Vad passar denna kalla årstid om inte de stickade vantarnas fyra i topp?! Här kommer de fyra par jag älskar mest och använder flitigast just nu. Utan inbördes ordning.

Mitt blå vantfynd från Myrorna kostade kring femtiolappen vill jag minnas. Perfekt stora till mina jättelabbar och tätt stickade så att de verkligen håller värmen. Jag gillar vantar med långa skaft så man slipper det där otäcka glepet vid handleden. Vanligt problem när man har ap-långa armar som jag har.

Detta är mitt senaste vantinköp – skaffade dem på höstlovet i Jokkmokk i en handarbetesbutik. Älskar hur mönstret går på tummen och den enkla men vackra färgställningen. Riktiga julottan-vantar om du förstår vad jag menar?

Dessa underbara vantar har jag fått av min vän Sofia Kammeborn som stickat dem till mig. Tänk att äga ett par vantar gjorda av en stickguru? Det känns högtidligt på något vis. Och det här är inga dussinvantar utan ganska avancerade föreställer jag mig. Inuti vanten sitter nämligen ännu en fodervante. Som gör dessa till de varmaste i samlingen. Vansinnigt vackra snöflingemönstrade vantar som jag blir galen när mina söner lånar av mig!

Slutligen dessa skönheter som en bloggläsare skickade mig i present. Hennes mamma (om jag inte minns fel) hade gjort dem. Ibland blir jag så förtvivlad för då fattas ena vanten men den kommer alltid tillbaka till mig igen. Dyker upp under något skåp, sticker fram bakom ett element eller hittas som en knöl längst ner i min vinterkappa som har hål i fickfodret. Vi hör ihop helt enkelt <3

Spanar alltid efter tjocksockar på loppis