit han har, lillen!
http://isabyl.devote.se
Kanske inte en helt relevant kommentar till detta fina inlägg, men du som har en vit soffa – hur tycker du det funkar med hund och barn? Är tyget tvättbart? Jag tycker vita soffor är finast i världen men blir hela tiden avrådd pga fläckrisk mm. Skulle bli överglad om du (eller någon annan) delar med sig av vad ni tycker?
Det funkar dåligt, haha. Vi kan tvätta överdragen och gör det ibland men alla fläckar går inte bort. Dock tycker jag inte att det gör så mycket. Lägger plädar och kuddar på de värsta fläckarna =)
Härligt att komma ut lite trots ruggigt väder 🙂
annasvarld.vimedbarn.se
Det låter som en mysig dag! Härligt med plättlunch, det finns ju knappt något godare! Har nyss testat bananpannkakor, helt utan mjöl. Var riktigt gott det med 🙂
När jag läser detta är jag så otroligt glad och tacksam över att jag var hemma med båda hela tiden tills nummer ett blev tre år (och sedan med nummer två tills hon var tre år..). Tack och lov att vi inte petade in storasyster på förskola när lilla hade fötts! En dag i veckan hade jag aldrig pallat, det räckte inte för mig. Visst var det riktigt intensivt och tufft bitvis med ett år och tio månader mellan barnen, men ack att jag kunde få tillbaka en dag av detta nu när man skjutsar, lämnar, packar väskor, flänger till kompisar med sina båda skolbarn!
Fina bilder, härlig dag!
Kram
Åh! Så gjorde jag också, var hemma med båda. Såg heller inget självändamål att skola in tidigast möjligt på föris… Jag har dock tätare mellan mina barn.
Så vacker blompedistal (höll på att skriva ”blodpedistal”?! Höhö)! Måste vara tricky att förklara saker för sina barn ibland. Bra att bli klok i förväg av dina råd, Clara. Även om jag säkert blir fullständigt överraskad den dagen jag själv blir mamma. Ett litet höst<3 till dig 😀
Så fint ni har det! Bilden på Bertil är underbar! Anna http://www.bjornensover.se
Precis en sån skål (med smet) fick jag av min mormor för ett år sen. Lite efter det var den med i hemmets journal eller liknande och där stod det att den var värd 200-300 kr 🙂 lite roligt att du har en likadan.
Vad kul =) Tyvärr vet jag inget mer om den än att den är tillverkad i Östtyskland =)
Vilken underbar utsikt ni har, och en egen liten Emil! Bertil är ju så fin i sin snickeboamössa och blå jacka.
Men fyra grader. hua mig 🙂
Kram
Heléne
http://helenesjul.blogspot.se
Vi hade också ettan hemma en dag i veckan när tvåan kom. Men det var faktiskt inte de dagarna som var det värsta utan att det var att behöva gå hem kl 15 när alla kompisarna var kvar.
Han var först med att få småsyskon vilket gjorde att han var den enda som slutade tidigt. Detta var i november så det blev mörkt tidigt och dessutom var det en kall och snöig vinter så det fanns inga barn i parken heller.
De dagar som han var hemma gick bättre för då tillbringade vi en eller två timmar i pulkabacken på fm och lika länge på em. Lillebror var ordentligt nedbäddad i vagnen och sov jättegott trots kylan.
Det blev inte bättre förrän i slutet på mars då första kompisen hade fått syskon och gärna hängde med till parken och då var det ingen gråt och tandagnisslan när jag hämtade.
Att bli arg över att behöva gå hem kl 15 kanske kan ha att göra med att barnet är ganska trött kl 15 efter en dag på förskolan? Jag förstår inte alls detta med att lämna bort barnen när ni inte behöver? Har ni ingen öppen förskola mm att gå till i Er kommun där både barnen kan få leka där ni samtidigt får umgås? Tiden med små barn går ruskigt fort. Ta vara på den och var med era barn. Tid på förskola och skola får de ändå, så det räcker och blir över tusen gånger om. Relationen till Er föräldrar är absolut viktigast för att ta sig an allt annat i livet.
Om det finns en annan förälder som jobbar så kanske man som hemmavarande förälder inte orkar med att ha storasyskonet hemma hela tiden? Deras situation kanske är problematisk och övermäktig och svår, och den hemmavarande kanske skulle bryta ihop om hen dessutom hade storasyskonet hemma. Allt blir inte alltid som man tänkt sig, allt är inte rosaskimrande och mysipysigt, det kan vara överjävligt och orättvist också.
Det är verkligen inte rosaskimrande och mysipysigt hela tiden utan väldigt tufft emellanåt att vara hemma med två små barn. Men man kan fråga sig varför man vill ha flera barn om man inte orkar ta hand om dem även när det är jobbigt. Jag tror dessutom att relationen mellan syskonen utvecklas bättre om de får umgås med varandra. Det är viktigt att ha någon att dela sin uppväxt med, någon som finns där hela tiden. Kompisar och förskolepersonal byts ut med jämna mellanrum. Om fler skulle ha sina stora barn hemma skulle det dessutom bli lättare att umgås med andra barn på dagarna. Ta vara på tiden när barnen är små!
Du menar att man inte orkar ta hand om dom för att dom får fortsätta gå på förskola? Att man alltid har dom där från 07-18 varje dag? Att man inte låter syskonen umgås? Att man inte tar vara på tiden för att man låter dom gå på förskola?
Man kanske skaffar fler barn för att man vet att det jobbiga går över? Att dom blir större hela tiden med nya och lättare faser emellanåt? Att man vill ha en större familj, ge sina barn syskon. Första barnet kanske var lätt och det blev jobbigt med nummer två, eller tre eller sju. Ska man ha barnet hemma ”bara för att” från förskolan även om den hemmavarande föräldern behöver dom där timmarna och barnet vill vara med sina kompisar? Ska man strunta i att gå på förskola för att personal och kompisar inte är evigt närvarande i resten av deras liv?
Vad lever du i för värld?
När min lillasyster föddes på 90-talet fick jag dels inte gå på dagis (som det hette då) och när jag började förskoleklass vid fem års ålder så var jag tvungen att gå hem innan lunch varje dag. Åh vad tråkigt det var att gå hem och bara vara hemma med mamma och en lillasyster som tog all tid. Minns verkligen känslan av att gå ifrån allt roligt.
Förskolan har formellt aldrig haft namnet dagis, däremot ersattes daghemmen under 1970-talet med förskolan. Men som förskollärare tenderar jag att vara lite petig när den kommer till benämningen av förskolan.
Hej Emma!
Jag är nyfiken på varför du tycker att det är viktigt att
kalla det för just ”förskola” och inte för ”dagis”? 🙂 Jag är född i början på
90-talet och har alltid kallat det för ”dagis”. Jag älskade verkligen att vara
där och mina ”dagisfröknar” var helt underbara och världens mysigaste! För mig finns det alltså inte, och har heller aldrig funnits, något negativt alls med benämningen ”dagis”. För mig finns det bara positiva saker kopplat till det.
Jag är absolut inte ute efter att kritisera dig på något vis
utan är helt enkelt bara nyfiken på varför det av en del anses fult att kalla ”förskola” för ”dagis”? 🙂
/ Anna
dagis är väl en förkortning på daghem? när vi var små (jag är född 88) och när min mamma var liten så fanns det tex ingen läroplan på dagis/daghem och all personal var barnskötare. kort och gott var all dagverksamhet för barn bara barnförvaring, idag har förskolan en läroplan och minst en förskolelärare (altså fyra år på universitet) per barngrupp. det är väl på grund av det som man ska vara lite noga med att säga förskola (eller föris) istället för dagis.
Nej, all förskola före läroplanens införande var inte barnförvaring! Det som är skillnaden är att det numera finns tydliga ramar för vad som ska göras.
Får ni välja vilka dagar han får vara på förskolan? På vår förskola är det tis-tors om man är föräldraledig, take it or leave it.
Åhh precis den skålen har jag också och är min favoritskål som jag fått efter min mormor. Hon serverade alltid potatis i den. Använder den flitigt! Mysigt ni verkar ha haft det idag!
Skönt att ni är två som är hemma (även om jag inte vet om ni var det just denna dag) – då blir det så mycket lättare att få ork att ta hand om lillbebisen trots att man har en stor hemma också! Annars brukar ju det bli en stor del i omställningen från en till två, det här med att man inte bara kan följa bebisens rytm utan behöver anpassa sig till storasyskonet också.
http://nettelblad.blogg.se
Mysig dag! 🙂
/Evelina
http://www.evelinasekologiska.se/
Precis vad jag längtar efter. Här sitter jag med min bebis på sjukhus i Uppsala långt hemifrån andra halvan av familjen och vännerna i Västerbotten. Sådana saker ska vi göra så fort vi får komma hem.
Ja, det låter som en helmysig dag! 🙂
Låter ju som en toppendag! Fyra grader, regn och blåst gör det ju bara ännu skönare att komma in sen!
Åh vad mysigt! Jag älskar sådana här vardagsinlägg med fina bilder!
Vilken härlig dag!
http://hannafialotta.blogg.se
Vad härligt att ni får umgås alla tre på onsdagar. Tiden går ju så fort och barnen växer snabbt så njut av den här tiden. Vilken lycka med två små killar!