Påsken känns lite extra festlig nu när vi har höns. Det blir så tydligt att våren är här när kycklingar kläcks och reden plötsligt fylls av ägg i alla färger. Man fattar verkligen varför påsken är äggtider!

Den här påsken dekorerar jag helst med naturmaterial. Kvistar, blommor, fjädrar, ägg. Blomsterarrangemanget har jag gjort genom att knyta ihop björkris med tunn blomstertråd för att skapa en krans som nästan ser ut som ett fågelbo. Sedan planterade jag lökar i mitten och stack ner fjädrar runtom. I riset har jag också satt bruna, prickiga och fläckiga fjädrar. Ett par tre fjädrar i varje vippa som jag bundit ihop med samma gröna tråd och sedan bara virat fast i riset. Jag har också hängt upp små spräckliga vaktelägg. Man kan också göra små reden av ägg, björkris och fjädrar och lägga på bordet eller i skålar som dekoration.

Att tömma ägg för att måla eller hänga upp som dekoration brukar vara en stor prövning. Vanligtvis pickar jag hål både uppe och nere på ägget och sedan petar jag sönder gulan med en nål och sedan blåser jag tills…jag nästan svimmar. I år skaffade jag istället en supersmart äggsug från Panduro Hobby. Med den gröna piggen borrar man ett litet hål i ena ändan på ägget och sedan stoppar man in den gula pumpen och vips så töms ägget. Hur lätt som helst!

Ta hål på den smala änden av ägget ifall du har tänkt hänga upp det – för då kan du fästa snöret i hålet. Knipsa av en tandpetare eller tändsticka och vira ståltråd eller genomskinlig nylonlina runt den. Pluppa ner pinnen i hålet och drar försiktigt i tråden så att pinnen ställer sig på kant och inte åker upp ur hålet igen.

En annan fin sak att dekorera med är små söta garnkycklingar. Ett perfekt pyssel att göra med barn. Jag valde ett ullgarn som i färgen är rätt likt våra Australorpkycklingar  – men du kan förstås också välja ett gult eller vitt garn som är lite tunnare om du hellre vill ha det.

Principen är enkel. Klipp till två likadana stora cirklar av kartong och skär sedan ut ett hål i mitten på varje cirkel så att de ser ut som donuts. Lägg cirklarna på varandra – så att de bildar en dubbel donut och vira garnet runt dem. Vira ända tills hålet i mitten är fyllt och det omöjligt går att vira garnet mer. Då trär du försiktigt in en sax mellan de två donutlagren och klipper upp garnet runtom. Sära sedan försiktigt på kartongbitarna och knyt med en stark tråd ihop garnet i mitten. Lämna ändarna av den starka tråden så att du har något att hänga upp kycklingen i. Klipp sedan bort kartongbitarna så att de lossnar och vips har du en boll! Är den lite ojämn i kanterna kan du frisera den med sax efteråt.

Jag gjorde näbben till kycklingarna av lite filt i rosa och vitt men man kan också göra dem av papper. Jag fäste ihop filtlagren med lite textillim och limmade sedan fast dem inne i burret på kycklingens kropp.

Fina kort hör ju denna högtid till. Enkla och tjusiga påskkort kan göras av styvt papper som viks dubbelt. Limma fast lite fjädrar på kortet och använd sedan stämplar för att skriva glad påsk. Och en glad sådan hoppas jag verkligen att det blir  – för vår andra kycklingkull för säsongen kommer kläckas lagom till skärtorsdagen! Förra kullen fick vi totalt fem kycklingar men den här gången hoppas jag på många fler…

Inlägget är ett annonssamarbete med Panduro Hobby

Kycklingar på köksgolvet! Se filmen som visar hur jag förbereder påsken!