
Jag lider av svår kläd-fomo på sommaren. Jag går hela långa året och väntar på att få använda den där kjolen utan strumpbyxor, de där klackarna med öppen tå och den där tunna, slinkiga blusen i ett material som kyler… Och varje gång jag ska göra någonting extra kul på sommaren så känner jag ett inre krav att liksom beta av listan med väntande saker som bara kan användas under högsommaren, när stjärnorna står rätt. Trots att jag kanske har feeling för någonting helt annat just den dagen.
Det här är särskilt kännbart när man bor i den del av landet som täcks av snö vintertid. För då är det så många skor som helt enkelt inte går att bära. Bara på grund av snön och halkan. Min syster i Borås har ju betydligt längre säsong för allehanda lågskor. Och så har hon gjort det smarta valet att ha en skogarderob på jobbet, så att hon alltid kan ha en chic skomodell, oavsett väder.

Så med det sagt hade jag inte alls lust att klä på mig just denna outfit när jag gick ut med tjejerna i tisdags. Hade lust till byxor – men eftersom det var hyfsat varmt, benen var hyfsat bruna och mina klackar inte vädrats så mycket senaste veckorna så var det bara att dra på mig det somrigaste jag kunde hitta!
Är det någon fler som känner igen sig i den här logiken? Kläd-fomon?

Nå det blev ju bra ändå och jag hade väldigt kul i min färgglada outfit. Som jag därmed med gott samvete kan bocka av från klädlistan.
Jeanskjolen från Åhlens har använts flitigt i sommar. Kavajen och skorna är från Sézane och toppen, väskan och örhängena är loppisfynd.












One Response
Bor i din systers del av landet, men känner ändå igen mig i det du beskriver! Just detta att man ibland väljer kläder som ”måste” användas, snarare än det man känner sig mest bekväm med, bara för att det är varmt nog under så få tillfällen.