Har ni problem med fisk i din familj kan jag rekommendera detta recept – treåringen älskar det precis som jag och Jakob.

Vi är dåliga på att äta fisk i våran familj – jag skulle kunna skylla på Bertil men i ärligheten namn är det inte hans fel. Vi gillar helt enkelt inte fisk någe vidare. Men fisk är ju nyttig och bra mat så jag har vänt ut och in på mig själv för att hitta recept som funkar.

Kommer tyvärr inte ihåg var jag hittade det men det här är i alla fall min variant. (Andra fiskrecept jag kan rekommendera är mina Norska Fiskekakor och Saffranssoppan med sej). Till det här receptet använder jag torsk men det är viktigt att välja en som är KRAV-märkt. Passa på att köpa några paket om du hittar någon sådan och förvara i frysen för framtida middagar. Eller laga av sej eller kolja istället. Funkar också utmärkt.

Ungsbakad torsk

Portioner

ca 4

Tid

ca 30 minuter

Ingredienser

  • 500 gr torsk

  • 5 gram smör

  • 1-2 tsk paprikapulver

  • 1 dl ströbröd

  • 1 dl hackad persilja

  • 1 1/2 dl lagrad, riven ost

  • Skalet från en ekologisk citron

  • 3 dl gräddfil

Gör så här

  • Om fisken är fryst ska den tinas innan den läggs i en smord ungssäker form.
  • Smält smöret och blanda i paprikapulver, ströbröd, persilja och riven ost.
  • Dela torskblocket i portionsbitar och lägg blandningen över fisken.
  • Baka i ugnen i ca 15 minuter på 200 grader.
  • Tvätta citronen och riv av det yttersta, gula skalet. Blanda med gräddfil, salt och peppar.
  • Servera till den färdiga fisken tillsammans med kokt potatis och lite sallad. Smask!