
Jag utlovade ju receptet pÄ smarriga semlor i gÄrdagens poddavsnitt. Folk som inte gillar semlor brukar klaga pÄ att brödet Àr för torrt och inkrÄmet för sött. Men dÄ har de inte testat mina semlor!
Fyra tips för saftigare semlor:
- Byt ut en tiondel av vetemjölet mot rÄgsikt. Det gör bullarna saftigare
- SmÀlt inte smöret i bullarna utan anvÀnd rumstempererat smör
- Byt ut lite av mjölken i degvÀtskan mot grÀdde.
- Gör din egen mandelmassa – dĂ„ kan du reglera sockerhalten och göra den mindre söt

Jag bakar semlor med vetemjöl special och rĂ„gsikt frĂ„n SaltĂ„ Kvarn. Deras produkter Ă€r alltid ekologiska – frĂ„n Svenska bönder som odlar utan bekĂ€mpningsmedel eller konstgödsel. SpannmĂ„let kallmals i kvarnar vilket gör att mjölet inte utsĂ€tts för nĂ„gon temperaturstegring utan behĂ„ller viktiga smak- och nĂ€ringsĂ€mnen. SaltĂ„ Kvarn tillsĂ€tter inte heller nĂ„gra konstgjorda tillsatser i produkterna – som citronsyra som annars Ă€r vanligt i mjöl.

Men nog om det – hĂ€r kommer vĂ€rsta bĂ€sta receptet pĂ„ semlor!
Mina bÀsta semlor
ca 15 bullar
över 120 minuter inklusive jÀsning
Ingredienser
- Till bullarna
2 dl mjölk
1 dl vispgrÀdde
2 msk hela kardemummakÀrnor
50 gram jÀst för söta degar
1 1/2 dl strösocker
150 gram mjukt smör
1 Àgg
- Till fyllningen
200 g SaltÄ kvarn sötmandel
1 1/2 dl socker (addera mer om du vill ha den sötare)
5 dl vispgrÀdde
Florsocker
Gör sÄ hÀr
- HÀll mjölk och grÀdde i en kastrull. Mortla kardemumman och lÄt vÀrmas med mjölken till 37 grader. HÀll över i en degbunken och vispa ut jÀsten. Blanda i socker, smör skuret i tÀrningar och Àgg. TillsÀtt sedan mjöl lite Ät gÄngen och arbeta degen under ca 10 minuter för hand. StÀll under en bakduk och lÄt jÀsa i ca 50 minuter.
- Mixa sötmandeln och sockret i en matberedare med lite vispgrÀdde. Jag gillar grova bitar sÄ jag mixar det inte helt slÀtt. Om du lÄter bli att skÄlla mandeln fÄr mandelmassan mer smak.
- Baka ut degen till femton slÀta bullar. LÄt jÀsa pÄ en plÄt i ytterligare 50 minuter. Pensla sedan med uppvispat Àgg och grÀdda i 200 grader i ca 7 minuter. Ta ut och lÄt kallna pÄ ett galler.
- SkĂ€r locket av bullarna, gröp ur inkrĂ„met och blanda det med mandelmassa och vispgrĂ€dde. Fyll bullarna med smeten. Vispa grĂ€dden, spritsa i bullarna och lĂ€gg pĂ„ locken. Avsluta med att dofta över lite florsocker. Ăt och njut!
Semlor – recept pĂ„ en bra lördag!
Kolla in mina minisemlor med blÄbÀrsfyllning
En underbar pod – Ăr semlor ljuvligt goda eller bara roliga?
27 svar
Hej Clara,
jag har letat pÄ din sida lite, men jag hittar inte det jag letar efter, sÄ nu hamnar kommentaren under dina semlor, förlÄt!
Jag har för mig att du (som jag) tappade en massa hÄr efter dina graviditeter, tog du möjligen nÄt tillskott eller nÄgot liknande för att fÄ det att börja vÀxa igen?
Mvh, hon som snart blir skallig… O.o
Ă h fy vad jobbigt. Lider med dig. Jag hade hĂ„rextensions under 18 mĂ„nader och sedan mĂ„dde hĂ„ret bra igen =) Men det finns kanske nĂ„got bra tillskott – hör med din frisör vettja =) eller kanske hos doktorn? Lycka till
Ja extensions hade varit trevligt, men himla dyrt. Testade att klicka hem ett tillskott frĂ„n apoteket, priorin tror jag att det hette, ska bli intressant att se om det kan hjĂ€lpa! Tack för svaret đ
Hej Clara! Fick inte svar sist du skrev om saltÄ kvarn sÄ provar igen! Hur förhÄller du dig till deras antroposofiska filosofi samt att de Àgs av Vidarstiftelsen? SÄg att du svarade en annan person ang mÀsslingsvaccin men det Àr inte det jag undrar utan mer hur du tÀnker kring deras övergripande filosofi och vÀrldsÄskÄdning.
Jag vet inte om SaltÄ Kvarn kan sÀgas ha en övergripande vÀrldsÄskÄdning? Men om det gÀller antroposoferna sÄ har jag vÀldigt mÄnga vÀnner som Àr antroposofer och jag respekterar deras Äsikter och tro Àven om jag inte delar den i alla bitar.
Fair enough! Tack för bra svar!
Hej!
Jag undrar ocksÄ över detta.
Har sverget til Leila Bakar sitt recept i mange Är, men skal sÄklart teste ut ditt ogsÄ.
Jag bakar mina semlor pĂ„ ungefĂ€r samma sĂ€tt, Torra? Nej knappast, gudomliga? Ja!! Mer semlor Ă„t folket! đ
Jag gillar inte ens semlor sÄ mycket men detta recept med tillhörande tips Mà STE jag testa!!! TACK Clara! <3
mmm sÄ gott med Semlor! Det har jag lÀngtat efter!
Kram
http://www.jagraktuppochner.se
Menar du inte askorbinsyra? Har aldrig sett att citronsyra tillsatts i mjöl
Egen mandelmassa lÄter ju supergott! Det hÀr receptet ska jag prova.
Ă h, jag mĂ„ste baka semlor i helgen đ mums!
SaltĂ„ Kvarns mjöl kommer NĂSTAN alltid frĂ„n svenska bönder iallafall. Kan tycka att en sĂ„n faktor kan bli komplicerad nĂ€r man stĂ„r dĂ€r framför hyllan med alla sina val.
Labans kvarn tycker jag verkar mer sympatisk, Àven dÀr odlar de kravodlat och garanterat allt Àr frÄn Gotland. Som bonus: MYCKET godare mjöl.
Det lÄter sÄ gott! Blev inspirerad av podden och skulle testa men ser att det du skrivit inte Àr detsamma som du sÀger i podden. Saltet saknas och kardemumman Àr dubblerad, stÀmmer det?
Tack för podden! Sett fram emot boken. đ
SÄ gott med semlor! Bor i Norge och Àr inte nöjd med fastelavnsboller med sylt istÀllet för mandelmassan. KÀnner mig lurad. Men lÀrde mig nÄgot nÀr jag lyssnade pÄ podden idag, hÀr har dem nÀmligen karneval pÄ dagis runt den hÀr tiden. Visste inte att det hade gammal förankring. Ser mÄnga superhjÀltar dÄ.
Anledningen till att det Àr karneval vid semmeltid Àr pga att den 40 dagar lÄnga fastan börjar dan efter fettisdagen sÄ dÄ Àr det slut pÄ glÀdjeyttringar och mycket god mat för en lÄng tid framÄt. IstÀllet ska man förbereda sig inför pÄsken dÄ Jesus Kristus dog för oss syndare. Se pÄ Karnevalen i Rio, karnevalen i Gimo, med flera platser dÀr man dansar och klÀr ut sig före fastan. Hur mÄnga som idag fastar i 40 dagar lÄter jag vara osagt. Men i katolska kyrkan fastar man pÄ askonsdagen (dagen efter fettisdagen) och pÄ lÄngfredagen fortfarande.
Massor av kardemumma i bullarna lĂ„ter ju som ett vinnande koncept! Men hur orkar du stĂ„ och pilla ut 2 hela matskedar med kardemummafrön ur kapslarna? Jag brukar ge upp efter en tesked typ… Har du nĂ„t smart knep att dela med dig av kanske? đ Tack för din fina blogg!
Det finns hela kardemummakĂ€rnor att köpa som redan Ă€r uttagna ur kapslarna đ
För mig framstÄr du som en av Sveriges ledande hÄllbarhetsinfluencers. Samtidigt reser du ganska mycket med flyg, bÄde inrikes och utrikes. Hur tÀnker du kring flygresor? LÀste det hÀr nyligen: https://kit.se/2018/01/19/100656/skams-du-for-att-du-flyger-nu-igen/ och det hÀr: http://www.emmasvintage.se/ett-flygfritt-2018-ikea-att-vara-en-blubb-och-heja-er/ Hade varit intressant att höra dina Äsikter nu nÀr det Àr valÄr och allt.
Nej, nej! Byt ut mjölken i bullarna mot vatten! GÀller Àven vid kanelbullebak. Det om nÄgot ger fluffiga, lÀtta bullar.
Ă h men jag vill inte ha fluffiga lĂ€tta bullar! Jag vill ha tunga saftiga bullar nĂ€r jag bakar. BĂ„de semlor men kanske framförallt kanelbullar som gĂ€rna ska vara tunga och feta som smĂ„ wienerbröd đ
Haha, ja i sĂ„ fall var det u ett dĂ„ligt tips đ
JĂ€ttegoda blev deđ! Men nĂ€sta gĂ„ng tillsĂ€tter jag lite salt pĂ„ jĂ€sten som jag brukar.. Det var ju spĂ€nnande o enkelt att laga egen mandelmassa. Denna var ju riktigt god men mild. Vad sĂ€tter man i köpisvarianten för den har ju nog lite mer sting? NĂ„gon bittermandel? Eller sĂ„ har vi annan mandelmassa hĂ€r i Finland?!
Tack för ett gott o enkelt receptđ!
Semlorna blev mycket goda, tack för receptet! Ohyggliga mÀngder kardemumma (jÀmfört med andra recept) men det blev ju fantastiskt goda!
SĂ„ roligt =)