Nu har jag och barnen kommit hem efter ett underbart påsklov i stugan. Vi åkte dit förra fredagen, strax efter sju på morgonen stack vi med fullpackad bil. Och igår kväll kom vi tillbaka hem. Helt mätta på intryck och roligheter!
Brukar köpa med mig en bukett tulpaner eller andra blommor för att göra det lite inbott och trevligt på direkten. På sommaren brukar jag istället plocka en maffig bukett från min egen trädgård och ta med hit. I stugan finns ju inga rabatter att plocka ur. Bara rara små ängsblommor.
Det sista vi gjorde när vi var här i julas och plockade bort pyntet var att sätta fram påskgrejerna istället.
Mormor hade inte så många påskdekorationer – men vi tog fram det som fanns. Några tuppar i trä, fjädrar, små plastägg och häxor i björknäver.
En gul duk och ett par påskägg. Ska komma ihåg att leta påskgrejer på loppis resten av året och samla ihop för att ta med hit. Hade till exempel varit fint med några påskiga bonader i köket.
Påskaftonen inleddes med påskäggsjakt. Jag brukar göra kluriga ledtrådar och rebusar som också kräver att barnen ska hoppa runt mellan rummen på ett ben, krypa eller göra andra fysiska utmaningar. I år fanns dock inte orken så jag nöjde mig med att gömma äggen och sedan ge dem varsin klurig ledtråd.
Bord, duka dig! – till Bertil vars ägg låg gömt i en soppterrin i ett skåp med porslin
Renlighet är en dygd! till Folke vars ägg låg dolt i tvättmaskinens trumma.
Dags att gå ut! – till Uffe vars ägg var nedtryckt i skaftet på en gummistövel inne i garderoben i hallen.
De fick leta ett bra tag för att hitta äggen. Själv fick jag också ett godisägg – helt utan att leta. Jag hade valt ut mina favoriter med omsorg för att fira att fastan var slut.
Påskaftonen var vi alla lite trötta och sega så morgonen inleddes med att vi la pussel. Bland annat mitt eget julpussel Vinterstad! Barnen svor åt mig för att det var alldeles för svårt. Förutom vår familj var också min moster och kusin där och firade med oss. De pusslade på duktigt allesammans.
Peppad påskkille!
Sedan vi fick barn har vi förlagt julmiddag och påskmiddag till någon slags tidig buffé vid typ tvåtiden. Då slipper man laga både lunch och middag den dagen. Och så hinner inte barnen bli så otåliga.
Det blev en oerhört enkel påskbuffe det här året. Köpte färdig sill, delikatessköttbullar, prinskorvar och lax. En enkel lammstek i ugnen, en god sallad, en dressing och några pyntade ägghalvor blev det enda jag gjorde själv.
Man får hålla det lite enkelt i stugan. Enkelt och gott! Köpte för övrigt Abbas Brantevikssill och den var bland det godaste jag ätit i sillväg. Ska genast springa och köpa fler burkar.
Det var nog närmare tio år sedan vi firade påsk här sist och det kändes så mysigt att återigen plocka fram mormors gula påskduk, duka i finrummet och ställa fram kristallglasen. Jag drack ohemula mängder påskmust eftersom jag inte tyckte att jag hann dricka nog med julmust innan det försvann ur butik. Sockerfri Apoterkarnes är toppen!
Vädret under påskhelgen lämnade en hel del att önska. Snö i mängder och jämngrå himmel. Men barnen hade roligt. De har ju så bra kompisar här så de drog ut och fortsatte på snögrottan som de påbörat under jullovet. Bland annat innehåller grottan ett tre meter djupt hål rakt ner. Barnen sågade ut några mindre träd, bröt slanor och snickrade och flätade sedan ihop ett galler som kunde läggas som ett lock ovanpå hålet. Och vips blev det en fängelsehåla som jag inte vågade mig ner i.
Det har åkts skidor också. Här får ni en känsla för snödjupet. När man står på snön så är man 1,5 meter upp i luften och skulle kunna använda det högt sittande fönstret som entre!
Jakob tog barnen på diverse turer runtom i skogarna. Så skönt att bara åka rätt ut.
På kvällarna har vi spelat Chicago och barnen har jobbat med sina rollspelsäventyr och ritat. Här i stugan har de ingen skärm. En välbehövlig avvänjning.
Och jag har läst massor och löst korsord på löpande band – något jag bara gör i stugan.
På påskdagen fyllde Ulf fem. Han väckte oss tidigt och sjasade ner oss i köket för att göra fika och förbereda hans överraskning. Han la sig sedan till rätta i vår säng och sov räv medan Essa fick ligga i hans.
Jag hade sparat några små presenter från kalaset till själva födelsedagen. Mäkta populärt!
Med barn är det för övrigt bara bra om några paket anländer en tid efter själva födelsedagen. Då minskar känslan av antiklimax. Ha alltså aldrig dåligt samvete över en sent skickad present!
I stugan går dagarna sin gilla gång. Förutom att vara ute och härja med sina kompisar, tolka bakom skoter, gräva snögrottor, skida och spela rollspel så kan man läsa ett tjog med Bamsetidningar…
måla, lägga pussel och lyssna på ljudbok.
När påskhelgen passerat slog vädret om och det blev fint!
Jag åkte på mina dagliga skidturer – ensam eller med barnen. Med Essa kämpandes bakom i djupsnön.
Paradis för en hund!
Klockan tolv på dagen i början av april
Klockan tolv på dagen i början av januari. Samma vy. Men som ni ser är detta helt olika årstider!
Försökte inte ens ta oss in i vedboden för där var snön upp till armhålorna på oss.
Ännu ett exempel på olika årstider. För er som inte greppat konceptet, alltså.
Men nu ska jag ge mig. Lovar.
En särdeles härlig dag slog vi följe med våra kompisar och drog över sjön. De på skoter och jag på skidor. Till en ljuvlig solgrop med lä! Där vi satt på renfällar och grillade och snicksnackade i flera timmar.
Barnen blev prickiga av fräknar och jag blev solbränd. En alltigenom perfekt vårvinterdag.
Samt en tuffing i en tuffing.
Sista dagen tog jag en ordentlig genomkörare av köket. Försöker fokusera på att städa ett rum åt gången när vi är här. Sådär grundligt alltså – som man sällan annars hinner med när man bara städar ur för att åka hem. Nu hivade jag ut alla möbler och mattor, dammtorkade överallt och tog bort spindelnät i taket. Sedan såpskurade jag golvet med rivig skurborste och bytte vatten tills färgen gick från smutsbrun till klar och ren. Och tänkte på att Rut skulle vara väldigt stolt och nöjd med mig.
För att fira bedriften gräddade jag och Uffe våfflor. Vi missade ju att uppmärksamma våffeldagen detta år.
-Mamma du låter oss jämt missa alla viktiga högtider! Du gav oss inga våfflor på våffeldagen och du glömde bort att vi skulle rocka sockorna i skolan…
Klagade ett anonymiserat barn på sin arma moder. Otack är världens lön för den pyssliga och omtänksamma mamman som precis gömt påskägg och dekorerat hela huset med fjädrar och ägg. Tänk på barnen i Afrika osv..
Våfflorna blev i alla fall uppskattade.
Färdig våffelmix, köpt hallonsylt och grädde ur en plastbytta. Man måste inte krångla till det.
Allt som allt har vi haft underbara dagar i stugan. Vilsamma, roliga, sportiga. Jag tycker att det känns extra skönt att barnen inte haft någon skärm utan istället lekt ute i timmar varje dag. Bra med sol och frisk luft efter en lång, mörk vinter inomhus. Ja, rena hälsokuren faktiskt!
Jag själv har haft mina stunder när det bubblat till i bröstet av tacksamhet och glädje över att få vara här. Över hur roligt och mysigt och fint det är. Och att till och med få uppleva flera stunder av lyckopirr – det är ju mer än man egentligen kan begära eller förvänta sig av ett vanligt påsklov!
27 svar
Vilka underbara bilder! Mysigt, och fick mig att drömma mig tillbaka till påskar med barnen då de var små.
Så många underbara bilder, trots att en del av era dagar bjöd på trist väder – liksom här. Vår påsk firades också enkelt, och hemma. Något av det bästa med högtiderna är är ju extra ledigt☺️De där extra stunderna man får att koppla av, mysa och umgås (även om det sista bjuder på en del utmaningar hemma hos oss ibland) Trevlig helg på er allihop💛
Vad härligt ni har haft det. Vi fick ju bakslag och vinter igen i Stockholm men kommande vecka ska bli ca 13 plus. Och det hoppas man på. Ha det fint och tack för dina fina bilder.
Kul att vi delar födelsedag Ulf 🙂 Så fint ni haft det! Älskar verkligen hur hemtrevlig matplatsen är, ger en lite rys. Verkligen känslan av ett ställe där äldre människor bott, helt underbart ❤
Tack snälla! Ja, visst är det mysigt
Hej ! Kolla hos Rödå Antik där fanns det påsk bonader.
Kul! TÄnkte faktiskt dra dit imorgon så det passar ju perfekt!
min sambo gömmer barnens påskägg och så får dom leta rätt på det med schiffer, dom går i scouterna också och där använder man schiffer. finns ju olika svårighetsgrader beronde på vilken schiffer nyckel man använder.
Vilken rolig idé! Det ska jag minnas till mina scout-ungar nästa år!
Med tanke på de egna barnen låter det fullständigt overkligt med barn som inte bara leker ute i timmar och åker längdskidor frivilligt utan sedan, inomhus, läser, ritar och lyssnar på ljudbok. Som en parallell verklighet.
Precis. Som ett parallellt universum. Våra barn har spelat dator inne hela påsklovet. 9, 13 och 15 år. Vägrar gå ut. Själv har jag solat och grillat.
Det är väl ingen naturlag att barn måste sitta vid en skärm och spela hela påsklovet? Om man begränsar deras skärmtid får de hitta på andra saker 🙂
Vi har försökt. Då blir det mobil eller teve. Men ut går dom inte.
Måste de ha mobil och tv då? Här är ALL skärmtid begränsad. Tv, mobil och dator. Inte för att det är dåligt i sig – utan för att det med för mycket skärmtid inte finns utrymme för andra viktiga saker. Som lek, rörelse, kompisar etc. Jag fattar att det kanske låter hårt – men jag tänker på skärm som jag tänker på godis. Det måste vara måtta med allt. Och barn har inte konsekvenstänk eller mognad nog att själv avgöra mängden de konsumerar. Det har ju knappt vi vuxna heller!
Men varför sa ni inte till dem att se skulle gå ut? Om ni vill att de ska gå ut alltså?
På finska och anammat till finlandssvenskan finns ordet ”kuri” som på svenska kanske bäst motsvaras av pli. Men pli låter lite mesigt, ha pli på barnen/ ha kuri på barnen, finns en liten nyansskillnad. Man har också kuri på hunden osv. Jag tror i grund och botten att det är kuri på de här barnen och att de vet att det är så här och ingen idé att opponera sig. Sen behövs kanske mindre kuri om man har nåt kul att erbjuda, ingen skulle väl ligga på hotellet om familjen var på gröna Lund liksom.
Jo vet du! Våra barn ligger hellre på hotellet! Dom vill inte ens åka på semester, så vi blir fast hemma hela somrar. Alltså dom vägrar.
Jättetrist. Jag beklagar!
Skrattar lite när jag läser, men med medkänsla!
❤️❤️
Hi Clara, this all sounds so nice. We skipped Easter because we don’t have a kitchen right now but next weekend we will have a late Easter with the children and grandchildren. I will decorate for Easter and we will have a nice brunch. Tomorrow they will set the new kitchen and the following days I will have a lot of cleaning to do. Also putting back all the kitchenstuff back where it belongs. But than I can prepare for Easterbrunch.
Hej! Det ser ju helt underbart ut och så härligt med snö. Nu kommer en dum fråga från en Skåning. Jag försöker förställa mig men förstår verkligen inte hur man kommer fram med bilen till stugan när det är så mycket snö. Ser man till så att plogbilen kommer dit först eller hoppar man ur bilen och skottar sig fram till stugan?
Man ber en snäll granne ploga med sin traktor 🤗
Och en annan skåning undrar om ni har rinnande vatten i huset. Eller bara sommartid? För hur hindrar ni det från att frysa när det är så kallt som ni hade det i julas?
Härligt! Rekommenderar en påminnelse om rocka sockarna tidig morgon den 21 mars på telefonen och ställa in årlig upprepning 😄
Våffeldagen o rock sockorna. Åh precis sådär känner jag mig också- om några år lär min son också säga sådär om jag inte hittar något sätt att överlista mig själv så att jag visst inte glömmer bort. Jag tycker du gör en bra jobb Clara- man kan inte komma ihåg allt!
Va underbart med flera stunder av lyckopirr! Känns så fint och hoppfullt att bli påmind om den känslan <3