Det är så trivsamt här hemma efter helgens städande och fejande. Möblerade om i matrummet och bytte ut en hel del textilier och det gör alltid sådan skillnad! Draperiet som brukar hänga i köket blev istället en gardin.

Och kökssoffan fick ett nytt överdrag. Fann ju detta ylletyg på loppis i somras och har hela tiden sparat den med vintern i åtanke.

Tog in tallris för att fylla ut de tomma fönsterbrädorna sedan pelargonerna flyttat ner i källaren.

Bytte vägg för min fina skänk och hängde upp en gammal spegel jag har haft ståendes på vinden. Den ser oputsad ut men det är enbart patina! Ser fram emot att ställa julkyrkan här när det börjar dra ihop sig mot jul.

Vintrigare tallrikar på display.

Och vackra vävda gardiner. Den röda filten hittade jag för billig peng på loppis. Och den smala lilla kudden har jag fått av Erica.

Fint med kransar på dörrarna och granris och lummer överallt där det finns plats!

Storbarnen var helt saliga när de kom hem och såg allt mys. Så ombonat, varmt och hemtrevligt! Nu känns det lättare att möta mörkret och kylan utanför fönstret.