
Idag stämplar jag ett par hundra påsar till vår gårdsbutik Marstorps Mat med vår logga. En liten del i förberedelserna för nästa helg, lördagen den 8e augusti när vi öppnar gårdsbutiken.

Jag är så himla stolt över att ha en del i den här gårdsbutiken. Över det Jakob och Albin har byggt upp på bara två år och över det vi försöker göra med jorden här. Att vara småskalig grönsaksodlare är inte helt enkelt – speciellt inte denna eländiga odlingssommar. Men på något vis går det – till och med bra! Och Ulrika har kämpat på och byggnadsvårdsmässigt renoverat soldattorpet som vi har gårdsbutiken inrymd i så den har blivit superfin. Det känns med andra ord väldigt roligt att ha premiär nästa helg.
Vi har öppet mellan 11-14 varje lördag i augusti och september och säljer vår skörd. Ren mat från jordiga händer – fem mil utanför Umeå. För vägbeskrivning och nyhetsuppdateringar – följ oss på Facebook eller vår hemsida Marstorps Mat. Eller läs om vår väg till en mer självförsörjande vardag på Albins blogg. Hoppas vi ses där!











13 svar
Åh vill så gärna titta förbi! Jag kommer tillbaka till Umeå i slutet av Augusti och det vore ju så kul att få uppleva eran gårdsbutik på riktigt.
Det låter så fantastiskt att ni kan har möjlighet att både äta o sälja råvaror. Själv så har jag fått kämpa för att ens få fram något till mig själv.
Det har verkligen varit en trälig sommar.
Vi var i närheten tidigare i somras och jag blev så besviken när jag insåg att ni inte öppnade förrän i augusti… Lycka till, jag hoppas få möjlighet att komma och handla en annan gång!
Hej!
Vi driver också gårdsbutik och satt bara härom dagen och pratade om att stämpla egna påsar. Var har ni beställt stämpeln?
Mvh Martina
Googla ”emballagestämpel” så hittar du en drös tillverkare. Vi köpte från Hammargrens Stämplar men jag vet inte om de är bättre eller sämre än någon annan.
Hej Clara, detta handlar inte om inlägget men jag skriver till dig för att du varit i en liknande situation och för att jag inte har någon annan att prata med om detta. Det är så att min pappa gick bort för några månader sedan. I början respekterade vänner att jag inte orkade ses men efter ca tre veckor började alla höra av sig som vanligt. Jag känner att jag inte får tid att sörja och att jag inte orkar med att umgås så ofta. Får en klump i magen om jag lovar att träffas och gör det sedan bara för att jag känner mig tvungen. Ingen nämner heller längre min sorg eller undrar hur det är, utan vissa verkar tro att det är bra nu när det i själva verket är värre än det var från början. Hur nu det är möjligt.
Vad gör man? Hur gjorde du? Det känns som att folk inte förstår att man kan vara såhär ledsen trots att flera veckor gått. Och en fråga till, NÄR blir det bättre? Alla pratar om ett år, men för mig känns det som alldeles för kort tid.. Jag bävar redan inför julen 🙁
Jag har själv förlorat båda föräldrar och jag tycker ett år stämmer ganska bra, då har man upplevt de flesta situationer då man mötte personen som är borta. Julen var svår för mig när mamma dött, hon älskade julen och det var hennes högtid, med pappa var det mer älgjakten och vasaloppet som drog upp känslor, än idag är vasaloppet en vemodig tillställning för mig. Jag tror inte att dina vänner tror att du sörjt färdigt men att de vill hjälpa dig att komma tillbaka till det vanliga livet nu. Du verkar vara typen som gräver ned dig i sorg, jag är mer typen som vill ordna upp livet så det blir som vanligt så fort som möjligt. Det finns fördelar och nackdelar med båda typerna, det viktiga är att man vågar sörja. Även om det känns jobbigt i början så försök dina vänners kontakt som omsorg men orkar du inte umgås så säg detta och säg gärna till dem vilken typ av kontakt som känns ok tex mejl, telefon, facebook och ge dem en kontaktyta som känns ok för dig. Sedan så tror jag att även om det känns jobbigt för dig att det är bra för dig att träffa dina vänner ibland även om du inte orkar varje gång någon frågar. Utmaningen för dig då du verkar sörja rätt intensivt är att våga leva det vanliga livet som finns utanför din sorgbubbla och för folk som mig som gärna just dras till det vanliga livet att ge sig själv just det där utrymmet att hantera de sorgliga känslorna.
Sedan saknar man alltid sina föräldrar när de dött, den sorgen dör aldrig men den blir mindre intensiv och även om det inte känns så nu så har du goda chanser att bygga upp ett liv utan den personen igen. Det kommer inte bli som det varit tidigare och det är viktigt att inse detta och sörja detta men livet blir normalt igen om man tillåter det att bli det.
Förlåt om jag låter väldigt förmanande men detta är vad som hjälpt mig.
”Roligt” att höra att det inte bara är mina rabatter som inte ser så glada ut….
Lycka till nästa lördag!
Det verkar så roligt!!! FIN stämpel med loggan!!
Er butik verkar helt fantastisk, önskar att jag kunde besöka den. Och den där stämpeln var ju helt underbar!
vilken dröm få ha en del i en gårdhandel!! fina påsar!
Kull bor tyvärr i storstan!
Finna logga!
Vad roligt! Hade gärna stannat om jag hade vägarna förbi. Kan tipsa om att det finns en bra app som listar gårdsbutiker runt om i Sverige, kommer inte precis ihåg var den hette men typ ”gårdsbutiker”. Har ni registrerat er där?