Glad första advent på er! Idag vill jag förstås visa min fina adventsgran.

När jag skulle pynta den var jag väldigt inspirerad av den här fina bilden från Digitalt Museum. En bordsgran från tidigt 1900-tal, stående på en piedestal. Så fin med flaggorna, kottarna och smällkaramellerna.

Men det som verkligen fångade min blick var morotsknippena i granen. Totalt oväntat och väldigt kul. Jag vet ju att pynt förr kunde utgöras av grönsaksimitationer – som till exempel marsipankonfekt som liknade blomkålshuvuden, äpplen eller rotsaker. Men tydligen kunde också julgransdekorationerna göra det. Så jag bestämde mig för att försöka mig på något liknande.

Hittade både orange och grönt silkespapper som var perfekt i nyansen.

Jag la det orangea pappret dubbelt och klippte ut en halvmåne, som sedan snurrades till en stut och vars skarvar limmades ihop med panokitt. För att struten inte skulle bli så vek stoppade jag ner lite papper inuti den. Sedan vek jag grönt silkespapper till ett långt dragspel, likt hur man gör smällkarameller. Och så klippte jag dragspelet och skakade ut kruset.

Sedan satte jag lite lim inuti moroten, tryckte ner blasten och skruvade åt. Gjorde därefter morotsknippen med lite ståltråd och hängde upp i granen. Blev så rart!

Årets adventsgran är större än på länge och når nästan upp till taket, där den står på skänken. Den doftar härligt av skog och sprider stämning till hela huset.

I granen hängde jag även små papperspynt av kräpp jag skapat inspirerad av andra gamla modeller. Och små kristyrer som jag skapat efter Skansens förlaga. De är så fina för att kristyren är så delikat och gjord i flera lager, med en tunn spets.

Några flaggor satte jag dock inte dit eftersom vår stora gran ändå alltid är full av flaggspel.

Den lilla foten står på en tennbricka så att inte skänken förstörs av utspillt vatten. Viktig detalj.

Nu ska jag laga middag och sedan tänkte jag åka på dagens andra gudstjänst. Har suttit i gungstolen och värmt mig en lång stund, efter att ha varit på julskyltning med två av barnen, efter morgonens scoutgudstjänst. En synnerligen fin söndag!

Här kan du se en hel kavalkad av gamla adventsgranar