Äntligen är min syster med familj här! De har hunnit vara några dagar och som tur är har vi haft riktigt härligt väder så att vi kunnat vara ute massor.
Jag gjorde en matjeslunch första dagen. Med alla goda tillbehör och på supergott tunnbröd. Vi åt på verandan.
Sedan skulle Folke på kalas. Han har gått på fem kalas på en vecka!
På Dahlias kalas var det djurtema. Och Folke var hulken. Ett o-djur alltså.
Sedan har jag träffat Elina. En väldigt kort men kär stund. Hon hade med sig Flora.
Till barnens stora förtjusning
Gulliga ihop
Var jag än befinner mig har jag dessa ögon på mig. Efterhängsnast i mannaminne.
Bara en tidsfråga nu tills han fattar precis hur han ska göra det här.
Som sagt
Annas man bakar alltid massor när han är här
På kvällarna har vi grillat och ätit i trädgården
Mostermys
Allt det godaste att grilla. Vitkål, champinjoner och färsk majs som efter grillning rullats i pecorino och chili.
Sedan pajefterrätt
Rabarberpaj dekorerad med trädgårdens blommor. Juni dekorerar allting hon får syn på. Så fint!
Inte svinfult här i juli, inte.
Och kusinerna härjar och busar och har så roligt. Och däremellan är det gråt och skrik och upprörda röster. Som det blir när fem barn som är närmare än vänner men inte riiiktigtlika nära som syskon ska samsas dagarna i ända.
Jakob har rest ett tält på gården så att storbarnen kan sova där. Otroligt pirrigt och härligt och ett tag tror jag att hela tältet bågnade när det busades runt där inne.
Medan vi vuxna hängde kvar i trädgården
Och fikade lite till
Morgonen efter dukade jag frukost ute. Och yrvakna, svettiga tältbarn kom gående över ängen för att mätta magen.
Nybakta scones, körsbär från Annas trädgård och så lite annat smått och gott.
Stunder jag längtar efter hela året
Långhårig syskonkärlek
Scones med salami och scones med fikonmarmelad.
Väldigt morgonmosig och trött
Men en pigg och urpiffig moster
Och när frukosten vad bortdukad åkte vi för att…
ta ett morgondopp. Och som vi badade i den lilla tjärnen med turkost vatten
Bästa sättet att starta dagen på.
Och det är lite sånt vi ägnat senaste dagarna åt. Men nu hinner jag inte blogga med. För idag ska vi ha släktkalas för att fira Folke. Och jag har massor att stå i! Hej så länge.
9 svar
Magiska sommarbilder, livet när det är som bäst! Och syster på besök, I wish, men min bor i Italien. Småkusinerna från Stockholm träffade vi dock förra veckan 🥰 Äventyret just nu är att måla huset, bl a det har jag skrivit om hos mig idag. Kram, hoppas på en fin sommardag för oss alla ☀️🤗
Tack för dina vackra och roliga bilder och den trevliga samtalstonen, varje dag tittar jag in .
Vad heter den lilla tjärnen och var ligger den, om man får fråga? 😄
Vilket fint tält! Va är det för nåt? Mysiga bilder!
Så himla mysigt och fin fina bilder!
Vad fint! Jag tycker så mkt om kulören på och hur ditt hus sockel ser ut. Jag ska måla vår och undrar vilken sorts färg du använt? (Eller är det tidens gång som gör att det inte ser sådär platt och nymålat ut?)
Åh, man kan ju inte bli annat än lycklig av dina dokmentationer! Kram
Så ljuvliga dagar ni har :). Önskar att det var lika soligt här med, för det är mest mulet och regn här i Dalarna :(.
Inte undra på att det yngsta knyttet är ”efterhängset”. .
Vem skulle inte vara det , när ”skafferiet & matförrådet” vandrar iväg än hit och än dit samtidigt som det finns ett flertal andra barn & vuxna som verkar vilja äta stup i kvarten. .
Tänk om knyttets ” skafferi” blir plundrat av dem som är mkt större & starkare i familjen.
Självklart gäller det att hålla koll på vart ” skafferiet” tar vägen, gör – går.
Vad skulle du själv göra i fall att ”ditt skafferi” i köket helt plötsligt tog sig friheten att gå ut i trädgården medans du själv är inlåst i huset.
Överallt därute finns det andra ständigt hungriga personer och är det ingen därute i trädgården så kan det komma en hel drös med människor inpå gården från någon annanstans och ….vet du vad.. . de där som kommer utifrån har nog lilla knyttet nog sett mumsa i sig både det ena & det andra, m.a.o hungriga besökare.
Tänk nu att de beslutar sig för att ta med sig ”ditt skafferi” som tog sig friheten att gå ut ur köket och huset! Skulle inte du då följa efter och hålla koll på ”ditt skafferi” ?
Med det vill jag säga är att knyttet är väl medveten om att maten är viktig att bevaka & vakta så att det finns någon mat överhuvudtaget då hungern sätter in.
Du, hans mamma, är ett vandrande ” skafferi”
Vill du ha ett vandrande skafferi som du inte vet vart det tar vägen?😊