Det är hemskt att resa ifrån sina vänner. Men det är skönt att komma hem. Jag är ingen äventyrlig människa. Jag gillar hemma mest.
Jag inbillar mig ibland – när jag hör om andra människors äventyr – att jag också vill ut på äventyr. Fast jag vet att den främsta anledningen till det är att det då blir ännu skönare att komma hem igen. Det bästa med den höst jag spenderade på luffen i Indien var faktiskt att komma hem till vardagen. Till mamma och pappa.
Jag är otroligt hemmakär. Har alltid varit. Och får jag välja så reser jag helst till ställen jag redan har besökt hundra gånger. Eller hem till en vän eller släkting där jag kan känna mig trygg. Jag har ett mycket litet behov av att se nya ställen. Knäppt men sant. Och kanske är det tråkigt och mesigt och lite töntigt. Men det är sån jag är.














28 svar
Jag är precis likadan! Alla i min ålder verkar vilja studera eller jobba utomlands. Jag brukar få konstiga blickar när jag säger att det inte är något som intresserar mig. Hemma bäst <3
Lite kul, jag tänkte fråga om du precis som jag är kräfta, men jag såg att Maria här ovan redan frågat det 🙂
Ha det bra! Kramar
Åh,det är som om det var mina ord,hemma är verkligen bäst.Att hälsa på vänner som bor kors och tvärs över landet är himla trevligt,men sen vill jag hem igen.Din blogg är kanonfin.
Jag instämmer! Längtar hem precis hela tiden när jag är i Göteborg. Hemma i skogen i Värmland rövar folk dessutom inte bort en så man hittas död vid spårvagnshållplatsen. Det enda jag är rädd för är när älgarna brölar i mörkret när jag ska hämta ved.
Provade att baka ditt morotsbröd i söndags förresten, så jäkla gött! Höll på att storkna vid frukosten eftersom jag tog min vanliga ”fluffiga-luft-bröd-portion”. Länkade hit!
Jag känner precis likadant. Ibland är det kul att se nytt, men tryggheten i nåt välbekant överträffar det mesta.
sådär känner jag med!
Hej Gumman, nu har jag hittat hit! Så nu är de dags att kommentera ikapp lite. 1. Vilket underbart vackert bröllop din vän hade! 2. Jag älskar också trygghet och att vara hemma. Jag och krille har åkt till Parga (Grekland) 4 år i rad 3. Jag vet att du är grym. Man är bara grym om man är äkta och det är du till 110%. Ingen är perfekt för det finns inget som är ”perfekt”. Att vara perfekt på modern svenska är att vara ett skal. En yta för allmänheten, men ett liv i tomhet. Tack för att du aldrig slutar blogga för det glädjer mig varjedag!
Det är jättetöntigt och det är just det som gör det så coolt ju!
Det är jättetöntigt och det är just det som gör det så coolt ju.
Mm, hemma är bäst! 🙂 Ibland kan det va skönt att komma bort ett tag men det är alltid lika härligt att vara hemma igen. Jag flyttade nyligen till en ny stad för att börja plugga, och de första veckorna har varit ganska jobbiga eftersom allt är så nytt och obekant. Men nu börjar jag bo in mig och det känns lite som hemma i alla fall… 🙂
Din nya blogg är jättefin förresten!
Åh jag är precis likadan, så fort jag bokat en resa, även om det bara gäller två tre mil, så får jag alltid lite ångest. Jag vet ju ändå innerst inne att jag hellre vill vara hemma.Där jag vet var allt finns och man inte behöver spola i kranen när man går på toa!
Vackra bilder, illustrerar vår vackraste årstid (enligt mig) HÖSTEN!! 🙂
Tror att alla är som du =) Och jag med…en typisk kräfta. (Vilket stjärntecken är du?) Hör gärna andra berätta om äventyrliga resor, men längtar inte efter det själv.
Vad skönt att höra att fler är som jag 🙂
Jag har ingen längtan till att ge mig ut o resa runt och man känner sig så tråkig..är inte äventyrlig alls och trivs bäst hemma…
Haha, det är så underbart att läsa det du skriver för det skulle lika gärna vara mig själv du beskriver :p
Det är lite tabu idag att inte vilja backpacka runt världen eller slänga sig över första bästa jobb utomlands. Jag älskar att resa, men bara korta perioder. 2-3 veckor max. Sen älskar jag att komma hem. Och jag älskar att vara hemma, själv. Och bara vara. Bland mina böcker och filtar och bekanta saker. Och ibland drömmer jag om ett jobb i NY men samtidigt älskar jag att ha nära till vänner och familj och att känna min egen stad utan och innan. There is no place like home!
Jag är så otroligt intresserad av konst och arkitektur från sekelskiftet 1900, så därför ger det mig så mycket att då och då åka ner till europa och titta på den här konsten. Hemma är underbart också! Och utflykter i hemmatrakterna.
Det er ikke så ofte jeg kommenterer hos deg, men jeg leser bloggen din flere ganger i uken, og det føles så bra! 🙂 Fine bilder og en god stemning, masse kos uten at det blir falskt. Det er vanskelig å finne balansegangen mellom positivt og negativt, for samtidig som de mest negative tingene gjerne er dem en ikke vil vise frem på en blogg, så vil en jo ikke gi inntrykk av at alt bare er fryd og gammen heller. For det er det ikke for noen av oss. Jeg synes du er flink til å ta med begge deler. Bare så det er sagt.
Dina foton är heeeeeelt fantastiska, ibland glömmer jag läsa dn text för bilderna är så vackra =)
Eftersom jag inte har fått svar på frågan, ställer jag den igen:
varför har du bytt slogan på bloggen och tagit bort ”the kristet, fashionistiska, feministiska”?
Jag känner igen mig själv där också faktiskt ja. Känner lite pressen på att göra massa häftiga saker och längta bort från lilla sverige och så. Men, man behöver inte det va?
Förövrigt gillar jag ditt hemma också. Hade jag haft det så fint som du har hade jag nog velat stanna där jämt också 🙂
Jag hoppas att jag också kommer känna så en dag…i alla fall lite. Jag är mer en sån som längtar överallt.
Jag är precis likadan. Och får ständigt höra från äventyrliga, ressugna vänner att ”ska du inte göra något annat? Något roligare?” Vet ju var jag trivs bäst så jag håller fast vid det. 🙂
himla fint sagt. att kunna rymma hem en årstid som denna är himla underskattat!
fin blogg också!
Haha, kul att höra – trodde ingen kunde vara mer hemmakär än jag… Jag blir liksom lika glad varje dag när jag kommer hem, efter jobbet en vanlig himla måndag till och med. Glad i hela kroppen. Älskar hemma! /Ebba, Svt.se/ebbasblogg
Fina bilder!
Måste bara säga att din nya blogg är otroligt fin! Det känns tryggt att komma hit, som när man kommer hem till en gammal vän. Himla fint.
Det är så skönt att du skriver så för då blir det liksom lite lättare för mig att vara hemmanalle jag med. Kärlek!
Jag är precis likadan, haha! Mycket skönare att åka hem till nära vänner och kända mysiga platser än att åka ut på nya äventyr. Efter några dagar längtar jag ändå hem till min trygga vrå igen 🙂 Så roligt att du också är sån, Clara!