Nu minsann, nu har vi kommit hem igen. Och jag har fått internet så att jag kan ladda upp bilderna från höstlovet. Vilket lov vi har haft. Bästa på länge.
Vi anlände förra lördagen vid tvåtiden. Medan jag kirrade en sen lunch drog barnen ut för att skotta upp vägen till vedboden. Vi var lite oförberedda på att det skulle vara så pass mycket snö – men barnen blev överlyckliga.
Och snart knackade det på dörren och kompisar från grannstugorna kom förbi. Ett kärt återseende! De började genast leka zombies och härja och hoppa från taket ner i snödrivorna. Allt medan Essa for runt och rullade sig i det vita.
Jag eldade, packade upp, lagade middag och sedan hade vi en lugn, skön kväll. Så härligt med en hel veckas ledigt framför sig!
Morgonen därpå vaknade jag tidigt av Ulf. Han sover med mig när vi här här och vid 06.30 varje morgon vaknar jag av någon som slår benen runt min kropp och viskar
-Gullagullagullaaaa…
Jag steg upp och gick ut och pinkade Essa.
Sedan gjorde vi eld och åt pepparkakor och filosoferade i väntan på att pojkarna skulle vakna.
Älskar att elda i öppenspisen på morgonen. Möblerade om hela vardagsrummet på höstlovet bara för att bättre kunna ligga framför brasan och titta.
När det ljusnade såg det väldigt lovande ut. Men å andra sidan ser det alltid lovande ut.
Efter frukosten gick vi ut på promenad.
Frostnupen lav.
Lyckokänslan av att äntligen vara här, lediga och ha allt härligt framför sig!
Och solen gör en ju nipprig.
Vi gick direkt till sandtaget och det skulle hoppas och göras konster i snön.
Den ena vågligare…
…än den andra.
Och när vi blev törstiga gick vi till kallkällan. Alla la sig på knä för att dricka sig otörstiga och känna ilet i framtänderna.
Vi gick ut på sjön och följde strandkanten hem.
Den sista biten behövde någon bli buren av sin pojke. Ulf refererar till sina brorsor som ”mina pojkar”.
-Mina pojkar är ganska busiga för ibland vet jag inte vart dom tappat bort sig.
Kan det låta. När pojkarna i själva verket smitit ifrån sin lillebror för att få vara ifred.
Hem kom vi och jag fixade lunch och gjorde upp eld eftersom prognosen hotade med -18 till kvällen. När det är kallt eldar jag i husets tre eldstäder samtidigt. Och efter att vi lassat in 22 kubikmeter ved i förrådet kan vi verkligen unna oss att elda.
Storbarnen drog iväg med sina vänner för att testa pulkabacken.
Och när skymningen föll gick jag och Ulf ut och åkte bob och skrana. Men då hade storbarnen istället fullt upp med att spela rollspel.
Så mysigt när det biter i kinderna och näsan.
Ändå är det ljust väldigt länge jämfört med kring jul. Då blir det ljust vid nio och kolmörkt vid två igen. Man får verkligen RUSA ut efter frukost för att hinna fånga någon sol alls.
Det blev Halloween och barnen gick bus eller godis tillsammans, bland de få gårdarna i byn. Först hörde jag bankande på rutorna och sedan slets dörren upp. Tur jag hade bunkrat med mycket sött!
Så mycket som pågår i denna bild. Och Folke kan man ju bli rädd för. Men inte lika rädd som barnen blev efter att en pappa gömt sig i skogen och väntade på dem – utklädd med mask och en motorsåg redo! Haha, älskar sånt! Sist vi firade Halloween i stugan hade vi spökvandring i vedboden som slutade i gråt för två av fyra barn. De pratar fortfarande om det skojsiga äventyret!
Efteråt var vi bjudna på middag hemma hos våra grannar i byn. Vi sparkade dit i mörkret eftersom jag inte orkade leta pannlampan och det inte existerar gatlyktor. Det var så trevligt och så gott med både älgstek och gryta gjord på ripa. När Ulf hade somnat på soffan och de två andra verkade gå samma öde till mötes traskade vi hem igen. Ulf vaknade inte förrän han blivit lagd i min säng. Och då enbart för att kräva att få sova i sina vampyrtänder. Och efter att ha tryckt in dem i truten somnade han om igen.
Jag däremot sov inte så bra. Jag blev ordentligt skrämd när jag vaknade till mitt i natten och såg någon med huggtänder och rödsvart ansiktsmålning snusa bredvid mig på kudden.
Dagen därpå delades bytet upp mellan pojkarna.
Och därefter började en väldigt viktig syssla – nämligen julpyntandet! Vi ska ju hit igen på jullovet, men då först efter julafton. Och det känns ju fel att börja pynta efter julafton. Så därför gjorde vi det nu!
Bar fram mormors jullådor från förrådet och packade upp ljusstakar, juldukar och tomtar.
Bertil hängde upp girlander och sådana där vikbara pappersdekorationer i taket.
Den gamla julkyrkan ställdes fram på sin vanliga plats i fönstret.
Och tomtarna på spiselkransen. Kändes extremt förbjudet att pynta så pass tidigt. Jag försöker annars alltid sjå mig till slutet av november för att inte förstöra magin!
Därefter gick vi ut för att hugga oss en gran.
Jag och Bertil utsåg en lämplig kandidat och sedan fick han ta ner den med sin yxa.
Och bära hem den.
Vi konstaterade att vi har många bra julgranar på tillväxt inför kommande år.
Granen får stå i vedboden i väntan på jullovet. Man kan ju inte fira in nyåret utan gran, inte!
När jag försöker minnas vad jag egentligen gjort det här lovet så kommer jag inte på någonting. Jag har liksom bara lagat lite mat, diskat undan, donat på med olika hushållssysslor, spelat memory och lagt pussel med barnen. Ändå känns det som massor. Vardagliga sysslor som att hänga tvätt eller skala potatis blir så konstigt meningsfulla här. Nästan lite rituella.
På tal om potatis så skalade jag ju en hel massa för att göra palt.
En rätt jag sällan orkar göra hemma, men alltid gör här. Det och köttsoppa med klimp! Medan jag stod här nere och trillade paltar hade killarna brottningsturnering med sina kompisar i gästsängen på övervåningen. Det lät som när en flock elefanter migrerar. Eller dansar polka. Då och då kom de ner helt svettiga och röda i fejset och behövde fylla på med vätska.
Få saker gör mig så glad som att höra mina barn ha roligt och vara med kompisar och se hela hallgolvet täckt av overaller, powerboots och udda vantar.
Alla åt med god aptit och sedan tog vi kväll.
Vi har bara SVT 1, 2, TV4, Kunskapskanalen och Barnkanalen här. Och det är FRUKTANSVÄRT med linjär teve. Förstår inte hur vi stått ut med skiten i alla år? Så sanslöst dåligt utbud. Oftast stänger vi av på kvällarna och lyssnar på ljudbok istället. Harry Potter har gått varm.
Snart drar vi dock in fiber i stugan. Den sista platsen i Sverige ska nu nås av civilisationen. Jag vet inte om jag vill det? För vad är det som är så bra med civilisationen egentligen? Att det under alla år har varit ett så dåligt utbud av underhållning är ju en stor del av tjusningen. Ingenstans är jag lika kreativ som här!
Men jag längtar också efter att kunna streama rimlig teveunderhållning – och framförallt efter att kunna sköta mitt jobb och därmed stanna kvar längre.
Uffe klädde på sig själv och traskade iväg efter skoterspåret till sin kompis. När han kom hem igen några timmar senare berättade han att de sett en bra film.
-Vad såg ni då?
– Ronja Röv.
När vi brast ut i gapskratt förtydligade han irriterat.
-Vi har sett Ronja Röv-dotter! Sluta skratta hela tiden!
Det är en sport i stugan att försöka åka och handla minimalt antal gånger. Skulle jag klara nio dagar i stugan med att bara handla en enda gång? Njaaa…sådär gick det.
Brödet tog slut så jag tog fram hushållsassistenten och stödbakade dessa goda frallor. Viktigt att alltid ha neutral olja, mjöl, torrjäst och ägg i stugan. Då kan man baka både bröd och fika om det kniper! Något paket extra av smör och mjölk i frysen är också bra att ha. OBS inte i kylen för då använder man bara upp det i förtid.
Annat intressant jag gjort? Akta er, för nu blir det rafflande!
Jag spenderade nämligen en eftermiddag med att laga hål och trasiga tår i hela min samling av strumpbyxor. Behövs inför den långa, trånga strumpbyxsäsonga!
Och varje kväll har jag gått ut i nattlinne, dunrock och vinterstövlar och borstat tänderna och fönstertittat hos mig själv.
Njutit norrsken och månsken om vartannat.
Och vaknat varje morgon med det här framför ögonen. Börjat dagen med att titta på det vilsamma lilla utsnittet av himlen.
Och den här utsikten på andra sidan sängen.
Det snöade kraftigt den dag vi skulle åka hem. Och som jag redan beskrivit fick jag ställa in allt och stanna kvar ett dygn till.
Snopna men glada spenderade vi alltså ytterligare en dag i stugan med att fortsätta göra i stort sett ingenting.
Och imorse när vi vaknade såg det betydligt ljusare ut!
Blå himmel och plogade vägar. Vi packade ihop oss igen och vinkade adjö till hus och hem.
Tackade universum, Gud och vår smala lycka för ett extremt trevligt, vilsamt och mysigt höstlov!
50 svar
Jag njuter av din text och dina vackra bilder. Känns tryggt att höra att ni anlänt hem.
God fortsättning till hela familjen.
Eva i Finland
Tack snälla!
Så underbara bilder! Förstår att ni har haft ett härligt lov. Och inget är väl så härligt som dessa gamla kartonger med julpynt…🙂
Och också så otroligt (med dagens helt makalösa slit å släng) att jag (född 76) fick packa upp samma pynt varje år. Samma lilla tomtefamilj och vad det var som var i min skokartong i lådan. Leva hållbart var självklart och inget man ens kommenterade då. Så deppigt när man nu ser hur det blivit.
Så gjorde vi hemma hos oss också när jag var barn och det försöker jag föra vidare till mina barn. Det är ju halva grejen – att barnen får packa upp samma saker varje jul. Det är ju till stor del grejer som de har gjort, själva köpt eller fått.
Vilken dröm ! Hör till dem som älskar vintern och hoppas att jag igen får smaka på en riktig kall och bitande sådan. Tack för att du delar med dig av allt detta vackra och rogivande.
Håller med! Blev riktigt taggad på vinter och massor av snö! <3
Det verkar dock dröja lite här i Uppland än så länge… haha.
Vad roligt att höra =) hoppas vintern kommer snart till er!
Så underbart när man bara får vara 🥰
Andas frisk luft och titta dig omkring 🙏
Tack för din berättelse/text, och dom fina bilderna!🖌🌅❄💙
Blev glad för en stund💖
Hur långt vågade lille Ulf gå ensam? Finns det inte björn…
Kanske har den redan gått i ide? Jag vet inte… Men jag hade också tyckt det varit läskigt att släppa ut min fyraåring själv, men när jag var fyra var jag ute själv (på ett ganska begränsat men oöversiktligt område). Men kanske gick han inte så värst långt ändå?
Den är i idé sedan länge så det är riskfritt.
Men ”vanlig tv” ( hej ålderdom…) är ju så skönt de gånger man bara har det!! Fruktansvärt dåliga program oftast, men sen hamnar man framför nått naturprogram om typ myror i Finland eller en genomgång av broar i Östergötland och då känns det så underbart tråk mysigt! Skulle aldrig sett det annars och vi har haft våra bästa tv-moments som familj i linjär tv! 😄🌸
Naturprogram om myror i Finland och genomgång av broar i Östergötland. 😅😂
Håller med, ser inte mycket ”på TV”, men de få gånger det inträffar är det på gammel-TV. Föredrar ovanstående typ av program som ofta är jordnära och långsamma framför ointressant fiction eller hittepå serier med mer eller mindre extrema personligheter i rollerna. Får nog av psykisk ohälsa, neuropsykiatriska diagnoser och relationsproblem i mitt arbete. Längtar till Stora älgvandringen i april!
Håller med, älskar det begränsade utbudet. På radio allra mest. Så skönt att slippa välja, och få anstränga sig lite för att finna något lite trist intressant.
Jag kan också tycka om det begränsade utbudet (vi fastnade faktiskt i en riktigt mysig naturfilm på ettan en kväll) men när man måste se typ Dobidoo då villl jag skära av huvudet på mig själv!
Ryker det in när du eldar? Ett problem jag har en mitt sommarhus. Möjligen lättare när det är riktigt kallt? Alltså bättre lufttryck.. Blir så fascinerad när jag ser dina fina eldbilder 🔥
En annan utmaning är att mina barn vill åka hem hela tiden😂 meen det är en annan femma.
Kram
Om man har ström så kan man värma upp skorstenen med t.ex. en hårtork en stund före man börjar elda, då brukar det dra bättre.
WOW! Vilket bra knep! Vår skorsten värms så långsamt sedan vi byggde in den vid takrenoveringen. Så det brukar behövas eldas sådana där små paraffinpåsar ett bra tag innan vi börjar elda ved. Annars funkar inte draget.
Det är som att läsa ännu ett kapitel i en välbekant och efterlängtad bok 🌱💚 i dess allra bästa bemärkelse.
Vilket fint omdöme!
Myser och ryser samtidigt av bilderna, det ser verklugen ljuvligt ut! Samtidigt är jag så glad att jag inte behöver bo nånstans där det är snö redan nu 😅 /utflyttad norrlänning
Så underbart lov, och att få en extra dag på ett så fantastiskt ställe.
Kanske det kan bero på att skorstenen är kall? Vårt hus värms helt och hållet med ved, så vintertid då skorstenen inte hinner kallna då vi eldar i vedpannan är det aldrig något problem, men nog på våren/hösten om man vill elda i spisen och inte eldat på ett tag, då kan det krävas rätt bra med tålamod innan röken börjar hitta ut!
Ljuvligaste bilderna jag sett på länge. Så otroligt vackert! Jag undrar om vi får någon snö alls här i det sydöstra hörnet. Nu regnar det varje dag, men nog är jag tacksam! Vi behöver fylla på grundvattenförrådet. Mina bästa stunder den här tiden på året får jag nere vid Östersjön även då det gråruggiga diset hänger tungt. Det gör sig dock mycket bättre IRL än på bild.
Blir nästan tårögd av bilden på Folke vid fönstret fram ljusstaken. Jag satt ofta själv så när jag var liten, i mitt rum. Tittade in i det varma gula skenet och var så lycklig över att det var advent och att ljusstakens sken fick stå på hela natten den tiden på året. Inget mörker att vara rädd för.
Vad fint att höra! Det gjorde jag också och minns det SÅ väl!
Vilket härligt höstlov du verkar ha haft tillsammans med dina barn! Jag är så fascinerad av skillnaderna i vårt avlånga land. Här nere i söder är det fortfarande nära 10 plus och småregn.
Jag lagar också mina strumpbyxor om och om igen – det är svårt att hitta kulörta i de färger man vill ha. Passade på när det var rea och köpte 6 par vinröda, upptäckte sen att de var extremt långa i benen. Kan det vara därför de var på rea, tro?
Tack för den helt ljuvliga berättelsen om ert höstlov!Du är bäst Clara-så är det bara!
Tack för ett fint inlägg🤗
Skrattade högt åt Ronja Röv 😅
Ååh så underbart ni verkat ha det!
Var några år sedan som några personer roade sig med att klä ut sig till clowner och skrämma folk, ofta barn. Det pågick flera veckor, och minns att det var många barn som inte vågade gå ut och hade svårt att somna flera år senare. Tror jag hade fått hjärtslag om jag sett någon med mask och motorsåg i skogen (hälsningar hon som knappt vågar se F-12 filmer…)
Minns också när vi fick el och internet till stugan. Underlättade förstås, men det var en stor sorg för mig att hela familjen plötsligt satt framför sina skärmar (så som det oftast blev i stan) stället för att umgås. Misstänker dock att det inte blir ett problem i er familj, ni verkar ha det så härligt tillsammans 😊
Men gud det låter hemskt! Stackars barn?
underbart inlägg!
Härligt inlägg igen, nästan som en saga.
Clara! Jag tycker det börjar bli dags för ett inlägg om bloggar du själv läser och följer igen. Eller finns det någon sådan aktuell lista på din blogg nyligen som jag missat?
Ja! Bra förslag!
Blir lite nyfiken på förändringar i mormors hus. Möblera om ett rum & anpassningar till din/ era familjer. Hur tänker du (och Anna) runt behålla intakt eller känslan & levande fritidsboende? Berätta gärna om du vill. Ser väldigt mysigt ut!
Jag har bloggat om det här
https://underbaraclaras.se/2021/07/31/jag-vill-inte-att-mitt-sommarhus-ska-vara-en-perfekt-inredningsdrom/
Tack! Känner igen nu när jag läste det, igen. Kloka grundtankar. Tidsbesparande & klimatsmart. Själv ärvt ett torp. Det mesta är som ”det alltid” har varit men kuddar, täcken kompletterades & kaffebryggaren byttes.
Detta var underbar läsning (med underbara bilder).
Känner igen mig så mycket i att vardagsbestyren blir en vila och avkoppling, så är det för mig i vår lilla stuga. Där finns inte heller uppkoppling. För mig är det en del av vilan, att jag är så analog där. Lyssnar på radio, några få skivor, ser väldigt lite tv, nån film då och då. Lägger patiens, löser korsord, läser. Livet blir lite långsammare då och jag behöver det. Försöker att inte jobba längre perioder därifrån för att behålla den ”magiska” känslan (och då funkar det med internetdelning). Men gör man det är det förstås opraktiskt.
Ja, förstår precis! Så mysigt. De långsamma vardagsbestyren istället för det effektiva som man ägnar sig åt hemma.
Vilka foton, helt fantastiska. Eller. Det är ju innehållet i de som är så vackert, ja du förstår tror jag.
Vilket underbart höstlov och fina bilder! En liten fråga ifall du orkar svara: du skriver ibland om att dina barn spelar rollspel. Vilka rollspel brukar de spela? Är det färdiga spel med fysiska böcker eller hittar de på egna (kanske med hjälp av en vuxen)? Tror mina barn skulle tycka om att spela rollspel och skulle gärna vilja ha tips för att komma igång.
De spelar mutant, hjältarnas tid och drakar och demoner! Ett barn är spelledare och hittar på äventyr 🤗
Här kallar lillsladdis sina äldre syskon och deras partners för Barnen, tex kommer barnen och äter med oss idag 😂 låter lite roligt när hon som är många år yngre benämner de äldre som barnen 😂
Måste bara säga; Din Ulf är ju bara för underbar! Med ”mina pojkar”, ”röv-dotter”. 😂
Sååå fina bilder, balsam för själen att se för mig i söder.
Vilka härliga bilder!
Blir alltid lugn och harmonisk när jag ser dem. Och så blir en ju så sugen på vintern! Här i Småland är regn och rusk. Lite charmigt det med. Tack för en stunds njut när jag läste.