Hejhopp här kommer veckan i bilder!

På tisdagen bjöd Erica med mig på Norrlandsoperan. Hon hade biljetter till Piteå Kammaroperas uppsättning om Virginia Woolf. Men vi började med middag tillsammans och vi satsade på glitter…

…och paljetter.
Och sedan fånade vi oss. Jag och Erica leker jämt olika karaktärer, med sådan inlevelse att jag undrar vad folk som överhör oss egentligen tror. Själv skrattade jag tills jag fick hosta.

Så härligt att sedan få sitta ner och bara insupa KULTUR! Brukar blunda och ta emot på samma sätt som jag blundar mot den första vårsolen och lapar d-vitamin. Fast kultur är d-vitamin för själen.

Jag har tjavat omkring hemma i höstkappa och kängor i veckan. Fast nu blir det snart för kallt för sånt.

Hoppas jag. För jag längtar ihjäl mig efter minusgrader och frost så att Essa inte blir så lerig och äcklig av alla promenader.

På onsdagskvällarna sover både Jakob och Bertil hos farmor i stan. Så då lagar jag det Uffe och Folke önskar till middag. Och efter scouterna, när man är kall och våt, serveras det varm choklad och smörgåsar.

I torsdags var Bertil ledig från skolan, på grund av utvecklingssamtal. Så han spenderade dagen med att hälsa på i sin gamla skola i byn. Väldigt populärt hos lillebror och kompisarna. Sedan hämtade jag Uffe tidigt och så åkte vi hem och karvade pumpor.

Dahlia ville gärna hänga på också!

Vi ritade upp ansikten

Och karvade för kung och fosterland.

Så jädra mysigt. Och kletigt!

Morötter förvandlades till näsor och horn.

Och med en äppelurkärnare stansade vi ut vårtor över hela pumpan. Drog ut dem och tryckte sedan tillbaka dem igen med lite papper runt så att vårtorna skulle fastna i hålen och sticka ut.

Mer söta än läskiga ändå.

Efteråt såg hela köket ut så här.

Men det kan det ju vara värt!

På fredagsmorgonen tränade jag styrka i SSS! Spända Skinkors Sammanslutning.

Och sedan duschade jag och gjorde mig iordning, för att riva av en massa ärenden.

Bland annat till Anettes byggnadsvård i Nordmaling. Älskar den butiken! Skulle lämna av ett gäng av mina signerade böcker där och passade på att köpa linoljefärg. Här kan man alltså både hitta antikviteter och ett stort sortiment av penslar, färger, oljor och annat från Gysinge byggnadsvård. Stannade där i en hel timme och bara gick runt och kollade. Vill ha ALLT!

Fredagsmiddagen blev av det enklare slaget, utgick ifrån sånt jag hittat billigt med kort datum när jag handlade. En burk av Lallerstedts bearnaise och några paket kryddiga korvar. Jag tärnade potatis, lök och morötter och la på en ugnsplåt. Rostade i ugnen och mot slutet skar jag ner korven så att den fick stekyta. Serverade sedan med såsen. Blev som en pytt i modell XL! Supergott.

Äntligen nytt fotogen i lampan. Fyllde på mitt lager när jag var på Anettes byggnadsvård.
Vi såg Skönheten och Odjuret på fredagsmyset, för barnen hade tydligen inte sett den gamla tecknade och det är ju skandal. Vi har Disney+ nu och jag försöker utbilda barnen kulturellt genom att se om gamla Disneyklassiker. Bland annat har jag och Uffe sett Dumbo, som är min personliga favorit.

På lördagsmorgonen la vi pussel.

Elsa Beskow 500 bitar som jag fick hem från Akademibokhandeln i ett pressutskick.

Gillar den här bilden som Bertil knäppte av oss, försjunkna i pusslandet.
Sedan följde hus-städning i några timmar och det gick ovanligt segt. Därefter tog storpojkarna tåget in till stan för att gå på laserdomekalas och sova över hos en kompis. Och farmor tog tåget ut till oss.

Trevligt med besök. Vi åt kexchoklad och läste Engelssonskatalogen. Reflexdamasker, kan det vara något tro? Eller ullpantalonger med stadig midjeresår? Vad sägs om fleecefodrad toppluva i läckra färger?! Frestelsernas frestelser för en femåring!

Uffe ville pyssla med farmor. Han tillverkade kartonggubbar.

Och sydde en tröja. Han har precis börjat lära sig sy.
-Men jag har kommit av mig lite med att väva, mamma!
Tidigare har han hållit på att väva en halsduk på förskolan, för han och Ylva-Karin ska starta en halsduksaffär när de fyller sex år.
-Och då ska du komma och handla med riktiga pengar och vi har bestämt att vi ska låtsas som att vi inte känner dig.
I väntan på att få handla halsdukar hos främlingar handlade jag lördagsgodis till mig själv och ingredienser till middagen.

Grått och ruggigt. Så skönt att ha städat färdigt och få krypa ner i sängen.

Godisskål och Middlemarch. Läste en halvtimme innan jag somnade och snarkade gott. Tupplurar är det skönaste som finns!

Men sedan lagade jag middag, samtidigt som farmor lärde Uffe spela Othello på riktigt.

Och därefter gick jag en skogspromenad i mörkret och regnet, med pannlampan i högsta hugg. Övar mig på att inte vara rädd för att gå här trots att det är kolsvart. Står inte ut om jag ska behöva traska byavägen fram och tillbaka ända tills det blir skare.

Söndagen var lika grå och tråkig den. Eller vilsam beroende på hur man ser det. Jag åt frukost länge

Tände ljus och fotogenlampor och gjorde eld i vedspisen. Sedan tog Jakob med sig Uffe till badhuset medan jag stack och tränade. När de kom hem gjorde vi fika.

Rimbobullar och apelsinsaft. För Ylva-Karin, Klas och Ulrika skulle hälsa på.

Gullepluttar.

Ulrika hade med sig sina linoljefärgsprover och hjälpte mig att färgsätta dörrarna som ska målas om. Ulrika är så stilsäker.

Och Essa är så påträngande.

Barnen klädde ut sig, gick ut för att hamra och spika en koja, kom in igen och byggde med duplo. Och sedan vinkade vi hejdå.

Och jag svängde ihop enkla tortilliapizzor som blev en trevlig och enkel söndagsmiddag, medan Jakob körde och hämtade hem storpojkarna.
Och det var den veckan i bilder, det!
36 svar
Jeg glæder mig hver dag til at følge dig og familien. Hold da op hvor Bertil ligner sin far.
Krammer fra Jette
Vad roligt att höra! Och visst har de blivit lika =)
Hur trivs Bertil på sin nya skola i stan? Minns att du oroade dig i våras.
Han trivs bra! Men stor omställning med pendlingen förstås. Önskar lycka till med skolbytet hemma hos er!
Fantastiskt! Tusen tack
Fint ❤️
Kul Disney-projekt. En bekant körde igenom alla 30-80-talsfilmer med sina ungar nyligen. Här är hennes summering: https://blogg.ghosiethrerl.se/disney-30-80-talen/
Spoiler: Dumbo hamnade i Filmer att låta bli-listan… 🐘
Spännande! Ska kolla in. Hon verkade inte så förtjust i Dumbo dock 😉
Älskar dina långa inlägg med massor av bilder! Du är en jättebra fotograf och har sådan känsla för bilder. Jag liksom kopplar av och får en sådan vilsam känsla av denna typen av inlägg. Tack!
Tack snälla!
Ibland blir jag så full i skratt åt mig själv…. Omedvetna regler och tankespår som ej är valda är kul att få syn på, idag fick jag lära mig: Det är fullt möjligt att stoppa morot i pumpa! Moroten är självklar på en snögubbe men att göra horn eller sätta som näsa på en pumpa har liksom inte ens slagit mig 😂 Genialt!! Rätt färg och allt, så pepp på att karva pumpa! Tack!
Tänkte exakt samma 😂
Tack för en underbart vacker vecka i bilder!
Njuter och ger mig glädje, både det lilla och stora som händer.
Jättefina pumpor, tänk dom med ljus och rök underifrån…läskigt🎃👻
Hoppas solen tittar fram hos dig i veckan.
Vilken klädskapare du har förresten, kanske får han inspiration av och hos moster framöver.
Saknar när mina barn var små och gulliga (nu är de bara…..tonåringar)
Kram till ALLA och ha en fin vecka
Katarina
Kram till dig och ha en underbar höstvecka!
Vilken massa mys och annat nu när hösten verkligen är här. Så stämningsfulla bilder. Kul att Bertil hälsade på i sin gamla skola, hoppas att han trivs i den nya. Tack för allt fint som du delar med dig av.
Jag syr alla mina kläder – utom strumpor – själv sedan tonåren, och jag måste säga att jag är imponerad av Ulfs första alster. Verkligen ett intresse att uppmuntra. Sömnad är så otroligt roligt och givande.
Det är imponerande att du syr alla dina kläder själv. Från en som inte brukar sy alls. 👍
Håller med! SJUKT imponerande!
Rimbo represent!✌️😄
Haha! De bästa bullarna kommer därifrån =)
Vilka roliga pumpor.
Du är snygg i allt en skönhet klär ju i allt. Önskar dej en fin vecka. Tack för din härliga blogg.
😊🏵🌻🏵🌻🏵
Tack Mia för att du läser!
Så jättefina pumpalyktor ni gjort. Verkligen stämningsfullt på bilden när dom är tända. Brukar du/ni ta tillvara på pumpaköttet och laga till någonting av det?
Faktist inte, men jag har sett att många rostar kärnorna. Så det borde man kanske testa?
Urgott att skölja av, torka av lite och rosta! Lika väl som man köper dyra kärnor som snacks kan man göra egna. bara så otroligt kladdigt med pumpa köttet men med lite pill får man bort allihopa.😅
Tror pumpaköttet kunde passat i din kycklingsoppa. Jag brukar göra mixad soppa med pumpa, zucchini, lök, vitlök, och ingefära, eller vad som nu finns i kylen. Åh, nu ska jag blanda med ditt recept. Det är ju soja jag saknar
Oj, ja hela pumpan kan ju tas tillvara. Jag sparar alltid allt pumpakött och lagar soppa på det, jättegott!
Hej Clara!
Har ni funderat på att ta hjälp med städningen för att slippa ägna delar av helgen åt det? Vi funderar på det, men jag tycker det är ett svårt beslut. Jag vill liksom ta hand om min skit själv. Hur tänker ni? Skulle vara kul med ett inlägg om ämnet någon gång!
Tack för en fantastisk blogg!
Jag är så fjollig med mörker. Bor på landet utan gatubelysning och knappt utan några andra folk. Försöker förstå VAD det är som skrämmer med mörker (det är ju bara avsaknad av ljus!!). Och okej. Jag är spökrädd! Så var även min farmor och min farmors mor som gick dessa samma vägar som jag går nu. Pinsamt men skyller väl på ärftlighet då. Det andra jag kan vara rädd för är förstås män som kan tänkas överfalla mig. Inte troligt med tanke på var jag bor. Men här finns ju faktiskt sommarstugor…och vanligt folk kan flippa, tänker jag, och traskar vidare i mörkret.
Ja det är fjolligt! Men inte så konstigt egentligen utan högst mänskligt. Men hatar att känna mig begränsad. Så jag gör som jag skrev om här
https://underbaraclaras.se/2024/07/18/livet-blir-sa-litet-nar-det-styrs-av-radslor/
Mig hjälper det litegrann, att påminna mig om att det är en instinkt. Vi har sen vi bodde i grottor skytt mörkret för att överleva. Att vi undviker det är därmed en naturlig och biologisk respons. Men så är vi även begåvade med förmågan att reflektera och ifrågasätta; och där någonstans kan jag lägga mig i mitten. Fortfarande mörkrädd, men det blir lite bättre ju mer jag utsätter mig. Ser det som att jag lär om mitt system lite. Bit för bit.
Uffe alltså! Vilken citatmaskin! Har en 2-åring här hemma dom bubblar för fullt. Just nu älskas olika saker väldigt mycket. Älskar strumporna, leverpastej, gymnastiken, Pappa Gris…
Era helger verkar så fridfulla. Vi är alltid på väg nånstans känns det som (närmsta vänner och släkt bor 1 timme bort men de flesta längre och vi bor inte på glesbygden). Verkar det bara så att folk kommer hem till er mer än ni åker dit?
Tack för intressanta inlägg blir så glad av dina bilder är helt ny på att kommentera tänker att jag följer dig ska gå till biblan och titta efter en bok om stickning med kärlek
Kram Carina
Jag är beredd att sätta mig på tåget upp till er för att få köpa en vävd halsduk! Ge oss besked när premiäröppningen blir! U L F- vilken underbaring💕💕💃🏿
Underbart!
Klart ni ska ha reflexdamasker!
Damasker är perfekt när ungarnas överdragsbrallor eller overallen är lite korta, sådär som det ofta är i slutet på säsongen.. eller skorna låga.
Eller när det är slask och jag själv ska ut på promenad eller springa och det är lite för varmt för täckbyxor men vet att det kommer bli pulsa i snön på vägen.
med reflexdamasker så är man ju dessutom reflexad med råge från alla håll!
Rekommenderas 🙂