Idag stämplar jag ett par hundra påsar till vår gårdsbutik Marstorps Mat med vår logga. En liten del i förberedelserna för nästa helg, lördagen den 8e augusti när vi öppnar gårdsbutiken.

Jag är så himla stolt över att ha en del i den här gårdsbutiken. Över det Jakob och Albin har byggt upp på bara två år och över det vi försöker göra med jorden här. Att vara småskalig grönsaksodlare är inte helt enkelt – speciellt inte denna eländiga odlingssommar. Men på något vis går det – till och med bra! Och Ulrika har kämpat på och byggnadsvårdsmässigt renoverat soldattorpet som vi har gårdsbutiken inrymd i så den har blivit superfin. Det känns med andra ord väldigt roligt att ha premiär nästa helg.

Vi har öppet mellan 11-14 varje lördag i augusti och september och säljer vår skörd. Ren mat från jordiga händer – fem mil utanför Umeå. För vägbeskrivning och nyhetsuppdateringar – följ oss på Facebook eller vår hemsida Marstorps Mat. Eller läs om vår väg till en mer självförsörjande vardag på Albins blogg. Hoppas vi ses där!