Nu ska jag berätta hur du gör för att på ett smidigare sätt åka på en vinterutflykt.

Jag har två listor i min telefon. En som heter Vinterutflykt och en som heter Sommarutflykt. Jag skrev dem som stöd till min utmattade hjärna efter att vi upprepade gånger åkt till skidbacken eller stranden med basala delar av packningen hemma.

Men nu kan jag bara kika i listan och pricka för och det är så mycket lättare!

Här är min standardlista för en utflykt på vintern. Typ att vi åker skridskor, längdskidor eller traskar ut i skogen. Den kan justeras inför utflyktens specifika behov, men är en bra grund att utgå ifrån. Så att man inte måste börja från noll varje gång och planera.
Vinterutflykt – packlista
- Något att sitta på. Liggunderlag, renskinn etc
- Ved
- Tändstickor
- Tändpåse paraffin
- Kniv (till att spänta ved och till fika)
- Termos
- Koppar
- Vattenflaska
- Ev bestick
- Toapappersrulle (för all sorts nödighet)
- Grillhalster (om vi ska grilla)
- Plåster (så man inte måste avbryta direkt någon får skavsår)
- Extra par varma strumpor som passar valfri i familjen
- Pannlampa
- Korv & bröd
- Ketchup, senap, rostad lök
- Mjölk i flaska till kaffe
- Mjukt bröd
- Något litet sött. Tex marschmallow eller singoallakex.
- Specifik utrustning som krävs för tillfället. Skidor, stavar, pjäxor, skydd, hjälmar och skridskor.
Och här finns en lista för hur du över huvud taget får med dig familjen på utflykt!












20 svar
Älskar sånt här! Tack för påminnelsen, ska genast gå och packa om min utflykt påse.
Förresten, jag tänkte investera i en dunkappa. Din ser himla fin ut (ääälskar färgen!), vart har du köpt den?
Bra tips med färdig packningslista. Jag har tagit det ett steg längre med en väska som redan är färdigpackad för utflykter. I den har jag alltid, sittunderlag, tändare, tändpåse, kniv, sporks, vikbara koppar, toapper, ihopfällbara grillpinnar med mer. Det end jag behöver packa ner sen är mat och dryck. Och jag slipper få ett sammanbrott i farstun!
Tog mig och barnen ut på grillning idag med detta inlägg som inspiration
Så bra med en lista, mycket enklare att ta sig ut då. Tack. Orkar du så gör gärna fler listor för alla de där tillfällena i livet när man behöver lite komihåg stöd.
Hej Clara! Det verkar vara någon bugg på din sida, vet inte om det är bara min telefon eller allas? När jag öppnar kommentera-funktionen proppar det upp en grön ruta var jag kan välja hem/överraska mej/Claras recept osv, som täcker nästan hela telefonskärmen. Det här gör det väldigt svårt att kommentera. (Ser annorlunda ut än om jag trycker uppe till höger för att komma till motsvarande ställe).
Samma ruta poppar upp för mig.
Samma här!!
Blir det någon skillnad om ni tömmer cache-minnet? Vet att det krånglat men det borde inte göra det nu!
Jag har samma problem, har rensat cache-minnet men problemet kvarstår tyvärr….
Den gröna rutan täcker helt och gör det omöjligt att läsa kommentarer eller skriva. Jättesynd, går det att åtgärda?
Testa att tömma cacheminnet på din mobil och se om det blir bättre! Buggen ska vara åtgärdad men om du inte tömmer minnet så syns det inte 🤗❤️
Snor denna lista rakt av!!
Apropå ingenting i detta inlägg, men blir det någon julförsäljning på dina fina posters eller nått nytt pussel?
Så bra att ha lista!
Herregud vad snygg du är på bilden med den röda mössan 👌 blir sugen på röd flecce och mössa genast
Perfekt med en sådan lista. Den kopierar jag rakt av.
”Något litet sörr” – då tänker jag bara på mamma Karin i Sunes jul som trollar fram choklad till Håkan, genom att vispa ner några maraboubitar i tekoppen medelst hårkam.
Börjar det inte bli dags att byta till vinterbannern snart förresten? 😉
Mamma Karin var min mamma-förebild innan jag själv fick barn. Nu är det bara att inse att jag mer blev som pappa Rudolf… Underbar scen i alla fall!
Har en likadan lista! Med tillägget soppåse. Blir alltid något kladdigt korvpaket och smutsig disk som man inte vill sätta rakt ner i ryggsäcken.
Har även muurikkapanna (storlek liten, typ 23 cm?), stekspade och olja 🤩 bästa köpet någonsin. Steker frusen pyttipanna, plättar, hamburgerbiffar m.m.
Så bra med listor, speciellt sådana man kan återanvända.
Jag har en lista för packning till resor, med ett speciellt stycke för det som måste packas på morgonen (gosedjur, tandborste, mobiltelefon etc).
Ja, det er SÅ smart og tidsbesparende!