Efter många dagar själv med barnen och ett hem grisigare än lortens helvete så började jag klättra på väggarna. Av behovet att få göra någonting. Vad som helst! För mig själv! BARA! Jag insåg att jag behövde genomgå en kompis & loppis-kur för att komma till rätta med min sviktande mentala hälsa.

Så jag lämnade storbarnen hos morfar och tog med mig min kompis Elina på en dagstur. Vi styrde kosan mot Olofsfors Bruk. En genuin bruksmiljö några mil söder om Umeå. Med många vackra byggnader att beskåda.

Eftersom mat är en central del av vårt umgänge så började vi med att äta på Kafe Anno 1762. Palt såklart. Viktigt för att kuren ska funka.

Så vackert med boaseringen, pinnstolarna målade i rött och alla små pelargoner.

Ulf chockerades av kärleken

Magisk färgkombination. Eller hur?!

När det blev lite stojigt inne fortsatte vi fikandet i trädgården. Inget stoj fick störa oss i vår behandling. Ulf fick ligga och vädra skinkorna på en filt.

Medan vi fikade.

Och sedan skulle han också prompt fika.

Efter fikat smet vi in på Anettes Byggnadsvård som har så mycket fint. Både antika grejer, linoljefärg och annat man behöver när man renoverar byggnadsvårdsmässigt. Köpte några saker jag ska visa senare. Att shoppa är en viktig beståndsdel i kuren.

Fotade också av några av alla vackra gamla hus. Vackra saker som omväxling till lortens helvete är viktigt.

Det var så underbart att få vara ensamma en hel dag, sitta och prata ostört i bilen och tvärnita för alla loppisskyltar längs vägen. När jag kom till morfar för att hämta barnen hade de fullt upp med att bada vattenspridare. Och min irritationsnivå var nere på noll.

Avrundade sedan kvällen med att ta alla tre barn på IKEA och uträtta ärenden. Och jag blev inte irriterad en enda gång. Då måste man väl ändå betrakta kompis & loppis-kuren som framgångsrik? Rekommenderar den varmt till er alla!