Det är väl ingen nyhet att jag älskar Barnen i Bullerbyn. Inte heller att jag ÄLSKAR Ilon Wiklands illustrationer till böckerna. Ja inte bara dessa böcker utan alla illustrationer hon gjort. Ilon har dock varit väldigt restriktiv med att låna ut sina illustrationerna till andra produkter än just böckerna – så vi som velat ha prylar med dessa tryck har sökt förgäves. Men nu händer det grejer!
Förra våren blev jag nämligen kontaktad av Ilon Wiklands representanter och Rätt Start. De stod i begrepp att ta fram sin fina melaminservis med motiv från Ilon Wklands illustrationer. Jag fick träffa designern Anna Helgesson som var den som skulle transformera motiven till tallrikar, koppar och skedar. Och jag fick se allting redan i skisstadiet.

Rätt start är ett svenskt företag som funnits i trettio år och fokuserat på att göra produkter för de minsta barnen. Deras fina melaminserviser är nog en av de mest kända produkterna. Ulf fick just en sådan servis på sin egen barnvälsignelse – men då med illustrationer från Alice Tegnérs klassiska sagor.
Skålarna och tallrikarna är diskmaskinssäkra, tål att åka i backen många gånger och är dessutom skönt slammerfria. Bra för oss med barn som har en benägenhet att banka.

Ulf har fått en egen uppsättning såklart.

Sörgården, Norrgården och Mellangården.

Så vackert med de mjuka, milda färgerna på porslinet.

De olika delarna har olika motiv. På pipmuggen syns Lisas lamm Pontus, på tallrikarna syns saftkalaset och på haklappen syns alla barnen i Bullerbyn.

De finns också en vattenflaska i metall i sortimentet. Med en praktiskt ögla om man vill kunna hänga flaskan på barnvagnen eller ryggsäcken. Det finns dessutom både djuptallrikar, flattallrikar och tallrikar med sugkopp för de allra minsta.

Sugkoppen förhindrar att tallriken sopas ner från bordet. Jag kan säga att denna modell var suverän när Ulf var liten och vevade som värst.

Glad kille som käkar lunch! Tomtegröt och ett fat med blandade grönsaker.

Servicen från Rätt Start är en väldigt fin present till någon liten nyfödd typ. Till dopet, barnvälsignelsen eller födelsedagen. Delarna är slitstarka och håller för att användas och ärvas av många, många barn.

Ulf tycker att han är för stor för att ha hakklappen på sig…

Men däremot alldeles lagom stor för att bläddra i den mjuka pekboken själv och berätta allt han vet om lamm, kalvar och kattungar.
24 svar
Är det olika kvalitet på ”rätt starts” sortiment. Min systerdotter tappade ner sin muminpipmugg i golvet och den sprack.
Kanske hade åkt ner någon gång innan. Men den höll tyvärr inte fallet från ca en meter. Så dom fick köpa en ny.
Men det e fin fina mönster och sortiment ”rätt start” har.
Jag vet faktiskt inte. Jag tror att det ska vara samma kvalité rakt över. Men det är klart att om något faller på ett olyckligt sätt så kan det ju spricka. Vad var det för golv? Mot stengolv så är det ju kanske en större risk. Jag har dock aldrig varit med om det och då är ju Ulf som ni vet rätt vild 😉
Vårt första barn hade sönder fyra Mumin-muggar från Rätt Start genom att kasta dem i golvet (skurgolv) från barnstolshöjd. Blir en rätt bra kraft när det är vatten i muggen och det verkar inte melamin hålla för 😅.
Jag tror det! Vi köpte en tallrik med Bamse på från Rätt Start och en morgon märkte jag att det ramlade av plastflagor från ”trycket” 🤮
Det var dock en ”billigare” tallrik jag köpte i matbutiken (dock fortfarande Rätt Start). Vi har dock massvis med Elsa Beskow tallrikar från samma märke och de håller disk efter disk superbra.
Vi har också sett det. Vi bytte den mot en ny men samma hände med den. Skålarna med sugkopp verkar ha bättre kvalitet men motivet bleknar ju en hel del genom användning och diskmaskin även vid låga temperaturer.
Hände oss med, med just Muminmuggen, i vanligt laminatgolv. Mugg nummer två har han inte fått kasta omkring lika mycket, så den har hållit bättre
Är också fundersam på kvaliteten. Dottern tappat två muggar och en tallrik (var använda 1 resp 3 månader och aldrig maskindiskade) som gått sönder direkt på första fallet! – mot laminatgolv. Fick byta första men har sen helt övergått till att använda det vanliga porslinet eller en i metall/emalj. Blir ju dyrt att köpa nya hela tiden! 🤷🏻♀️
Annars är dem väldigt söta!!
Dina bilder är som Ilons teckningar, älskar dem. Vad använder du för objektiv? Ha en härlig helg och krya på dig ❤️. Mvh Åsa
Underbart ❤️! Har du sett att vintage in my heart säljer tyger i Ilon Wiklands design? Underbart fina❤️! Precis som med dessa skulle det vara svårt att bestämma sig för vilken/vilka man ska bestämma sig för 🤪…
Vilket tips! Har aldrig besökt vintage in my heart förrän nu och dog nästan av lycka. Tack!
Det andra, som inlägget handlar om är säkert också bra tips om man har barn, vilket jag inte har 😅 Men en symaskin har jag! Alltid något…
Varsågod 🌷! Har besökt deras hemsida för deras andra gladtyger men så dök dessa från Astrid Lindgren upp ❤️🥰❤️. Är nu i mittemellanåldern: stora barn men inga barnbarn än. Både dottern o jag arbetar i förskola så lite Al-plagg skulle inte sitta fel. Men beslutsångesten är stor! Man vill ju ha allt… 😅
Å så fint!! Vi har en från rättstart som vi köpte till vår nu 8-årings 1-årsdag, och det ser ff nytt ut efter 3 barns ihärdiga användande.
Sugkopps-tallriken var en hit – tills dottern blev så stark att hon lyckades slita loss den, med resultatet att filen flög ut över både matplats och vardagsrummet intill 😂
Fantastiskt fin servis. Bra present till min kompis dotter när hon fyller 1 år.
Jag tycker också de är jättefina, men vår mugg gick sönder direkt när dottern tappade den i golvet (klinkers, så ganska hårt golv). Känns som att muggarna är särskilt utsatta och hade behövt bättras på en del.
Men jag har fyndat flera tallrikar på second hand och de har hållit bra.
Måste tyvärr hålla med. Min dotter fick en fin Elsa Beskow som 1 åring men den sprack direkt när den åkte i köksgolvet som är klinker… så rekommenderas nog att bara köpas till folk med trägolv…
Ja man kanske får tänka att det är metallporslin eller mjukare plast som gäller i hem med klinkergolv. Det är ju väldigt hårt 😅
Min son fick “Olles skidfärd” som servis och tillhörande bestick av min gammelfaster i doppresent. Vi har även ärvt mina brorsbarns serviser, “Tomtebobarnen” och “Hattstugan”. Älskar Elsa Beskows illustrationer!!❤
Men åh så härliga bilder!
Jag hoppas att ni får en fortsatt fin kväll 🙂
Åh så glad jag blev idag när jag insåg att du var med i en av mina favoritpoddar – Maratonpodden! Lite oväntat men väldigt fin intervju där du säger så kloka saker om träning och hälsa, precis som du gör här!
Vad kul att du tyckte det 🤗
Så fina motiv <3
Den lille ser ut precis som du, fast i mindre upplaga <3
Har alltid undvikit melamin i barnprodukter och porslin pga att jag läst att det kan läcka giftigheter vid kontakt med värme. Vad är dina tankar kring detta? Har inte gjort någon djupare research sedan jag fick höra detta för en sju år sedan, läget kan ju vara ändrat eller att det finns olika sorters melanin?
Bra tänkt! Melamin bör undvikas. Nu refererar ju Clara i texten till ”porslinet” när hon pratar om vissa delar av servisen så jag undrar om det är så att den kanske finns i porslin också?😃 (Eller om det blev fort och fel och allt är i melamin som tyvärr många vill undvika till sina små.)
Undviker melamin trots att produkterna är lockande vackra och kan verka smarta.
Dels kan melamin som ovan sagts avge gifter (speciellt i kontakt med varm mat) och dessutom är de gjorda av plast, som kommer från olja som inte är en förnybar resurs.
Förvånar mig att produkter av melamin fortfarande tillverkas.