Med bara några dagar kvar på 2023 har det blivit dags för den traditionsenliga årssammanfattningen! Brukar ju göra den här inventeringslistan varje år. Här hittar du 2022 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012 och 2011 och 2010 ifall du av någon outgrundlig anledning skulle vara intresserad av att läsa.
Gjorde du något 2023 som du aldrig gjort förut? Jag tog 100 kilo i marklyft och jag besökte Etiopien med Bertil och bodde med lokalbefolkning uppe i bergen. Det var två saker jag inte kunnat föreställa mig den här tiden för ett år sedan.
Genomdrev du någon stor förändring? Nej inte vad jag kommer på.
Blev någon/några av dina vänner föräldrar i år? Ja, flera stycken! Känns alltid så fint att träffa sina kompisars barn och få en liten glimt av hur de själv kan ha varit som små.
Vilken dag från år 2023 kommer du alltid att minnas? Kommer inte på en enda specifik dag utan att krysta fram det. Så jag säger nej. Minns ingen särskild.
Dog någon som stod dig nära? Nej, det slapp jag tack och lov.
Vilka länder besökte du? Etiopien.
Bästa köpet? En grön klänning som jag bar hela sommaren och som är SÅ skön. Sitter inte åt någonstans.
Gjorde någonting dig riktigt glad? Att träna och att vara pigg. Har haft småbarn i tolv år och nu har jag storbarn och får sova. Så sjukt roligt att plötsligt orka saker igen. Känner att min gamla utmattning ligger lååååångt bakom mig nu.
Saknade du något under år 2023 som du vill ha år 2024? Stabilt inkomstflöde.
Vad önskar du att du gjort mer? Förra året skrev jag så här på den frågan ”Fler saker med hög verkshöjd. Det är så lätt hänt när man har ett jobb som går ut på att hela tiden producera saker – att själva tempot blir måttstocken. Ju mer desto bättre. Men jag vill egentligen göra färre men värre. Och märker hur roligt och tillfredsställande det är när man verkligen lägger ner själ och hjärta i något”. Blir så glad när jag tänker på att det är precis vad jag har gjort. Och jag vill göra det ännu mer under året som kommer! En annan sak jag vill göra är att gå mer i kyrkan.
Vad önskar du att du gjort mindre? Oroat mig för saker. Antingen händer det inte och då har man oroat sig i onödan – eller så händer det i alla fall och då har man också oroat sig i onödan. Fattar inte varför jag blivit så orolig av mig på senare år? Förpestar bara nuet.
Favoritserier från året som gått? Tänk att jag inte kan minnas en enda typ? Hinner i stort sett aldrig se serier. Min gamla serietid lägger jag på att läsa istället.
Bästa boken du läst i år? Frågan förtjänar lite betänketid och ett eget inlägg.
Största musikaliska upptäckten? Återupptäckte gamla åttiotalshits och har haft så roligt när jag tränat till Pet Shop Boys och Eurythmics. Sedan får jag väl säga Hooja också. Mina barn älskar och när jag väl tog mig tid att lyssna älskade jag också. Fan vad fint det är att få höra någon sjunga på ens hemdialekt! Som alla pratar i trakterna av där morsan är ifrån.
Vad var din största framgång på jobbet 2023? Det får väl vara Underbara vinter. Är pissnöjd med den boken, att jag gjorde den utan kompromisser och att den sålt bra!
Största framgång på det privata planet? Att jag gick traumaterapi under vintern för att hantera ett gammal trauma som aldrig läkt. Det var rakt av vidrigt och helt nödvändigt. För sedan hände det en starkt traumatriggande grej under sommaren och då märkte jag att terapin hade hjälpt. För jag rasade inte ner i ett hål utan höll mig flytande och betraktade det mer som kbt.
Största misstaget? Kommer ärligt talat inte på något. Betyder inte att jag inte har gjort en hel drös dock.
Var du gladare eller ledsnare i år jämfört med tidigare år? I höst har jag varit nästan helt ångestbefriad efter att förra vintern haft ganska mycket besvär. Tror att Etiopien hade en viktig del i detta. Behövde verkligen komma ur min trygga bubbla som jag gått i alldeles för länge. Men traumaterapin hjälpte också förstås.
Vad spenderade du mest pengar på? Blommor, frisyr och personlig tränare. Allt var värt det
Något du önskade dig och fick? En boksuccé och arbetro att skriva
Något du önskade dig och inte fick? Många runtom mig har haft ett himla tufft år och jag har bett och hållit tummar, men allt har inte löst sig.
Vad gjorde du på din födelsedag 2023? Jag var på skrivarresa med Malin till Sandhamn. Fasen vad mysigt det var! Kändes som att resa rakt in i våren och vi hade så roligt ihop.
Finns det någonting som skulle gjort ditt år ännu bättre? Mer träning under hösten. ÄNNU MER SÖMN!
Vad fick dig att må bra? Träning, min familj, promenader med Elina och att vara i stugan. Och att skapa. Kreativt skapande är inte ett lyckopiller utan en ren hygienfaktor för min psykiska hälsa. Får inte åsidosätta det!
Vem saknade du? Har haft en otrolig längtan efter min farbror Lars. Han dog förra hösten och jag har fortfarande inte förstått att vi inte ska ses igen. Att han inte ska sitta i farmors kök i sin grå pullover, sina byxor från försvarets överskottslager och farmors lila glasögon i pannan. Säga roliga saker i varannan mening, vara disträ och sprida sådan extrem trivsamhet runtomkring sig. Är så glad över att ha fått ha en sådan fantastisk farbror! Tror tyvärr inte att han förstod hur mycket han betydde för mig och min syster.
De bästa nya människorna du träffade? Har träffat alldeles för få nya människor (men mer om det när det blir dags att blogga om nyårslöften!).
Mest stolt över? Tycker att jag kämpar på så bra i livet. Det är inte kul eller lätt alla gånger och ibland känns allting väldigt överväldigande. Men jag försöker öva på att bli en lite mer kompetent människa och jag tycker att det funkar rätt bra.
Högsta önskan just nu? Att alla ska få vara friska och att jag ska få ägna 2024 åt att skapa något som betyder något för någon.
Vad tänker du göra annorlunda nästa år? Färre samarbeten. Insåg efter detta år att det är en vinnande koncept. Det blev så av nöden i våras – eftersom alla annonsörer drog i handbromsen. Men när jag väl ställt in mig på det så gjorde det mig lycklig. Jag tjänar sämre på att skriva böcker, men det gör mig mycket gladare.
20 svar
Jag är utmattad och går i oros-terapi. Mkt mkt bra!
Jag trodde att du skulle svara bildkvinnan som du jobbade med kring boken, som bästa nya människa.
Det kändes som att hon var en sådan.
Trodde som du Anna. Fast kanske dom träffades första gången redan år 2022 eller ännu tidigare.
Nej Lotta träffade jag ju första gången 2012 🤗
Undrar bara varför, Du svär då och då i Dina inlägg.
För Du är, väl kristen – eller ?
/ A
🥀
Nu får ju Clara svara för sig själv, men jag blir nyfiken på varför du undrar detta?
För egen del, som djupt frikyrklig, så använder jag svordomar ibland. För att de orden finns i mitt språk, även om jag inte svär offentliga/arbetsrelaterade sammanhang.
Tänker att tron varken ökar eller minskar av diverse sånt här. Mycket tyngre de gånger jag känner att jag sårat någon. Samtidigt gäller det att som människa ta ansvar för sina handlingar och då känna ofta just svordomar som en rätt liten grej.. eller hur ser du på det?
Att du ens orkar fråga. Den som är fri från synd kastar första stenen.
Jag undrar också över det. Men jag kan inte klaga eftersom jag gör samma sak trots att jag är kristen. Dock inte i mina inlägg på bloggen men till vardags. Ogillar starkt mina ordval men det har blivit en dålig vana som är svår att bryta.
Clara!
Jag blir så glad eller kanske lite mer hoppfull när jag läser detta. Mitt i ett rejält bakslag i utmattning, dödsfall och sjukdom i nära släkten. Samtidigt som det dallrar med jobbet osv.
Drömmer om att inte behöva tänka på ekonomi och familjeförsörjning. Men jag vet också att man kan börja i små steg. Att försörja sig inom den mer kreativa och konstnärliga världen känns nästan som en förbjuden tanken för mig samtidigt som det är en dröm, här tror jag att uppväxt och rötter spelar stor roll, tyvärr. Men som sagt, man kan börja i små steg och vägval som ändå är i riktningen som man vill. Och när man väl har tagit något steg kanske man ser att man både blir lyckligare och att det funkar med mindre pengar också.
Läste lite i din bok framför brasan idag, det var en fin paus i allt.
Ser fram emot nästa bok jättemycket.
Heja dig Emma! Önskar dig allt gott och ett finare 2024
Tack! Gott nytt till dig med!
Åh, vilken bra lista. Jag ”lånar” den och gör om lite för att bättre passa mig. Självklart länkar jag till din blogg. Hoppas du får ett riktigt fint avslut på -23 och jag ser fram emot att följa dig under nästa år.
Ja, gör det! Vad kul =)
Sömn alltså. Var vaken till 03:30 inatt innan jag fick sova då vår ettåring hade hög feber och vände och vred och grät, behövde ge vatten och hålla tempen. Ge alvedon i rumpan osv. På det låg jag hela tiden själv i feber och hosta. Under dagen har jag varvat med att ta hand om ettåring sovande på mig och treåring som fortfarande är sjuk om bättre än minstingen men gnällt och gråtit över allt. Ibland känns det så absurt att man själv mår skit men inte alls får ta hand om sig själv? Min man har legat i frossa och feber så jag har fått ta det stora lasset. Nu har jag äntligen en stund av vila igen med ettåring sovanade på mig. En dag blir allt enklare igen ❤️
❤
Åh känner med dig! Har en 6 månader och 2,5 åring , så tufft när båda är sjuka samtidigt. Hoppas det vänder snart . ❤️Gott nytt år!
Önskar mig också mer träning och mer sömn. Mår så mycket bättre när den delen av livet fungerar.
Hooja! Introducerades av femåringen (då fyra) efter att de lyssnat på dem på förskolan. Körde lite hemmadisco (tänk discolampa i kökstaket och Spotify på portabel högtalare) och upptäckte då den fantastiska låten ”kommer du ihåg” och bara älskar den! Barnen fattar såklart inte hur bra den är, men nog kan väl mamman få välja en låt att nostalgidansa järnet till?! Sååå själabefriande!
Åh så inspirerande! Det verkligen lyser igenom vilken stor del träningen blivit för välbefinnandet. Jag skulle också vilja komma dit. Det vore väldigt motiverande att läsa ett inlägg om brytpunkten från när träningen var ett nödvändigt ont och jobbigt i början, till njutbart och ett sug. Om du minns, hur det gick från jobbigt till kul. Jag tycker mest det känns jobbigt, men skulle vilja komma till härligt. Det hade varit motiverande att läsa dina målande beskrivningar om hur du tog dig över den tröskeln. 🙏🏼 Tack för fina och tänkvärda inlägg i vardagen!
Tack för jag också fick göra denna lista, nu har jag skrivit i hop mitt 2023 =D. God Fortsättning