Hoppas ni har haft en härlig julafton allihopa! Vi har firat hos min mans mormor och det har varit toppenbra. Tycker ju om att vara värdinna till jul – men kanske inte varje jul. I år var det väldigt skönt att inte ha huvudansvaret utan bara njuta någon annans omsorg. Jag har mest låtit kameran vila förutom under själva julaftonssparken. Det var ett helt otroligt väder och vi gav oss ut på en tur.

Soliga, snörika decemberdagar får ett alldeles särskilt ljus över sig. Med färger som aldrig annars syns.

Orange himmel, lila träd och rosa skuggor.

Vart man än vänder blicken ser man ett potentiellt julkort.

Och vackra vinterfåglar.

Jag har alltid skrattat lite åt folk som säger att de inte vet hur man sparkar. I mina öron är det ungefär som att säga att man inte vet hur man använder en stol. Men sedan jag fått barn har jag fått upp ögonen för hur svårt det faktiskt kan vara. I alla fall när man är fem år och både ska balansera, sparka och styra samtidigt.

Går dock lite lättare i nedförsbackar…

Och backar finns det gott om här.

Vad gör vi mer då? Vi äter, skidar, spelar spel och äter lite till. På precis det fridfulla sätt som en julhelg gärna ska förflyta.

God fortsättning allihopa!