Förutom doften, ljuden, hemtrevnaden och det rent visuellt vackra finns det ju något så betryggande med en egen eld att mata och vakta. Med de höga elpriserna den här hösten älskar jag min vedspis ännu lite mer!
Här är några fantastiska eldstäder från mitt konto Underbaraboning där jag lyfter instagrams finaste hem. Se och njut.

Jag älskar den stora vedspisen i köket hemma hos Johanna. Drömmen är ju att ha det så här kring spisen – men många biytor som inte blir varma och där man kan dekorera och pynta fint.

Denna pärlemorkaramell till kakelugn får mitt hjärta att bulta snabbare. Och hade jag inte redan tapeter i alla rum hade jag definitivt målat väggarna i den här röda färgen. För den är ju fantastisk ihop med så väl grått, som grönt och brunt!

En vedspis doppad i kolasås, bränt socker eller kanske karamell? Så fruktansvärt fint med den dekormålade sockeln som ska imitera marmor och det överdådiga krönet. För att inte tala om de breda golvtiljorna som alltihop vilar på. Vilket ögongodis!

En enkel men väldigt vacker eldstad. Och det grovhuggna gnistskyddet är pricken över i! Jag gillar också de enkla ljusstakarna ovanpå med en rar liten trädgårdsbukett i mitten.

Ingen har det mysigare än Maja. Älskar hennes brittiska, murriga stil med rutor, filtar, mattor och tunga textilier. Tänk att sitta här en kulen novemberonsdag och läsa Dickens?!

Avslutar med den mest fantastiska eldstad jag sett – klädd i grönt kakel. Vilken karamell! Den bevisar verkligen att allting var roligare förr.
9 svar
Åh vad jag älskar dina beskrivande texter! En vacker eldstad i all ära, men din beskrivning av den lyfter den ytterligare några snäpp.
Jag tror att du skulle kunna gå runt i mitt hem, som är en ganska (i mina ögon) tråkig blandning av loppis, IKEA och mannens ungkarlsmöbler, och fota och skriva så vackert att jag skulle älska det!
Kanske tips på blogginlägg? Att låta oss läsare skicka in bilder från våra hem som du ändrar våra synsätt på?
Men vilken spännande och rolig idé! 🙂
Åh, jättebra idé. Men det kanske kommer in väldigt många bidrag så det blir mastigt att ta tag i.
Tipser om de her fantastiske kakelungnarna i nyproduktion.
https://www.keramik-kakelugnar.com/tiled-stoves
Helt otroligt vackra. Vill genast ha.
Ett eldningsinlägg kanske, i dessa tider när allt fler vill elda på grund av elpriserna? Märker här i stan hur det plötsligt luktar rök om kvällarna och i sommarstugans trakter bolmar skorstenarna mer än de brukar. Brinner (ha!) starkt för eldning och konsten att göra det på rätt sätt!
Mysigt för dem inomhus och bra för ekonomin såklart men tänker ingen på galenskapen i att elda upp träd? De har levt och samlat koldioxid och miljögifter och allt släpps ut igen när vi eldar upp dem. Det är en av de största källorna till livsfarliga luftföroreningsämnen i Sverige. Bidrar till cancer, stroke, hjärtinfarkt, allergi och astma. Påverkar särskilt barn, gravida och foster. Mysigt, verkligen.
Det måste väl ändå bero på hur man eldar? Om man följer de råd som finns för säker eldning är det ett bra och miljövänligt alternativ.
Är det bättre att elda kol eller olja? Trä är förnyelsebart, det är inte så att det inte planteras nytt där det avverkas.
Eldar man på rätt sätt är de farliga utsläppen minimala.
Problemet är såklart att många inte vet hur man eldar.