Jag är så förtvivlad över nyhetsläget. Både över vad som sker – men också över vad som sker men inte rapporteras därför att det bara verkar finnas utrymme för en eller två katastrofer i vårt medvetande samtidigt. Det hemska som händer i Ukraina och Gaza har till exempel gjort katastrofen i Sudan helt osynlig.

Foto: Niclas Hammarström
Men där pågår nu ett inbördeskrig som lett fram till världens största humanitära katastrof. Det brutala kriget har tvingat miljoner familjer på flykt och många lider av svält. Sjukdomar sprids när rent vatten saknas och 30 miljoner människor är i behov av hjälp för att överleva.
Några som dock har koll på kriszonerna, oavsett vad som uppmärksammas i media, det är Läkarmissionen. De har funnits på plats i Sudan sedan 1989 och är en av få organisationer som fortfarande är kvar och arbetar i hela landet.

Jag minns mina möten med undernärda barn under svältkatastrofen i Malawi 2016. Tvååringar som inte lärt sig att gå, som inte ens orkade försöka prata utan bara apatiskt stirrade ut i luften. För trötta och för hungriga för att ens kunna gråta. Men i Malawi var det i alla fall inte krig som det just nu är i Sudan.
Att vara månadsgivare är ett sätt att i någon mån försöka bidra till en bättre värd. Ge resurser till de som är på plats och gör vad de kan för att hjälpa människorna där. Jag är stolt månadsgivare till Läkarmissionen sedan många år. Och om du också är med och bidrar så kan det kanske vara fint att veta vad Läkarmissionen just nu gör i Sudan:
- Mat. Läkarmissionen distribuerar baslivsmedel, spannmål och frön, med fokus på barn och kvinnor.
- Vatten. Läkarmissionen leder arbetet med tillgång till rent vatten, sanitet och hygien
- Trygghet. Både förebyggande insatser och skydd mot det utbredda sexuella våldet.
- Skola. Barn får möjlighet till undervisning, Läkarmissioenn delar ut skolkit och utbildar lärare.

Jag hoppas att du som läser det här också ska vilja bli månadsgivare och ge hopp om en bättre framtid för de mest utsatta människorna!

Just nu har vi en extra generös gåva till dig som väljer att bli månadsgivare för Läkarmissionen. Du får både Hemmets Almanacka 2026 och Claras Kakbok som premie när du ger 90 kronor eller mer i månaden. Som ett tack för ditt beslut. Här anmäler du dig!











18 svar
Hej!
Har också anmält mig via länken och pengar dras, men inte sett skymten av några böcker än så länge.
Hör av dig till Läkarmissionen 🤗 så fixar de saken på en gång!
Dagen efter kommentaren här kom de underbara böckerna i brevlådan! Tack för att du och Läkarmissionen hjälps åt, hade faktiskt inte en tanke på månadsgivande till dom innan detta!
Hej!
Jag anmälde mig via din länk men jag har inte sett till några böcker.
Har jag gjort något fel, måntro?
Mvh
Elin
Jag gick med ikväll, kom och tänka på hur jäkla bra vi har det i Sverige och hur vansinnigt dåligt det är i stora delar av världen samt hur bra vi svenskar är på att gnälla om allt som är självklart för oss. T ex vara med i en fackförening: ”det är dyrt och man får aldrig nån hjälp”. ”I flera länder blir man fängslad, får böter och t o m dödad om man organiserar sig fackligt. ”Jag orkar inte gå och rösta, det blir inte som jag vill ändå” Stora delar av världen är mer eller mindre diktatoriska, finns bara ett parti att rösta på, eller man kan bli dödad om man gör sin röst hörd!
Jag jobbar själv inom vården och ser med fasa på att nu börjar hemförlossningar bli på modet, men för all del låt oss gå tillbaka till 1800-talet med alla problem det medförde.
Eller anti-vaxxare och abortmotståndare som vinner mark i (än så länge bara) amerikanska marker. Blir mer eller mindre galen på dylika dumheter! Ta t ex sudaneser (med tanke på läkarmissionens arbete) , de skulle gladeligen gå och rösta, gå med i fackförbund, föda på sjukhus, vaccinera sina barn samt göra abort om de bara hade möjlighet (och behov av det). Men nu kämpar dom för att ens få rent vatten och mat på bordet för dagen!
I alla fall, lång kommentar om att jag fr o m nu är givare till Läkarmissionens viktiga arbete!
Fast det är väl inte HÄNDELSERNA i Gaza och Ukraina som åsidosatt katastrofen i Sudan utan rapporteringen? Så vitt jag vet har läget i Sudan varit lika illa under hela gazakriget mot Israel och rysslandskriget mot Ukraina. Hur som, tur för Sudan att de får lite uppmärksamhet nu också. Klart man ska (fortsätta) bidra till Sudan!
Läser till lärare och i veckan lämnade jag in en kortfattad analys av kriget i Sudan ur ett globalt perspektiv. Det finns flera länder som på olika sätt utnyttjar landets naturresurser i utbyte mot bland annat teknologi och vapen som gödslar kriget. Eftersom västvärlden underrapporterat och konflikten kan pågå i medieskugga kan vidriga händelser pågå medan frivilligorganisationer försöker med all sin makt vända uppmärksamheten till det som sker.
Med det sagt: vi är globala så länge det gynnar oss. När det blir jobbigt fokuserar vi på eländet som pågår i geografisk närhet och vänder ryggen till andra. Sen får vi en chock när vi ser hur mäktiga länder tagit över delar av andra kontinenter medan vi vände fokus åt ett annat håll.
Har flera gånger tänkt bli månadsgivare och fick äntligen gjort det nu. Uppskattar ditt engagemang i sociala frågor mycket, det berikar bloggen, önskar ännu mer av det 🙂 ha ett fortsatt fint höstlov 🍂 kram
Självklart blir jag månadsgivare med en sån generös gåva. ❤️
Tack Clara för detta inlägg !
jag uppskattar att du som med din personlighet och sociala plattform genom detta samarbete lyfter vår blick till att uppmärksamma krigsnöd
i andra länder som drabbar civilbefolkning ofattbart grymt och är resultat av vapenhandel mellan andra länder i jakt efter olja och mineraler.
Tack Tove och Camilla för era kommentarer med referenser!
Finns det något annat sätt att bli månadsgivare på än via länken? Jag kanske är överdrivet försiktig och misstänksam av mig, men jag vet inte riktigt vad jag går med på när Bank-id vill att jag ska ge ”Brite” tillgång till att hämta information om mina bank-konton… Vill gärna bli månadsgivare, men hade hellre sett att man kanske kunde fylla i ett nr för bankkonto manuellt (alternativt mer information om vad man går med om man godkänner med bank-id).
Jag gick in i Läkarmissionens gåvoshop istället för att följa länken i inlägget och kunde där skänka en engångssumma riktat till Sudan, med betalning via Swish. Då behöver man bara lämna sin mailadress (obligatoriskt även om man trycker i att man vill vara anonym, men för den goda sakens skull så). Ett tips om man vill skänka utan att lämna ut person- och kontouppgifter, eller godkänna något man inte känner sig bekväm med.
Så bra att du lyfter detta!
Bra inlägg! Och bra att regeringen i år ger överlägset högst bistånd av alla krisområden till just Sudan. Så för regeringen är Sudan inte osynligt.
https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2025/09/sverige-starker-det-humanitara-stodet-med-775-miljoner-kronor/
Igår pratade de om Sudan på lunchekot. Fruktanvärt!
https://www.sverigesradio.se/artikel/mona-ismail-jama-de-har-gatt-fran-hus-till-hus-och-dodat-civila
Vilket bra annonssamarbete! Solidaritet med de som har det värst är så viktigt i dessa tider.
Som förskollärare värnar jag om alla barn, men är inte månadsgivare någonstans, utan ger en slant när det känns angeläget.
Till exempel såsom till UNICEF, Rädda barnen, Läkare utan gränser och Röda Korset.
Min och makens Fars Dags-present till våra pappor, båda 80+, blir UNICEFs Pappa-paket.
Å ikväll fick Läkarmissionen för första gången en slant som motsvarar ungefär fem månaders belopp som regelbunden givare. Jag lär återkomma.
Tack för att du påminner om angelägna situationer i världen.
Fantastiskt 👏❤️