
Fick den här kommentaren och ville lyfta den just för att det här är något jag själv tänkt väldigt mycket på. Jag tycker ju att stil, färg och form är SÅ roligt! Och det härliga med att ha riktigt små barn är att man kan bestämma över deras stil helt själv. Jag har så många gulliga barnkläder här hemma som jag har klätt barnen i och njutit av. Men lika roligt som det är för mig med stil – lika roligt är det ju för mina barn! Därför har de fått börja klä sig efter eget huvud direkt de börjat ha åsikter och önskemål. Det är klart jag försökt köpa hem och lägga fram saker som jag tyckt varit fint – och många av de sakerna gillar också barnen. Men i takt med att de får fler tankar och önskemål så vill jag verkligen lyssna på det. När ens barn önskar sig en onepiece i form av en gorilla för att matcha bästisens – ja då fixar man det! När ens barn prompt vill ha en gräslig hatt på sig på skolavslutningen – ja då ska den inte behöva fråga om lov.
Det är samma sak med barnrummen. De har förändrats i takt med att barnens önskemål ändrats. De gillar fortfarande blommiga tapeter och second hand-möbler men jag inser att tiden är utmätt. Om mina barn i framtiden vill ha en fototapet över New Yorks skyline och laminatmöbler från IKEA – ja då skulle jag inte motsätta mig det. Då skulle vi försöka fixa det så långt som plånboken tillåter. Hur trist jag än tycker att det är.
Jag fick nämligen spika upp tavlor, banka och möblera om i mitt flickrum helt efter eget huvud redan från tidig ålder. Tror jag haft varenda möblering som var möjlig och när jag slutligen flyttade hemifrån var väggarna perforerade som durkslag. Men jag är tacksam för att jag fick hållas för att det var så jag lärde mig och utvecklade min kreativitet. Mitt flickrum var inte min mammas kreativa vision och plats för självförverkligande – det var mitt!
Tyvärr gillar barn väldigt sällan gråbeiga kläder i linne och naturfärgade leksaker. Tyvärr är de mer som skator som väljer det som glittrar, blinkar och blänker i knallfärger och plastiga kvalitéer. Lite trist för oss vuxna som föredrar annat men det är en fas som barn verkar behöva gå igenom. Ungefär som puberteten.
56 svar
Intressant att få läsa. Jag gillade också att möblera om mitt rum som barn och fick lov att göra det så mycket jag ville. Jag och min kompis bar möbler fram och tillbaka. Min mamma sa “Jag vet aldrig vart jag skall gå när jag skall säga godnatt, vet inte var sängen står i kväll”.
Min tioåring har just fyllt sitt nya rum med led-lights och plastmurgrönor och det blinkar som farao överallt och hon är så himla lycklig. Och är hon glad så är jag glad.
Precis. Fram till dess att min son var runt två år kunde jag klä honom i det jag gillade, och han var himla gullig då. Ser tillbaka på den tiden och kan sakna det lite, men skulle aldrig försöka stoppa fyraåringens sonens nuvarande mismatchande klädstil bara för att den inte faller mig i smaken. Sonen är jättetidigt med det är viktigt för honom att själv bestämma vad han ska ha på sig, och därmed blir t-shirts med tryck, tomteluvor, vantar inomhus och för stora shorts så det står härliga till. Gissar att vi kommer att vandra samma väg när det gäller hans rum (men hittills har jag faktiskt slagit dövörat till när han menat att vi borde måla väggarna svarta 😅).
Min sexåring trumfade genom två svarta väggar… nu är hon snart arton och efter det svarta har vi tapetserat om två-tre gånger, nu är går rummet i vitt och guld 😊
Oh, jag minns när dottern (nu vuxen) fyllde fyra hade önskat sig pärlor. Av en vän till familjen fick hon fina, säkert ekologiska och rättvisemärkta, träpärlor i sobra färger. Av en annan vän till familjen fick hon glittriga plastpärlor i bjärta färger. Gissa vilka som användes?
Min 21 åriga dotter sa för några veckor sedan -mamma varför lät du mig ta på mig vad jag ville? Hon tittade på kort där hon bar alla favoriter samtidigt. Du vet randiga strumpbyxor med prickig klänning och favvokjolen och ett linne överst. Så fint och härligt att visa upp allt på samma gång precis som du säger som en skata. Tillägger att frågan var ställd med kärlek tror inte att hon velat haft det annorlunda.
Ja jisses vad jag får bita mig i tungan när min 14-åring och 17-åring ska välja kläder. Men jag har slutat välja åt dem för länge sen för de kläderna används inte. 3-åringen kan jag fortfarande styra men även där har vissa plagg vägrats användas. Barnen är ju egna individer så självklart får de välja själva. Försöker dock mörka mitt stresspåslag när 14-åringen går till skolan med tyg-converse när snön (ljuva aprilväder 🤷🏼♀️) ligger på marken.
När jag var tonåring hade jag grönt hår, svart kajal i hela ansiktet och någon slags goth-hippiestil. Mina föräldrar fick ofta frågan “varför tillåter ni henne att gå klädd så där?”
Min mamma bara skrattade.
Så himla fint att jag fick prova, experimentera och göra som jag ville.
Idag är jag 33, helt ointresserad av stil och har alltid jeans och tröja, haha.
Ja jag minns ju så tydligt hur jag själv ville välja hur jag skulle se ut. Hatade alla kläder som jag inte fått välja själv. Det är ju en speciell period i livet, att vara tonåring, och att hitta sig själv. Finns något fint i det också 🥰
Intressant inlägg. Den dag dina barn inser att du leker 30-40-tal och protesterar mot det och vill leva i nutid? Hur bemöter du det? Du har ju ett så gulligt liv men, det liknar ju mycket en kuliss från svunnen tid. En underbar tid. (För vissa, iaf.)
Men, som barn och ungdom måste man ju ändå, tyvärr, förhålla sig till nutid. Tänka på sin framtid gällande utbildning och försörjning. Hur tänker du där? Bara en vänlig fråga, obs!
Hur menar du att mina barn inte skulle leva i nutid? Jag förstår faktiskt inte? Du verkar inte veta så mycket om varken nutid eller trettiotal baserat på din fråga.
Har du läst inlägget? Det handlar ju just om att låta barnens egen kreativitet få blomma på sitt sätt, oavsett vilken stil man själv föredrar.
Fick vara med och bestämma tapeter och gardiner från väldigt tidig ålder, och tapetserade väggarna med allt möjligt. Mamma brukade säga att det såg ut som Arbert och Herbert hemma hos mig med alla grejer. Annan sak med barn som älskar glitter är att jag hade med en sjöstjärnebrosch i glittriga stenar på ett klädbyte en gång. Vem som tog den? En tioårig pojke som hade följt med sin mamma, det var så fint.
Albert och Herbert ska det stå..:)
Tänker samma tanke när jag ser stylade hem där barnrummen är sterila i beige, greige och andra färger som de vuxna har itutats som fint.
Fick göra lite som jag själv ville med rummet, tapetsera med planscher från OKEJ och Frida tidninga. Spraya lister i silver, mycket loppismöbler och krimskrams. Älskade mitt rum!
Jag har tänkt på hur föräldern reagerar när den svindyra kattbokhyllan i björkträ blir målad med permanentpenna?
Så sant som det är sagt 🥰
Så rätt tycker jag! Mina föräldrar lät mig verkligen hållas med både inredning och kläder, men jag minns de få tillfällen när mamma klätt en i nått man inte gillade. Så OBEKVÄM!
Min son är 5 år och vi tycker ganska lika om vilka kläder som är fina på honom (färgglatt, gärna med djur på, tex. Och gärna skjorta när det är kalas). Men häromdagen när vi skulle på kalas så valde han en rutig skjorta, och jag tog fram beige-bruna byxor som matchade till. Han tittade på mig som om jag var galen och sa “va, jag tänker inte ha dom där byxorna, dom ser ju ut som min lillebrors BAJS!!! Man ska ju vara fin på kalas, fattar du väl….?!”
Så då blev det den rutiga skjortan och dom nya turkosa tightsen, med hundar på….. inte så matchande tyckte mamman, men man vill ju inte att ungen ska behöva känna sig FUL på kalaset.
Ha, ha så underbart 🙂
Haha klok unge ändå! ☺️
Min dotter hade precis sitt första egna kalas häromveckan när hon fyllde fem, jag försökte peppa henne på finklänning och strumpbyxor, men hon tog på sig slitna tights med hål på knäna och en urtvättad örns tröja hon gillade och sa, mamma, man måste inte vara finklädd på kalas om man inte vill. Jag blev lite paff eftersom hon annars älskar att klä ut sig och allt som har med glitter och pynt att göra, men blev liksom så glad för denna självsäkra åsikt. Ska aldrig tvinga henne ha finkläder. För övrigt tycker jag det är så befriande att släppa all prestige kring mina barns kläder förutom att det ska vara praktiskt. Hon gillar det mesta och jag köper färgglada lekvänliga kläder, gärna begagnat från våra vanliga klädkedjor och har ärvt från olika håll. Hon har en låda som hon når själv med kläder efter säsong, där hon plockar fram och klär på sig själv varje morgon. Och det här att saker ska matcha på något sätt har jag tappat greppet om. Vi har mycket sällan diskussioner om kläder, bara om det gäller att klä sig för kallt eller för varmt för årstiden
Vilken härlig son du har! Hoppas han kände sig fin och hade kul på kalaset.
Jag har sedan jag blev moster för några år sedan kommit mer i kontakt med vad jag tyckte var fint när jag var liten, och kan känna det där suget när jag ser glitter i fina färger, bijouterier i juvelfärger och kulörta ljusslingo r som jag så ofta kände som barn. Att inte bara låta barnen bestämma själva och upptäcka vad de gillar utan också låta sig själv vara nyfiken och kliva ur sin kanske lite för cementerade vuxenstil kan vara otroligt befriande och roligt. Istället för att slå in paket i sobra färger kör jag på glittersnöre och glanspapper, och även fast jag kanske inte klär mig enligt mina barnsomspreferenser så spar jag glitterklänningar, guldbroderier och antika juveler på min pinterest så att det är en fest för ögat att gå in där. Det får vara roligt och fint utan att vara “snyggt” eller “god smak”. Det tycker jag att barn är så bra påminnelse om!
Åh den här kommentaren gör mig så glad, känner verkligen igen mig! Har inom några år fått en hel drös barn runt mig, bland annat ett gudbarn och en brorson, och jag märker hur jag går från att strävat mot mer minimalism i klädstil till att vilja ha färg! Ser mitt gudbarn som kombinerat knallrosa mössa, röd tröja, tights med tigrar och gul jacka med leopardmönster och vill bara kopiera hela outfiten!
Inredde mitt rum med porslinsänglar och vattenlampor som tweenie.
Tycker det finns någon skillnad där i inställningen till att få barn…. Alltså typ skillnaden mellan “Hej, vem är du?” och “Hej, du mitt barn, dig ska jag visa och lära allt”
Hej Clara,
Kan inte du dra ett svep igen med bloggar du själv läser och tipsar om? För flera år sedan läste jag tips från dig, nu har jag tappat bort alla bloggar. Vore kul att se vad du rekommenderar, vilka du läst i flera år, vilka är nya favoriter etc
Ja, alla stylade barnrum i dammiga pasteller och utan stök är ju liksom på låtsas. Vilka barn bor så, helt utan plast och blingbling? Och inget kaos av små skräpiga kinderäggsleksaker..? I början köpte jag träleksaker och nån dyr ekogrej, men insåg snabbt att det är skrikiga grundfärger och hårdplast som gäller.
Babblarna, Disney, Pokémon.. allt är fult och ligger huller om buller. Bara att gilla läget och snart kommer vi få smälla upp nån rymdtapet som absolut inte matchar någonting.
Man får se alla stylade bilder som just stylade och inte som någon ögonblicksbild ur verkligheten. Det gäller både inredningstidningar och bloggar. Det är ju låtsasbilder, precis som du skriver. Och inget fel i det, så länge man som konsument och betraktare håller det i huvudet.
Jag håller med MEN..
När min unge var i 12-årsåldern skulle vi gå på en begravning. Han valde ej passande kläder och en icke passande frisyr. Då förklarade jag för barnet att i vissa situationer finns klädkoder. När någon är död skall uppmärksamheten riktas mot personens avsked därför bör man inte ha uppseendeväckande frisyr. Detta av respekt. Mitt barn köpte förklaringen och anpassade sig. Jag förklarade att det även gick bra att ändra frisyren sen på mottagningen vilket h också gjorde, däremot inte klädseln då h såg hur övriga var klädda. H var jättenöjd att få sitta med storkusinerna och se hur hans klädsel var vuxen.
Nu är detta ett övertydligt exempel men man måste också hjälpa sina barn till att anpassa sig och lära att i vissa sammanhang tycker jag att du bör klä dig såhär . Hemma, i skolan osv fick de ha vilka kombinationer och utstyrslar som helst.
I ett hem där ingen är särskilt kläd- eller inredningintresserad, skulle vi ta emot även en beige influenser med öppna armar
Jag fick häromnyssens alla mina skolfoton skickade till mig från mina föräldrar. Jag lade ut dem på instagram med nån fin liten text om vad jag hade velat säga den lilla flickan på bilderna. Men jag var också tvungen att kommentera mitt val av frisyr när jag var sju år. 1987. Tre färgade hårsnoddar och en tofs som stod rakt upp. En gammal klasskompis kommenterade att vi hade haft gymnastik innan och hjälpt varandra med frisyrerna (själv har hon ett diadem som inte är hennes på bilden). Min mamma sa att hon tänkte “å herregud” men valde taktiskt att inte säga något till sin sjuåring som tyckte hon var så fin i håret 😀 Det var väldigt fint av min mamma, tänker jag. Och skönt att jag som 40+ bara kan omfamna sjuåringen, i tonåren tyckte jag nog att det var extremt pinsamt 😀
Håller med! Jag skulle inte heller vilja att någon annan vuxen gick och valde kläder till mig enligt vad hen tyckte om, och mina barn (13 och 10) har varit med och valt kläder till sig själva i flera år. I själva verket var ena bara ett par år då vi prövade sommarhattar / kepsar på HM. Tog några olika från hyllan men hon sträckte sig bara efter en blå keps á la Emil i Lönneberga, så den fick det bli. Jag tycker också det är jätteintressant att se hurudan klädstil de dras till! Dottern gillar antingen lite tuffare kläder med skater stil, eller så söta djurtryck. Sonen är lite mera proper i stilen, gärna med chinos och vitskjortan ska absolut vid varje festligare tillfälle.
jag tycker generellt att detta är en dubbel fråga. självklart vill man att barnen ska få leva ut sin kreativitet och få inreda hur de vill osv men inredningsfrågan är också så starkt knuten till konsumtion och det vill man ju motverka. det är det individualistiska samhället vi lever i som uppmuntrar till detta – att jaget, och framställningen av jaget, är så viktigt. jag tänker också att det är viktigt att uppuntra till tankar och reflektion om att alla prylar man har och hur man möblerar och klär sig i slutändan inte betyder så mycket…osv osv.
Hmmm.. på vår gemensamma gård är de även tjuvaktiga som sina fjäderhövdade förebilder. Fingrar, som på inspector gadget.
Skillnaden är möjligen, att vår tama skata gick det att få tyst på! 😇
Tack Clara för att du lyfter detta i en era med beiga, gråa färgskaliga minimalistiska och perfekta rum på sociala medier🙏🏼
Sant! Men det svåra är väl inte att dom klär sig fult, det tycker ju i allmänhet folk är lite busigt och charmigt. Det värsta är väl när dom klär sig i typ spiderman och bilar tröja. Det har jag inte sett i någon blogg, inte här heller.
Haha jodå 🤪 https://underbaraclaras.se/2020/03/08/bra-att-ha-i-bebislivet/
Intressant att läsa om alla som fått måla om /tapetsera sina rum som barn. Barnen får välja kläder osv mina barn har kanske mer fått ärva /köpa second hand när de gäller kläder (minns mormors oro över en klänning när ungen klättrade i träd då var de skönt att kunna säga den kostade bara 10 kr så de gör inget om den får en fläck!) . känner dock inte att de blivit mindre kreativa för de 😉, men om tonåringen skulle få bestämma skulle hen aldrig få nya kläder & de funkar faktiskt inte… Men jag köper de färger /mönster hen gillar såklart! I hyreshus kan man inte heller tapetsera om så ofta .
Precis det här jag överlag gillar med din blogg. Om jag måste se fler bilder på prefekt renoverade hem i perfekt matchande färgskalan beige/linne/mattgrönt så tror jag att jag kräks… Här finns det brokiga, färgglada, omatchade och autentiska som man kan relatera till och njuta av att se på.
Åh vad glad man blir av att läsa detta. Lägger mig sällan i vad barnen tar på sig, även om jag gääärna vill göra det vid exempelvis kalas och högtider… Då finns det ju verkligen regler kring hur man bör vara klädd… puh.
Vår 2,5 åring ÄLSKAR att klä på sig själv. Och har fått göra det typ sen hon föddes, haha. Hon lärde det sig tiiidigt. Men för några veckor sedan fick vi en tillsägelse från förskolan. Det borde vi FÖRSTÅ att hon inte kan klä sig själv… Hon väljer strumpor som är två storlekar för stora… En klänning som enligt förskolan är “för lång” osv….. Så himla tråkigt. Är barnet själv missnöjd? NEJ..
Strumpor som är två storlekar förstora är ju superbra. Bara att dra upp jättehögt så åker dom aldrig ner. blir ju grymma knästrumpor 🙂
Men för lång klänning kan jag väl hålla med om är opraktiskt. Är det för lång kjol så ramlar dom bara. Hemma går väl an men inte på förskolan.
Jag hölls ganska hårt av min mamma, måste ha prydligt klippt hår och fick skäll om jag visade för mycket hud. Fick inreda ganska fritt men lite sparsmakt nog. Har inte alls lidit av det då det gäller kreativitet, tvärtom har den blommat ut rejält i övre tonårstiden och senare. Och läste mycket och lekte. Det ska inte vara för komplicerat.
Hej!
I ett tidigare inlägg skrev du “Jag formar mina åsikter, tankar och känslor av att prata med människor” och det känner jag verkligen igen mig i. Fast jag har fått höra att jag pratar för mycket. Eller att jag “skapar sanningen/mina åsikter i diskussioner”, vilket jag ju gör eftersom jag gör som du… Skulle du vilja utveckla dina tankar i ett blogginlägg? Tack igen för all inspiration!
Jeg er så enig at barn skal få finne sin egen stil – og så har jeg klokkertro på å sette dem i stand til å skape den stilen selv. Barna mine har av og til klare tanker om hva de skulle ønske de hadde, av klær eller ting, og det er så gøy å hjelpe dem til å se hvordan de kan lage det selv, eventuelt finne brukt. Og, så tenker jeg det ikke er skadelig at jeg forsøker å argumentere for mindre plast og glitter der det går, av miljøhensyn og hensyn til folk andre steder – det er klart de synes det er kjedelig i blant, når de ikke får ha sko som blinker eller t-skjorter med glitter, men det overlever de helt fint: )
Ja gällande kläder så har jag bara ett “krav” – helt och rent (om vi ska bort eller till förskolan)
Är dock inte så förtjust i alla dessa Frostgrejer/kläder som hägrar just nu, men men 😅
Ska även bli rumsmakeover snart hos 5-åringen, blir spännande med den viljan!
Minstingen kan jag ju styra lite klädmässigt ett tag till i alla fall, med gulliga puffdressar i sommar 😊
Jag bryr mig faktiskt inte om det är helt och rent till förskolan längre. Det kommer gå sönder och bli fläckigt där ändå. Lappar knän och lagar axelsömmar i den mån jag kan men det blir inte alltid så snyggt. Dock toknöjda barn och ännu mer nöjd miljö och plånbok.
Köper gärna trasiga/fläckiga kläder på loppis och lagar eller uppcyklar. Sonens favorittröja var en polarn och pyrettröja som jag köpte för en femma för den hade en fläck på. Jag broderade då hanns initial över och han tokälskade den.
Självklart finns det en gräns, skulle aldrig skicka mitt barn till förskolan i trasor och otvättade kläder men ingen dör av slitna armbågar och en målarfläck på magen.
Haha, min man brukar beskriva mig som en skata, går alltid på det glittrigaste i butikerna.
Har en snart-tvååring hemma och längtar nästan tills hon vill ha NÅGRA kläder på sig för just nu är det nästan nej till allt. Utom ett par byxor och en tröja med Greta gris. Men man kan bara tvätta SÅ ofta…
Tyvärr gillar min elvaåring beige, vitt, blankt och marmor 😇😫 mvh blommigt och murrigt
Sen finns det vi som aldrig växte upp och fortfarande gillar blankt och glitter och plast…
Jamen har också undrat över detta – HUR får man en 2-5-åring att klä sig i brunt!?
Tycker samtidigt att det är svårt och blir ofta frustrerad… Har flera bra par jeans som till och med pyntats med enhörningar och regnbågar, ändå är det bara strumpbyxor och leggings som gäller. Så jäkla opraktiskt på ett barn som älskar att klättra och klänga och åka på rumpan.
Jag håller med dig. För mig är det viktigt att ha kläder som är sköna och som jag tycker är fina. Såklart gäller detsamma våra barn 🙂
På lillebrors dop fick barnen välja kläder själva också, vi sa bara att de skulle ta nåt som de tycker är fint. Femåringen valde noga och långe och tillslut tog han en guldig paljettklänning och foppatofflor🤣 Kanske inte vad jag hade valt men jag tog ett djupt andetag och så åkte vi till kyrkan 😅
Jag håller inte helt om åsikten att alla barn skulle vilja klä sig så “tokigt” – har två barn och ingen av dem har någonsin velat ha kläder med tryck eller mönster. Tänker som nån annan skrev att det är konsumtionsdrivet, knappast så att det är en inbyggt egenskap hos barn att gilla vissa typer av kläder. I vårt boende försöker vi tänka hållbart och färg/tapet som kan funka även om / när vi byter sovrum (eller någon annan flyttar in) gränsen mellan vad som är vems rum är dessutom lite flytande då ingen vill leka eller sova själv. Tycker det är vettigt att alla ska trivas i rummen i vårt gemensamma hem.
Vi lät också barnen hållas, vilket iofs var lätt eftersom ingen av oss föräldrar är särskilt modeintresserade. Nu när barnen är tonåring respektive vuxen så tittar de på bilden och förfasar sig över att vi ”släppte ut dem sådär” Aldrig gör man rätt som förälder 😅
Vi lät också barnen hållas, vilket iofs var lätt eftersom ingen av oss föräldrar är särskilt modeintresserade. Nu när barnen är tonåring respektive vuxen så tittar de på bilden och förfasar sig över att vi ”släppte ut dem sådär” Aldrig gör man rätt som förälder 😀
Problemet är ju att det är så svårt att hitta fina färgglada kläder i kjedjornas butiker.
Min son är 6 år och har alltid gillat färg och mönster. När han var mindre köpte jag ofta kläder på flickavdelningen för att det skulle bli mer färg. Men nu när han är större är det svårare. Upplever att det mest är svart, marinblått, brunt, mörk/militärgrön. Har man tur hittar man någon i lite ljusare grön eller ljusblått. Sååååå tråkigt!!!!