
Det är bara att inse: förutom enstaka tålig luktärt är det här i Västerbotten förbi med alla snittblommor för säsongen. Även de flesta buskar och träd har tappat sina blad, bara den gula häggmispeln på vår gård har fortfarande sin färgprakt kvar. Tur då att det finns alternativ att ställa i vas. Som enris! För när det inte finns någonting annat att tillgå så skär jag in stora fång av det.

Tycker enris står längre och barrar mindre än både tall och gran. Jag ställer det i stora karaffer på köksö och skänk. Vackert precis som det är, eller dekorerat med typ kottar, färgglada band och halm.
Gjorde en intervju med en journalist som sa ”du är så bra på att romantisera alla årstider”. Ja, det är kanske det som är att vara bloggare, tänkte jag. Har bara aldrig sett det på just det sättet tidigare. Att romantisera något har ju i mina öron en negativ klang, som att man är falsk och konstlad. Men det finns inget falskt över mitt årstidsomfamnande. Det är ren överlevnadsstrategi. Livet blir enklare och roligare när man istället för att streta emot öppnar famnen och försöker njuta de fördelar som varje årstid för med sig. Dessutom är det roligt att blogga om!
Skrev en gång ett inlägg om höstens kryckor som hjälper en igenom. Kanske kan det vara användbart för dig som behöver öva på att ”romantisera” hösten litegrann, för att orka med?












23 svar
Jag har köpt din almanacka, som jag ska jag ge en 19åring i julklapp och som snart ska flytta till eget bo. Så bra tips och så fina bilder!
( har tjuvbläddrat i den)
Du skriver så målande Clara!
Jättefint.
Haha, nu har jag en bloggpaus men förr när jag bloggade flitigt så tvingade jag mig alltid att romantisera våren för att stå ut (mår alltid som värst då). Köper mao helt ditt sätt.
Att lyfta fram det vackra i varje årstid och högtid skapar kontinuitet, mening och glädje. Min mamma var så bra på det också, och det var både pedagogiskt och trivsamt. Den typen av romantik behöver vi.
Håller helt med dig i att romantiserandet förenklar. Ska bara lära mig att romantisera januari till mars så är jag i hamn!
PS: Vilka helt fantastiska bilder! Det blå tyget mot ditt röda hår mot de gula löven blir en helt magisk komposition! 😍
Undrar om det inte är lite (eller mycket) svårare att uppskatta hösten/vintern när man som jag bor i en storstad? Dessutom i södra delen av landet där det sällan kommer snö. Allt blir liksom bara grått: hus, gator, träd, himmel. Och om det snöar så blir snön grå/svart/smutsig nästan direkt pga av alla bilar.
Så ofta jag kan tar jag mig till en skogsdunge/stor park eller åker ut till havet för där finns det andra färger än grått även under höst/vinter.
Jo, jag tror det! Årstiderna känns på ett annat sätt på landet. Mer som något naturligt än ett störande moment. Dessutom är fult väder ändå alltid vackert i naturen =)
Wow vilka läckra bilder!
Alla årstider har sin charm. Även om det inte var så jättekul när vi hade ca -36°C hos oss förra vintern och ingen av våra två bilar ville starta fast vi haft dom på motorvärmare. Vilka jättefina bilder på dig Clara. Ditt hår passar så bra in i det höstiga.
Så vackra bilder på dig! Helt underbara!🍂🌞
Apropå årstidsomfamnande, du skulle någon gång kunna skriva en fortsättning på din fantastiska bok ”Underbara vinter” och även ge höst, vår och sommar varsin bok. Jag älskar verkligen boken, den får bli adventsläsning i år igen. ❤️
Rackarns vad snygg du är i profil, också.
Den översta bilden ser ut som ett vykort av Jenny Nyström 😊
Jag brukar alltid romantisera hösten eftersom jag älskar den. Kanske ännu lite mera nu då min son tog sina första små steg idag! Hans stolta och förvånade lilla ansikte ståendes där i solfläcken på köksgolvet.
Åh, stort! Grattis!
Håller helt med, det är den bästa och enklaste överlevnadsstrategin att romantisera det så mycket som möjligt!
Kunde inte låta bli att bläddra igenom almanackan som precis landat i brevlådan, så fantastiskt fin! Undrar dock över ordet ”densitet” som du använder i intron till februari, är det autocorrect som lagt sig i och det ska vara intensitet? 🤔
Och apropå hösten, älskar den här tiden på året.. så lugnt och rofyllt efter det skarpa sommarljuset. Dimma, regn, doften av fuktig skog och mossa. Boa in sig med varma filtar och tända ljus. Varm mat och novemberljus& kaktus som blommar..
Nej jag menar densitet =) som att det är tätt mellan sakerna och man inte får något andrum. Februari är bra på det sättet. Inte så hög densitet! Det var en bloggläsare som forumlerade sig så en gång och det har jag tagit med mig!
Vad roligt att du köpt min kalender. Hoppas den ska bli till stor glädje och nytta under 2025
Åh tack! Litar inte alls på min hjärna vad gäller språket längre så det är lika bra att fråga.
Upptäckte igår att jag använt dialektala uttryck när jag skrivit journal på jobbet så jag måste nog pudla där också. Eller åtminstone förklara mig..
Har redan provskrivit i den, bara lite, men nu åker den in i ett skåp till nyår 🙂
Bilderna, speciellt den andra, wow!!
För att stå ut med hösten och vintern har jag denna teori:
Höstfärgerna kommer och vi älskar färgprakten.
Sen kommer regnet och geggan, det är också psykologiskt- det gör att vi längtar efter kylan så marken får frysa.
Sen längtar vi efter snön så allt blir ljusare.
Så sant!
Håller med om att romantisera något knappast låter som en komplimang.🥴 Men i så fall älskar jag också att romantisera årstiderna, och varför inte lyfta det speciella med att vi faktiskt har fyra olika tider på året. Jag gillar att låta mig inspireras och jag gör gärna lövkronor som jag sätter på mina barns huvuden och trär upp rönnbär på sytråd och hänger upp som girlanger, och bakar äppelkakor. Fortsätt med romantiken!👌😉
Du är vacker som en dag!