Jag Àlskar julen och jag Àlskar att julpyssla. DÀrför tÀnkte jag visa er nÄgra av mina enkla julpyssel man kan göra av saker man hittar i naturen. Julen behöver inte vara dyr. HÄll till godo!
Fina kottar Àr enkelt att fixa. LÀgg dem varmt och torrt i nÄgra dagar (tex ovanpÄ ett element) sÄ böjer de ut sig och blir stora. MÄla dem med valfri fÀrg och anvÀnd för att dekorera julgrupper eller hÀnga i julgranen.
En tjusig adventsljusstake gör man av smÄ terrakottakrukor. Den patinerade looken uppnÄs genom att blanda fil och lite vit mÄlarfÀrg och dutta pÄ krukan. Torka sedan försiktigt av med en hushÄllspapper ifall det blivit för mycket. PÄ botten av krukan kan man limma fast ljushÄllare som sÀljs i hobbyaffÀrer, dÄ stÄr ljuset stadigt. Budgetvarianten gör man genom att knyckla lite tidningspapper och trycka ner ljuset i. Dekorera med mossa, stenar, kottar, glitter och vackra snören. Obs! LÀmna aldrig dessa ljus utan uppsikt dÄ mossa Àr lÀttantÀndlig. AnvÀnd gÀrna sjÀlvslÀckande ljus som en extra sÀkerhet
Trots att snittblommor frÄn trÀdgÄrden Àr ett minne blott kan man faktiskt göra mÄnga vackra vinterbuketter. Ett rejÀlt knippe avlövat blÄbÀrsris blir tjusigt i en vas. Man kan ocksÄ knyta det till en fin krans. AnvÀnd alltid en sekatör nÀr du ska plocka blÄbÀrsris, sÄ att du inte drar upp det med rötterna.
Ljuslyktor av kronÀrtskockor Àr fint att duka med. SkÀr dem platta i botten och gröp ett litet hÄl dÀr ljuset kan stickas ner
Pryd huset med julkransar. För att göra en sÄdan behöver man en stabil stÄltrÄdsstomme, nÄgra meter tunn stÄlstrÄd ( eller björntrÄd) samt en avbitartÄng. Om man vill kan man göra stommen grövre genom att vira tidningspapper kring den. DÄ gÄr det Ät mindre ris. Gör smÄ buketter av granris, eller som hÀr, lingonris och bind fast dem med stÄltrÄd sÄ att de överlappar varandra. Stoppa fast nÄgra kvistar smÀllbÀr och hÀng ett Àpple pÄ trÄd i mitten.
LÄt kransen pryda vÀggen eller lÀgg pÄ ett fat och placera apelsiner och röda julÀpplen i mitten.
Klipp lite granris eller lummer och stick fast som dekoration i till exempel en kristallkrona. Blir extra vackert tillsammans med rönnbÀr pÄ trÄd.
Ăpplerpotpurri gör du genom att skiva nĂ„gra  Àpplen tunt och lĂ€gga pĂ„ bakplĂ„tspapper. LĂ„t Ă€pplena lufttorka i nĂ„gra dagar. För att de inte ska missfĂ€rgas kan de penslas med citron. HĂ€ll sedan Ă€pplena i en vacker skĂ„l och strö över lite mald kanel och stick ner nĂ„gra kanelstĂ€nger. Doftar jul!
Apelsiner fulla med nejlikor Àr ett vackert stilleben och doftar dessutom ljuvligt. Slösa gÀrna med nejlikor, ju fler desto bÀttre eftersom att kryddan har en konserverande effekt pÄ apelsinerna
Att ge frukt och granris ett frostigt utseende Ă€r bĂ„de roligt och enkelt. Men skippa snöspray â det miljövĂ€nliga sĂ€ttet att frosta Ă€r genom att pensla Ă€ggvita och sedan doppa i florsocker blandat med vanligt socker. LĂ„t torka och hantera sedan försiktigt.
30 svar
Tjusigt! Men hur gör du de vackra pappersstjÀrnorna? Jag hittade ett gÀng sÄna hos mina farförÀldrar och skulle vilja göra fler!
Äh, sÄ fint och juligt! nu kliar det i fingrarna!
à h vad mycket fina och juliga tips, tack! Du mÄste ha det finaste pyntade huset av alla!
vilka roliga pysseltips, jag som Àlskar att pyssla och vara kreativ. DÀrav Àr julen min favorittid, dÄ kan jag pyssla som tusan.
du Àr helt fantastiskt duktig!!du inspirerar mig!
Ă h vilka vackra julbilder! đ
Äh sÄ fint!
Ă h. Detta var det finaste av alla pysseltips nĂ„gonsin. Vad gott det mĂ„ste lukta hemma hos dig nu. Vilken idĂ© med kronĂ€rtskockan! Jag Ă€lskar ocksĂ„ terrakottakrukor som fĂ„r bo ute i ruskigt vĂ€der sĂ„ att de blir vackert flĂ€ckiga. Och om jag köper nya sĂ„ fĂ„r man alltid rabatt om de har âfula flĂ€ckarâ. Det Ă€r bra. Ditt tidigare inlĂ€gg Ă€r ocksĂ„ vĂ€ldigt bra. HĂ„ller fullt med dig. Cosmoploitan Ă€r bajs. Har förvisso bara lĂ€st den en gĂ„ng hos frisören, men Ă€ndĂ„. Det fanns liksom inget vettigt att lĂ€sa, man bara blĂ€ddrade igenom den. Brukar inte lĂ€sa modemagasin just av den anledningen, det finns ju bloggar att inspireras av istĂ€llet. Som Din.
Vilket hÀrligt julpyssel!
Den dÀr vÄgen var ju helt underbar!
gillar coksĂ„ kronĂ€rtskockan!! och vill rĂ€cka upp ett varningens finger gĂ€llande lummer – nĂ„gra arter Ă€r pĂ„ vissa stĂ€llen i sverige hotklassad (“fridlyst” fast det Ă€r eg inte samma sak), för att de vĂ€xer lĂ„ngsamt bland annat. sĂ„ man kan undvika att bĂ„de köpa och plocka. om man vet att lummern inte Ă€r hotklassad tycker jag man ska plocka, för lummer Ă€r sĂ„ himla fint, men plocka dĂ„ inte allt frĂ„n en och samma plats sĂ„ de inte kan komma tillbaka… //Sign. Naturmupp
JÀttefint och vÀldigt inspirerande! Jag vill ocksÄ julpyssla, baka och slÄ in julklappa nu. Julen Àr ljuvlig!
à h, det dÀr med notpapper var en fin ide!
Ska riva huset och leta runt lite och se vad jag hittar!
Tack för alla fina tips vackra clara! HÀlsa norrland!
Ă , kransen me snĂžbĂŠr og eple var kjempefin! Og jeg har jo masse tĂžrkete rognebĂŠr jeg kan bruke! Hmm. Kanskje jeg finner en krok der det er plass til mer pynt her hjemme…
Mycket snygga saker du har pysslat till
men underbara clara! notpapper idén jag lÄna direkt!
JĂ€ttemycket fint! Jag gillade verkligen struten, och grankvist-dekorationerna, och adventsljusstaken … Mja, det mesta faktiskt đ
vad fint du har gjort det! det Àr sÄ mysigt pÄ vintern med allt pyssel och julbak. du har sÄn personlig och fin stil, jag blir alltid sÄ inspirerad av dina outfits och vackra bilder.
MÄnga inspirerande bilder. Men att köra budgetvariant med tidningspapper under brinnande ljus kÀnns onödigt vÄghalsigt. Kul att man kan frosta med saker man har köksskÄpet. P.s egentligen fÄr man vÀl inte bara gÄ ut i skogen o ta ris av diverse slag, enligt allemansrÀtten o lagar o sÄ.
Wow vilka fina saker du gjort! Jag vill oxĂ„!!!! Din blogg Ă€r riktigt finfin som den godaste pralinen i pĂ„sen…typ:)
jÀklar vad fina grejer du gör, helt otroligt. Du inspirerar verkligen!
Helt underbart julpyssel. Jag kommer lĂ„na lite tips och göra fint hos mig! det riktigt kliar i fingrarna pĂ„ mig nu! đ
Fina pysseltips! Man blir inspirerad :]
Fint hörrdu!
Det Àr sÄ roligt att du Àr sÄ pysslig och bra pÄ att ta vara pÄ saker och ting.
Jag lÀnkar hit i min advents-stÀmningspost, sÄ fÄr man ju alla tips man behöver;)
Hej!
MÄnga bra tips! Det med ett ljus i en kronÀrtskocka var nytt för mig, kul!
SĂ„ vackert! Adventsljusstaken och strutarna Ă€r extra fina đ
Riktigt fint !!!
Har u gjort dem sjÀlv ??
I sÄnna fall GRATTIS du har lyckats =).
sĂ„ fint! Vill ocksĂ„ kunna bo sjĂ€lv och kunna göra sĂ„nt fint o mysigt. Men min kĂ€re mor har inte alls den stilen, sĂ„ det blir inte sĂ„dĂ€r, hemtrevligt hĂ€r đ
Underbara tips, ett till bra tips som Ă€r BRANDSĂKERT Ă€r att istĂ€llet för mossa i de patinerade krukorna (eller sockerkaksfomen, sĂ„ssnipan eller vad man nu tar) hĂ€lla grovsals som har en kĂ€nsla av snö och is, och sticka ner ljus i detta, salt brinner inte, sĂ„ bĂ„de snyggt Ă„ sĂ€kert! Men det Ă€r livsfarligt att ta socker, det brinner dĂ€remot. lĂ„nade ett foto och reklamade din jultidning förresten, hoppas det Ă€r ok. (lĂ€nkade hit + angav fotograf)
Trevlig helg!
Therese – SockenvĂ€gens Söta
Hej!
Upplys gÀrna om att all sorts lummer Àr fridlyst i hela landet (för den vÀxer otroligt sakta).
Skippa helst den importerade med för den lÀr inte vÀxa fortare nÄn annanstans.
SÄ varför dessa bilder/arrangemang?
Det med att man inte fÄr grÀva upp Àr att ta i. Den slÄr rot alleftersom den vÀxer. SÄ för att inte ta med rötter kan man pÄ sin höjd ta nÄgra centimeter.
Den vĂ€xer nĂ„n ynka cm per Ă„r…i bĂ€sta fall.
mvh
LummervÀnnen
CLARA TILL MITZI: Jag vet att lummer Àr fridlyst och det Àr dÀrför jag inte plockar det. Det hÀr Àr vanlig grönmossa som vÀxer i bÀckar och myrar
Hej clara!
Jag ser skillnad pÄ mossa och lummer. Men det stÄr en direkt uppmaning att skada vÀxten i frÄga. Jag citerar:
“Klipp lite granris eller lummer och stick fast som dekoration i till exempel en kristallkrona. Blir extra vackert tillsammans med rönnbĂ€r pĂ„ trĂ„d.”
Mossan har slagit rot nÄn annanstans.
mvh
skarpögd lummervÀn