Radio är ett sådant naket medium. Rösten kan inte förställa sig – även om man försöker. Av film luras man. Bilden distraherar från det rösten berättar. När jag lyssnar på våra gamla podavsnitt så hör jag mitt mående genom avsnitten. Det var Erica som påpekade det först. Du låter så mycket gladare nu för tiden. Det var mycket färre skratt i våra första avsnitt. Och det är nog sant. Vissa avsnitt har vi spelat in precis när något bra har hänt och vi liksom bubblat av energi. Andra är det tvärtom med. Man hör till exempel att vi var väldigt trötta och slitna när vi spelade in avsnittet Vid Umeåälvens strand. Det var under en jobbig period kring jul när vi båda behövde vila upp oss och jag hade ett ångesttryck kring bröstet, ständigt närvarande.
Jag tycker att hela den här poddupplevelsen är lite läskig. Visserligen har jag bloggat i elva år men jag släpper ju in er på ett helt annat sätt i podden än i bloggen. Man får ju en annan känsla för personligheten genom poddar. Kanske därför de är så populära?
Jag upplever samtidigt poddformen som mycket mer förlåtande. Medan jag ibland känner att jag knappt kan skriva någonting i bloggform på grund av risken att missförstås – vågar jag säga nästan vad som helst i podden. För när man hör rösten så hör man nyanserna och tolkar allting lättare. Det är fint. Tack för att ni lyssnar. Och tack alla som skrivit och sagt att ni nästan kört i diket eller kissat på er av skratt till våra senaste två avsnitt. Det är roligt att få underhålla er.











19 svar
Tack för det ni gör!
Började lyssna på er podd sent, ungefär vid jul och har därmed kunnat maratonlyssna var som helst, när som helst. Nu är jag ikapp och har fått panik över att inte längre kunna lyssna på nya avsnitt hur mycket som helst, längtar nu till varje nytt avsnitt! En helt perfekt podd, tack!
Haha, underbar läsning <3 vi lovar att skynda oss och leverera fler avsnitt snart!
Jag började lyssna på er pod förra veckan och har nu lyssnat på alla avsnitt, så himla bra! Det är roligt att ni gör saker medan ni pratar, gillar det upplägget. Och ni har så härligt samspel.
Härlig blandning av skratt och lättsamt och allvar. Ni har härliga skratt båda två! Man smittas. Ni är så modigt öppenhjärtiga också. Tycker att det är toppen att ni pratar om utmattning och hur det yttrat sig för er i er vardag, rent praktiskt. Ibland blir såna ämnen så diffusa.
Fortsätt som hittills i podden!
Ja jisses! Er senaste podd var ju hejdlös!!! Jag skrattade så jag grät, stående vid busshållsplatsen i centrala Uppsala. De trodde nog jag var helt galen 😀
Fortsätt!
Bingo Rimer har en otrolig radioröst!
Jag har följt din blogg länge men lyssnade på podden för första gången för några veckor sen. Jag älskar hur ni spelar in ”där det händer”. I köket, i bilen och på promenaden. Hur ni skrattar tillsammans. Jag miste min son för nästan 1 1/2 år sedan. Han dog i min mage, två veckor över tiden. Sen dess har jag väldigt svårt för mycket folk. Folksamlingar, middagsbjudningar, kalas etc. Det spelar ingen roll om det bara är med mina närstående, det är ändå jobbigt. Kände så väl igen mig i att jag helst vill ligga på soffan, lite bredvid där allt händer. Jag både vill och inte vill vara med. Sen känner jag mig som en del av ett sammanhang av att lyssna på er. Lite mindre ensam helt enkelt. Jag låtsas att jag också är med er där i köket, sitter på vedlåren o lyssnar och skrattar. Tack så mycket Clara!
Tack själv Ida <3 så ledsen för det du behövde gå igenom med din lille son. Fruktansvärt. Fint att vi får vara med på ett hörn i din vardag. Kram
Jag lyssnar mest på kriminalpoddar och dokumentärer, och har ingen pod som jag följer slaviskt – förutom En Underbar Pod! När jag vaknar på tisdagar och inser att det faktiskt är En Underbar Tisdag (eget påhitt) så blir jag lycklig av bara tanken! Det är så roligt att få lära känna er, ni är verkligen människor som jag hade tyckt om i verkligheten!
Jag skulle gärna höra mer om dig som företagare Clara, vad du har lärt dig och vill dela med dig av. Och så är jag, gud så tråkig jag är, dödligt nyfiken och intresserad av sånt som de flesta tycker är supertråkigt med företagande – rutiner, avtal osv. Sånt som gör livet som företagare så mycket enklare men är lite tråkigt att tänka på! Jag har fått för mig att du är grym på det. True? 🙂
Jag skrattade så jag tjöt och tårarna rann när jag lyssnade på ert senaste avsnitt på vägen hem från jobbet idag! Och kanske roade jag i min tur medpassagerarna på tåget och de jag mötte på stan ? Tack för en fantastisk inledning på helgen!
Jag hade aldrig tidigare lyssnat på en podd innan jag började lyssna på En underbar pod. Men vilken grej det är! SÅ roligt att lyssna till era knasiga, allvarliga och roliga diskussioner medan jag går på barnvagnspromenader. Tack! Och heja!
Alltså haha! Tack Erica och Clara för särskilt ert senast avsnitt om felsägningar, skrattade högt för mig själv när jag gick en promenad i solen nyss. Det va så skönt o skratta i solen och ni är så förbaskat härliga! Tack för att jag fick ”vara med”.
Hej!
Drömmer du likt Isabella löwengrip som gjorde sig av med blondinbella, att göra dig av med ”underbara…” och bara vara Clara Lidström ?
Nej det gör jag inte =) Jag gillar Underbaraclara
Älskar podden o hur naken o rolig. Fått ytterligare en sida av din som är sååå härlig. Många kramar från Skåne
Japp det är därför vissa har radioröst och andra inte. Har många gånger lurats av en vacker röst och sen när man ser utseendet oh my god. Cheesecake recept var super !”
Åh Clara! Jag är så tacksam att du och Erica bestämde er för att skapa denna podd.
För mig är måndagar den jobbigaste arbetsdagen eftersom jag alltid har flera långa möten som är väldigt energikrävande. Och jag känner mig alltid jättetrött efteråt. Denna känsla håller ofta i sig tills nästa dag och då är det då härligt att veta att jag kan lyssna på podden. Istället för att gå och tänka på vad som sades på mötet, får jag istället umgås med er en stund och vara någon helt annanstans. Och jag känner mig alltid upplyft efteråt. De senaste avsnitten har jag även fått skratta väldigt mycket. Men även om ett avsnitt är lite mer allvarligt, så infinner sig alltid en känsla av glädje och lugn när jag lyssnar. Och det är väldigt betydelsefullt, särskilt som nu när välmåendet inte är på topp.
Tack till er❤
Håller med dig helt. Får två nyanser av dig i blogg resp podd. Och älskar båda! De kompletterar varandra, såsom en personlighets olika sidor är. De bubbliga bjussiga knasiga sista poddavsnitten och de mer svala och lågmälda bilderna och texterna från skogspromenader, vardagsrum i kvällljus & frukostmorgnar med barnen framför vedspisen i bloggen. Sååå fina båda två. Läser alltid din blogg det sista jag gör innan jag somnar på kvällen. Ger ett sånt lugn. Tack kära du!
Heja dig, heja Erica och heja er härliga podd! Jag är för övrigt såå glad över att jag kan bistå med uppslag till samtalsämnen. Som avsnittet där du berättar om när du provsmakade Sangria för första gången (okej, förlåt). Eller det där om män och ”en kompis” som uppgivet konstaterar att hon knappt aldrig ser några intressanta karlar nu för tiden (hörru, du kunde väl ha upplyst mig om att du tycker att de flesta som passerar förbi är av intresse?). Sov gott kompis.
Jag fullkomligen njuter av er podd! Både förr och nu. Jag har skrivit tidigare om hur jag använder era avsnitt som tröst när jag inte kan sova och ångesten håller mig i sitt järngrepp om nätterna. Dock har jag fått ändra strategi på sistone eftersom avsnitten blivit roligare och inte längre bara är ett lugnt och tryggt sällskap, som ett par kära vänner, utan mer underhållande och fängslande. Numera spar jag det nya avsnittet till en eftermiddagsnjutning då jag stänger in mig i sovrummet och lyssnar och fnissar ostört och ohämmat. Jag längtar efter nya avsnitt och älskar varje sekund av lyssning! Sluta aldrig podda, snälla Clara och Erika! ❤