
Det är så himla roligt med Annakarins och min barnboksserie! För den säljer så bra och har fått så fina recensioner. BAKA är faktiskt Adlbris mest sålda kokbok det här året och den har dessutom toppat försäljningslistan framför både Läckberg, Kepler och Lassemajas Detektivbyrå. Och vet ni något galet kul? Rättigheterna är sålda till England och Tyskland så snart kommer böckerna ut på fler språk!!!

Böckerna vänder sig till barn mellan 6-9 fast de passar för både äldre och yngre barn.

Alla steg är noggrant beskrivna med illustrationer och projekten är lagom svåra och heller inte dyra att göra!

Tycker förstås att båda böckerna är en alldeles utmärkt julklapp som garanterat håller ungarna sysselsatta hela jullovet. FIXA och BAKA finns att köpa på Adlibris för 93 resp 91 kronor
Nu på lördag är jag och Annakarin på en liten signeringsturné i Stockholm. Kom förbi och köp ett ex – eller få ditt redan inköpta exemplar signerat om du så vill! (Självklart kan du ta med dig någon av mina egna äldre böcker om du också vill få en kråka i någon av dem!) Ser fram emot att träffas!
Kl. 12-13 Akademibokhandeln Mäster Samuelsgatan
Kl. 14-14.45 Signering hos Akademibokhandeln Liljeholmengallerian
Kl. 15.30-16.15 Signering hos Akademibokhandeln Sickla











27 svar
Clara! Vi vil Baka på norsk! Jeg kan oversette om det er det som skal til 🙂
Grattis!:)
Clara har fått över 500 kommentarer på sitt förra inlägg, varav en hel del är ordentligt upprörda. Jag tycker att du Clara borde be om ursäkt eller åtminstone svara dina upprörda och sårade läsare. Du gör ett mycket osympatisk intryck på mig. Jag tycker att ni som funderar på att köpa hennes böcker ska tänka en gång till.
Snälla du. Clara har haft en åsikt om ett beteende som du uppenbarligen har tagit åt dig av. Vad ska hon be om ursäkt för? Du kanske istället ska fundera på din egen reaktion på detta. Har hon trampat på en öm tå? Får man isf inte trampa på dina ömma tår? Ska hela världen tassa på tå för din rätt att ogilla en viss grupp,som till råga på allt inkluderar två av Claras familjemedlemmar? Du ska få säga att du inte vill träffa dem på finmiddag /buss/hotell/whatnot och när hon kritiserar detta vill du ha en ursäkt och upptar hennes kommentarsfält med uppmaningar om att folk ska bojkotta hennes böcker i stöd för din sak. Allvarligt talat, människa, LÄGG AV.
Och en hel del som håller med Clara, har delat på Facebook mm..
Jag tycker att du gör ett osympatiskt intryck
Jag tycker du skriver en bra sak.
Bit inte handen som föder dig brukar man säga; att i ett inlägg vara osympatisk, föraktfull och negativ – låtsas som inget och sedan ska man köpa böcker.
Själv väljer jag att avstå.
Clara gör böcker riktade mot barn. Hon skrev ett inlägg som försvarar barns position i det offentliga rummet (vilket sverige ligger efter i!).
Många gick igång och trodde att hon tex sagt att alla barnlösa kvinnor hatar barn och annat långdraget och orättvist tolkat. Om Clara väljer att svara borde det vara ett tydligare ryt så ni fattar.
Vill ni sluta köpa hennes böcker riktade mot barn efter att hon försvarat barns rättigheter tror jag att ni precis bekräftat problemet.
PS. Ni har säkert egna barn och känner er inte som barnhatare. Men varför då inte vilja att barnen blir självklara i samhället, just i egenskap av de barn de är? Det skulle ju vara ett win för alla om barn bara fick va.
Som kristen önskade Clara människor till helvetet.
Dessutom förlöjligar hon Northlands nedlagda gruva.
Inte orättvist tolkat.
”Dessutom förlöjligar hon Northlands nedlagda gruva”. Det där var nog min favoritkränktkommentar alla kategorier. Ska hon be gruvan om ursäkt också, tycker du?
Jag tycker det här inlägget gick mera ut på att häva ur sig hat än att försvara barn.
Clara bad människor dra åt helvete för att de inte delar hennes uppfattning. Det är inte ok.
Å så roligt!! Då ska jag hålla utkik efter engelska versionen här borta!!
http://www.scottishmoments.com
Åh vad roligt!
Vad kul! Jag hade gärna översatt era böcker till tyska men det är ju så krångligt med rättigheterna för oss ”små” översättare och de stora förlagen om man inte råkar känna någon inom förlaget eller författaren lobbar för en. 🙁
Men en tröst är ju att vi kan läsa dem hemma på två språk snart.
Stor kram,
Constanze
Jätteroligt att det går så bra för dina böcker. Synd bara att du väljer att signera på Akademibokhandeln, skitföretaget på alla sätt och vis, som jämnar de små, privata, genuina bokhandlarna med marken. Akademibokhandeln har t ex hemsk miljöpolicy, fast de hävdar det motsatta.
Bara pengarna rullar in är det inte så noga..verkar det som.
GRATTIS va roligt!!!
http://lotte4.blogspot.com
http://isabyl.devote.se
WOW! ni är ju så duktiga, detta blir nog succe tror jag 🙂
Tack-tack 🙂
Wow, vad spännande! Känns som att de verkligen kommer gå hem.
Så kul! Grattis till er! 🙂
http://livetarlivsfarligt.blogspot.se/
Tack!
Åh, bara mina syskonbarn blir lite äldre (de är nyss fyllda tre båda två) så ska jag införskaffa dessa böcker och pyssla med dem! Underbart! 😀
Köpte båda på Bokus, man fick medmera-rabatt på ena. Sonen 7 år ska få Fixa. Dottern 2.5 år får Baka. Ja jag vet hon är för liten för den. Men hon fullkomligt ÄLSKAR att baka. Så om vi då utgår från dom recepten så blir det lite mer barnvänlig bakning.
Tack för mycket BRA böcker!
Grattis så kul! 🙂
Gud vilken dröm 🙂 Grattis till er båda.
Hej och tack 🙂 Ja det är nypa-sig-i-armen-läge på det som just nu sker!