
Senaste året har jag börjat använda byxor lite mer. Fortfarande dominerar kjolar till åtminstone 90 procent – men jag har i alla fall börjat experimentera lite grann. Det är så roligt! Ett par favoritjeans är dessa vida blå från Carin Wester Åhlens. Riktigt lååånga i benen och med perfekt vidd.

Bar dem till mina klackskor från Sezane, ett snart tio år gammalt linne från Lindex och en loppad Lindexkofta i ull.

Och ett par loppade stora örhängen.

När man är lång är det eviga problemet att byxorna passar så dåligt till klackskor. Men just denna modell är det snarare tvärtom med. Utan skor med klack så går jag nästan på jeansen!
Har ett par exakt likadana i svart också, fast med fransad nederkant.
Klockan 15.46 är första gången den här dagen som jag sitter ner. Vi stack och gymmade direkt efter frukost, jag har sedan städat ur mitt kontor och burit bort möbler (det ska renoveras inom kort) och sedan har vi varit hela familjen på sju och spelat tennis. Nu har jag dock duschat, krupit ner i sängen och plockat fram en bok. Ska läsa lite George Eliot och dricka Cola Zero medan Marcus svänger ihop middagen. Det blir en gryta med dovhjort, vinsås och rotsaker. Sköna söndag! Hoppas att din helg också har varit fin.












9 svar
Jättefint! Gillar särskilt örhängena och koftan. 🙂
Madlady!
Underbart långa.
Tar alltid extra tall, men nu finns t.o.m. very tall på en del modeller – de fick jag lägga upp😅
En totalt ointresssant och orelevant kommentar, men ändå! Dovhjort! Finns i våra trakter, östra Värmland, men rackarns bananer som vi fick fundera på vilket djur som dök upp på landsvägen framför oss för några år sedan.
Kronhjort har vi sett några kilometer söderut, men för oss var dovhjorten en helt annorlunda upplevelse.
Exakt den där koftan loppade jag i vintras. Den har blivit en riktig favorit. Snygg till typ allt. 🧡
Visst är den! Har burit den typ nonstop sedan jag köpte den 🤩
Vill tipsa om Ninepine.se och deras denim-line. Deras relaxed comfort är de skönaste jeans jag nånsin ägt och finns i flera längder. Perfekt för en kortis som mig som annars alltid behöver sy upp byxor 🙂
Jättefint och riktigt vårigt ☀️
Håller också på att testa byta från kjol till jeans. Bara tanken på att behöva prova gör mig dock matt.
Hej Clara kommentar till snacket i podden om Sanna Lundells obegripliga påhopp. Jag tolkar det som ren o skär avundsjuka. Du har gjort ditt content imperium med din multibegåvning. Skriver massor av klokt roligt läsvärt, kalendern i nostalgistil en hit tv-stjärna ibland dina teckningar wow. Va har Sanna byggt sitt på en känd frånvarande pappa och en ökänd skådis med drogproblem. Enda jag vet men hur fan kan man attackera en annan kvinna o dessutom använda ordet hora. Va har hon med din skilsmässa att göra o var finns dom regler hon nämner? Inte din morsa nä men det låter så man tar inte betalt för hemligheter o man väntar med att bli kär o man flyttar framförallt inte ihop efter så kort tid. Missunnsamt grattis till kärleken. Att hon ska bli präst låter inte alls bra. Jag är en 83 år ung madam o beundrar dig grattis till ditt Imperium som du skapat själv utan kändishajp
Snyggt! Ett tips från en annan långbening: Lindex modell Lykke finns i en variant med extra långa ben endast online. Bästa passformen jag varit med om med en byxa!